Tratamentul de pimavara impotriva Vorroua

Creat de BOGDY, Martie 27, 2009, 05:03:21 PM

« precedentul - următorul »

BOGDY

Din experienta dv cind este cel mai util sa se faca primele tratamente.
De obicei ce folositi? (varachet,..............)

bucovineanu

Tratamentul antivaroua trebuie facut cat mai devreme pentru ca familiile sa nu aiba mult puiet, stiut fiind ca tratamentul nu omoara parazitii din celulele cu puiet capacit. Daca se foloseste varachet, trebuie ca temperatura exterioara sa nu fie mai mica de 12 grade. In functie de infestare, se fac unu sau doua tratamente. Daca in urma pimului tratament cad putini paraziti, nu mai este nevoie de al doilea . Tratamentele trebuie facute cu respectarea dozajului si a indicatiilor din prospect.

D006

Eu maine am sa fac un tratament cu BeeVital.Am sa pun si foi de control ca sa pot vedea eficacitatea.

D006

Citat din: florinpngEu maine am sa fac un tratament cu BeeVital.Am sa pun si foi de control ca sa pot vedea eficacitatea.
Sa numeri cati paraziti cad , chiar sunt curios ! Au fost atatea discutii despre beevital...

bucovineanu

Citat din: florinpngEu maine am sa fac un tratament cu BeeVital.Am sa pun si foi de control ca sa pot vedea eficacitatea.
Florine,
Indiferent daca la Beevital cad sau nu paraziti, dupa 10 zile fa un tratament cu Varachet macar la cativa stupi alesi la intamplare si slabi si puternici si spune-ne si noua rezultatul.