Ceara

Creat de dragos2006, Octombrie 28, 2010, 03:40:47 PM

« precedentul - următorul »

D006

Stimati stupari,

Din dorinta de a-mi folosi cat mai mult latura artistica :limba:,dar si pentru ca am la indemana ceara de la minunatele albinute ,am hotarat sa ma initiez in arta confectionarii lumanarilor(decorative).
M-am documentat, atat cat mi-au permis timpul si mijloacele de informare:internet(mare parte) si o carte veche, pe care am primit-o-n dar "CEARA"-Traian Volcinschi.
Meseria de cerar, comparabilă cu cea a multor artizani, comportă multe dificultăţi tehnice şi necesită multă experienţă.
Fabricarea luminărilor necesită încă la ora actuală o cantitate importantă de ceară în pofida marii toleranţe a clerului pentru compoziţia acestor obiecte. Luminarea de ceară de albine pură, în comerţ, nu este decât o amintire, dar multe lumânări  încă mai includ  10-15%  ceară pură. La unele mănăstiri, pentru oficierea slujbelor religioase, mai sunt folosite lumânări fabricate din ceară pură.
Sunt convinsa ca printre dumneavoastra sunt si persoane care cunosc foarte bine aceasta arta,a prelucrarii cerii.
Indraznesc deci,sa va cer ajutorul dumneavoastra,tuturor celor care ne puteti impartasi tot ceea ce stiti despre CEARA si despre tehnologia prelucrarii cerii,de la inceputul inceputurilor... :wink2:
Si...de ce nu,va provoc la o discutie despre confectionarea lumanarilor decorative:poate deveni o afacere profitabila?
Argumentele pro sau contra sunt binevenite-le voi folosi in mod constructiv :hi:

Cu stima,
Gabriela

filip

Aici puteti comanda diferite forme pentru a turna lumanari din ceara
http://www.nektarking.ro/silicoane-pt-lumanari-de-ceara.php
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Multumesc frumos pt. indrumare domnule Filip :hi:

Astept cu nerabdare sa-mi impartasiti din secretele cerii :zzz:  :hi: