beevital

Creat de dragos2006, Martie 23, 2008, 09:48:16 PM

« precedentul - următorul »

D006

In primavara asta am pus benzi de mavrirol, iar cu Varachet nu as mai vrea sa dau, in schimb as trata cu BeeVital.
Ce parere aveti de BeeVital ?

bucovineanu

Nu am tratat niciodata cu BeeVital.Este foarte scump, iar in ce priveste eficienta, din ce am discutat cu un apicultor care l-a folosit, era total nemultumit.
Daca ai pus Mavrirol, cred ca este suficient pentru primavara.

D006

Vineri s-a tinut in curs in care s-a adus in discutie beevital-ul.
Au fost invitati niste polonezi. Au venit cu dovezi clare ca beevital-ul este mai eficient ca oricare tratamnet alternativ de pe piata, este accceptat si aprobat bio. Domnii au venit cu dovezi clare, mai precis au venit cu probele de acarieni culese de pe fundul stupului.
Ei mai precizau si ca albinele fosrte infestate sunt eliminate cu totul din stup.
Tratamentele se pot efectua chiar si in ghemul de iernare.
Oricum la acest curs au venit si stupari cu un numar impresionant de familii pe ste 150 care pe mine un m-au socat spunand ca ei fac tratamnetele cu magaziile de productie pe stupi. si ne mai miram ca vestul numai cumpara miere de la noi.
Ce parere aveti?

pab

Dle Octav, si ce-au mai spus Dle polonezii?
Mi-a placut chestia aia cand au aratat varoa muscati de albina. Adica apis melifera se autodeparaziteaza si musca din acarieni cu mandibulele, ajutate bineinteles de Beevital.
pe bune, m-am distrat copios in ziua aia.
Austriecii (producatorul Beevital) practica o politica agresiva pt asi vinde produsul, ar fi in stare s-o vanda si pe ma-sa. Din pacate eficacitatea este zero barat.

filip

Citat din: pabDle Octav, si ce-au mai spus Dle polonezii?
Mi-a placut chestia aia cand au aratat varoa muscati de albina. Adica apis melifera se autodeparaziteaza si musca din acarieni cu mandibulele, ajutate bineinteles de Beevital.
pe bune, m-am distrat copios in ziua aia.
Austriecii (producatorul Beevital) practica o politica agresiva pt asi vinde produsul, ar fi in stare s-o vanda si pe ma-sa. Din pacate eficacitatea este zero barat.
Si la noi e folclor deparazitarea cu fum de tutun.Da unii inca mai cred desi dau chix in fiecare an.Dar continua sa creada ca vor reusi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Domnilor sa stiti ca oricum trebuie gasita alta solutie. Varachetul este foarte periculos. veniti cu alternative concrete. Nu raspunsuri de genu acid forminc/oxalic. Sa spuna fiecare ce alternativa a folosit si rezultatele. Multumesc anticipat

maximus

ai ceva impotriva la acid oxalic?

D006

Nu am spus ca am ceva impotriva acidului oxalic. dar dati detalii despre administrare
:hi:

octav88

Ati inceput ttratamentul cu beevital? Cum stati cu caderea de acarieni?

kiloz

tratamentul trebuia inceput in perioada 5-10 08 si repetat de 3 ori la interval de 7 zile si inca un tratament dupa 15. 10. obligatoriu,la ora actuala nr acarieni redus la minim,control cu varachet la 10% din efectiv ,rezultate satisfacatoare !!!
Sa fii drept si scrie adevarul.

D006

LA MINE bEEvITALUL NU A DAT RANDAMET, ..........adica pe foaia de control nu am gasit nici un varooa, astfel fie nu am avut infestatie, fie nu e bun de nimic.
maine incep primul tratament cu Varachet.

D006

ciudat! la mine dupa tratament cam la 1-2 zile cu ochii mei iam vazut cum ii matura afara

crombra

Florine, ai respectat exact instructiunile de utilizare? Ma refer la temperatura de administrare a produsului.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

temp mediului inconjurator.

crombra

Ma refeream la faptul ca se recomanda incalzirea produsului la 35-36 grade Celsius inainte de utilizare. Scrie si pe flacon.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/