Ati folosit faguri de la combinatul apicol ?

Creat de dragos2006, Noiembrie 13, 2010, 09:46:01 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bee_lover din Februarie 06, 2012, 09:51:28 AM
Nu intotdeauna fagurii de la aca sunt de la combinat.
ai dreptate, dar pe ai mei scria combinatul apicol bucuresti...
no comment

poate cei de la aca au vandut fagurii din interior si au bagat alte foi de cine stiee unde...
e posibil
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

emil.oltean

Faguri buni produce ETTA Bistrita.Camarasan este unul dintre cei mai seriosi apicultori din tara cu rezultate care se vad.El tace si face.Vlade, cred ca si tu ai folosit faguri de la dumnealui.

balasbebe

Mai nou fiecare da vina pe bostinari. Am trecut pe la magazinul ACA si am vazut cutiile sigilate cu banda personalizata. Se pare ca daca tot au concurenta, vor umbla la calitate, dar si la pret. Kilu de faguri era cu 45 de lei. Nu mai zic nimic, decat ca poate pe viitor voi fi mai atent.

Lammert Vlad

CitatFaguri buni produce ETTA Bistrita.Camarasan este unul dintre cei mai seriosi apicultori din tara cu rezultate care se vad.El tace si face.Vlade, cred ca si tu ai folosit faguri de la dumnealui.
Da am folosit faguri de la ETTA, dar sunt luati mai greu la cladit decat cei de la Apisrom sau cei care ii folosesc acum care sunt din Ungaria(anul terecut am folosit numai faguri Apisrom si unguresti)

stefan1

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Februarie 06, 2012, 12:28:26 AM

eu am cumparat si au fost buni
am cumparat ceva timp in urma de la aca si daca va vine sa credeti, albinele au construit fagure paralel cu foita pusa de mine...
comentarii?... explicatii?

  Si eu am patit asa ceva, dar in anii de dupa Revolutie. Erau faguri in pachete de 1 kg. Nu stiu din ce i-a facut, dar bagati in stup se valureau incredibil iar albinele nicicum nu voiau sa-i creasca. Daca insistam, cresteau alt fagure langa acela.
  Ce sa mai zic, ca am auzit eu stupar care imi spunea ca daca bagi in ceara substanta X (nu spun care sa nu dau idei unora), nu se observa deloc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

Este interesant rezultatul sondajului!
29 % dintre ai nostri sunt extrem de multumiti de fagurii x ??
Exista o singura solutie pentru a-ti da seama daca unii faguri sunt buni iar altii si mai buni.
Cumperi din ambele tabere si-i pui la concurs...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

PACO

este cineva care banuie ca a luat loca folosind faguri de la o firma sau alta?

roi_ag

Da din1993 iau de la combinat. Acum 2 si 3 ani am luat de la ETTA ,ORADEA si APISROM dar de anul
trecut am revenit la cei de combinat.

Donbazil

Sal'tare!
Vedeti sondajul de la inceput!.....
Fagurii sunt toti buni, dar depinde de cel care-i foloseste, cum, cand si pentru ce!.......
De multi ani de cand folosesc am avut de tot felul si turnati de mine dar si din toate tarile din jur - inclusiv "piemonte miele Italia".....
Orice foita este buna daca albinele o iau in lucru si o cladesc, dar depinde foarte mult cum se insarmeaza rama, cand se pun la cladit, cat de tare-i familia,  ce cules exista, etc, etc, etc......
Mai conteaza si ce interes are apicultorul ca acuma sa fim cinstiti, ramele faine, bine cladite se tin si cele mai nashpa se baga la roi si se vand......Cine nu recunoaste sa-i creasca nasu' ca la Pinochio...... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Rar se valuresc ramele care sunt bine insarmate, cu destul de multe randuri de sarma, bine intinsa pe orizontala  sau cele  insarmate pe verticala si ondulate cu zigrinator!
Am prieteni  de multi ani , bostinari, cu care am povestit la o cafea si parerea unanima este ca instalatia de la Bucuresti este foarte buna iar seriozitatea  de la ETTA  este unanim recunoscuta. Insa!....Au fost colegi care au dus la Bistrita ceara lor si AU STAT LANGA EA PANA S-A TURNAT!...
Au vrut oamenii sa fie siguri si li s-a acceptat. Ce-au dus, aia au luat....
La Bucuresti asta nu se poate... Asa ca trebuie mers pe incredere.
Mie-mi convine sa iau de la sarbi ca-s mai ieftini si daca-i cladesc " la meserie" nu se deosebesc cu nimic de altii.....
Dar e un detaliu: Trebuie facuta treaba " la meserie"!.....Nu merge cu jumatati de masura!....
Sal'tare!
Donbazil - Faget