Hranitorul optim

Creat de leonardus, Noiembrie 05, 2010, 10:13:33 AM

« precedentul - următorul »

D006

Cu acest hranitor nu se ineaca nimeni si riscul de furtisag e aproape zero.
De la acest principiu am evoluat la borcane mari.
Si la stupii de pe camp am adaugat o cutie goala peste si capac si astfel totul este in interior si nu bate soarele in sirop.

D006

#16
Al doilea tip folosit cu placere este inspirat de aici.
Este simplu si ieftin si se poate hrani bine in interiorul stupului si se poate hrani si 4 litri odata.
La o familie mai mica pe 6 rame intr-o cutie de 10 scoti 3 rame si adaugi hranitorul.
De asemenea am inceput sa fac propriile mele turte de polen si le pun intr-o cutie de plastic care incape perfect langa hranitorul de sirop in interior.

D006

#17
Format jpg

D006

La familiile pe 10 rame pui hranitorul direct pe rame si adaugi o cutie de 3/4 sau 1/2 si in 2-3 zile au mutat totul in faguri.

leonardus

Citat din: AndreiRN din Noiembrie 05, 2010, 10:51:26 PM
La familiile pe 10 rame pui hranitorul direct pe rame si adaugi o cutie de 3/4 sau 1/2 si in 2-3 zile au mutat totul in faguri.

Cu iertare, borcanul mi se pare o idee excelenta, dar nu incape de capacul stupului. Iar treaba cu cutiile nu am inteles nimic. Und epui siropul ? Ce este cu sita aceea ?

pharaonu75

Intra la adresa de mai jos si vezi la postarea #36! Sunt mai multe poze!
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2931.25
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Sita se introduce in taietura efectuata in cutie... pe sita coboara albinele la sirop... spatiul dintre cei doi pereti din sita fiind mic (cat latimea bucatii de lemn) albinele nu se mai ineaca! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

wow...cate idei...hai sa ti-o spun si pe a mea: hranitor standard, de marimea unei rame normale, facut dupa cum urmeaza: fete din PFL simplu (rugos pe o parte si lucios pe cealalalta...), rama interioara din sipci de lemn la aceeasi latime, totul lipit cu silicon sanitar, pe urma bagate negrese din exterior in interior (35X3mm, pas mare...)...totusi, inainte de a asambla cea de-a doua fata, eu am capsat in interior cateva fasii de plasa de fibra de sticla, din aia de se foloseste la mascarea cu glet intre 2 foi de rigips (e autoadeziva, da' i-am bagat si capse de tapiterie, sa fiu sigur ca sta...), ondulate...apoi am pus fata 2...in interior s-au format niste sinusoide, paralele cu buza superioara a hranitorului, pe care orice albinuta care cade in sirop se poate catara ff usor...nu cred ca am pierdut mai mult de 2-3 albine pe fiecare hranire...merge de minune...da' nici cu cutia aia de suc nu mi-e rusine...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Am mai postat si alte modele de hranitoare la #63 - #67
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2931.50

@ flavius - la hranitorul pentru nuclee (#67) iti place modul de imbinare la colt a corpului nucleului?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

leonardus

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 06, 2010, 09:53:58 AM
Sita se introduce in taietura efectuata in cutie... pe sita coboara albinele la sirop... spatiul dintre cei doi pereti din sita fiind mic (cat latimea bucatii de lemn) albinele nu se mai ineaca! :hi:

Stai sa fim corecti si consecventi: albinele se ineaca din 2 motive.

1. Inecare propriu-zisa, cad in sirop si din cauza celorlalte care stau buluc la supt nu pot iesi (unele iasa suindu-se pe celelalte, dar multe nu o fac), pana se epuizeaza siropul ele mor, inecate/sufocate
2. Cand se raceste lichidul albina cazuta in el paralizeaza rapid si se ineaca, nu mai are energie sa iasa chiar daca ar fi usor. Cat priveste modelele afisate inafara de borcan care evita contactul direct cu lichidul, este cel mai bun. Acum sa vad cum adaptez asta la orizontali clasici cu podisor din laturele

pharaonu75

La postarea #71 vezi un hranitor cu borcan dintr-un stup orizontal. Daca la tine nu incape borcanul, foloseste unul mai putin inalt!  :hi:
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2931.50
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: flavius din Noiembrie 06, 2010, 03:33:26 PM
hranitor standard, de marimea unei rame normale, facut dupa cum urmeaza: fete din PFL simplu
Pai asa vand astia aici din plastic facute si sunt superbe dar ...... am gasit si eu doua gratis si le folosesc.
Ideale sunt cele de plastic cat 2 rame ca pui sirop odata pe luna si gata.
Dar cum sici tu e munca multa pt 100 de hranitoare si de cumparat inca nu mi-au venit banii de la polenizare.  :hi:

leonardus

Citat din: AndreiRN din Noiembrie 07, 2010, 04:04:14 AM
Citat din: flavius din Noiembrie 06, 2010, 03:33:26 PM
hranitor standard, de marimea unei rame normale, facut dupa cum urmeaza: fete din PFL simplu
Pai asa vand astia aici din plastic facute si sunt superbe dar ...... am gasit si eu doua gratis si le folosesc.
Ideale sunt cele de plastic cat 2 rame ca pui sirop odata pe luna si gata.
Dar cum sici tu e munca multa pt 100 de hranitoare si de cumparat inca nu mi-au venit banii de la polenizare.  :hi:

Unde se gasesc ? Si la ce pret ? Se poate si o poza ?

D006


MOTANUL

Am cumparat un hranitor de 3 l (are un compartiment mai mic - 1/3; si unul mai mre 2/3);

Pot sa pun sirop in cel mare si apa in cel mic?
Exista riscul sa se faca umezeala in stup in aceasta perioada de la apa?

Pana acum nu am mai pus apa in hranitorul din stup.

O sa pun si betisoare desi plasticul are niste rizuri.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0