Un nou Virus

Creat de soadi, Octombrie 22, 2010, 03:22:47 PM

« precedentul - următorul »

soadi


Date: Thursday, October 21, 2010, 17:10 PM


Atentie virus nou !!!


In urmatoarele zile trebuie sa fiti atenti:

   Nu deschideti nici un mesaj cu un fisier anexat numit:  Actualizacion de Windows live, 
indiferent cine ti-l trimite. Este un virus care arde tot hard-disk-ul. Acest virus va veni de la o persoana cunoscuta care te are in lista de adrese.
Pentru aceasta trebuie sa trimiti acest mesaj tuturor contactelor care le ai.
Daca primesti acest mesaj: Actualizacion de Windows live, chiar daca e trimis de un prieten, inchide calculatorul imediat.
Este cel mai rau virus anuntat de CNN.   
A fost clasificat de Microsoft ca cel mai distructiv virus care a existat.
Acest virus a fost descoperit de Mc Afee si inca nu exista reparare pentru acest tip de virus.
Acest virus distruge pur si simplu Sectorul Zero al Hard-Disk-ului.
Daca mesajul il trimiti celor din contacte vom beneficia toti.

orbanstefan64


soadi

 Imi cer scuze daca am facut reclama mascata la "antivirusul Mc Afee", eu neposedand asa ceva.
Am primit si eu, prin mail, si am zis sa dau mai departe... :hi:

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Kiwi Bee

Daca am mai multe partitii pe un hard si pe fiecare am alt sistem de operare......... dar toate sint windows, ce se poate intimpla?

pharaonu75

Windows-ul de pe toate partitiile foloseste acelasi Disk Zero, care este ars de virus! Deci nu vei mai putea folosi windows, exact ca in cazul descris de romikele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Hai so mai complic.

de mia ars virusul discul zero nu mai pot instala win.Asta inteleg.

Dar mai pot depozita poze, filme, doc files, etc?

pharaonu75

Daca hard disk-ul merge cu linux, asa cum spune Romikele, nu vad de ce ai avea probleme in folosirea sa ca mediu de stocare a filmelor, pozelor, etc.
Sistemul de operare Windows pentru a-si face treaba se foloseste de disk zero. Filmele, pozele, muzica, nu se stocheaza pe disk zero...
Daca linux merge si pe un hard cu disk zero ars, de ce nu ar merge si filme/muzica stocate pe acest hard?
PAREREA MEA!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Viirusul asta ar putea sa le fie foarte util celor de la microsoft... :)
Pe baza lui ar putea dezvolta un windows care folosit fara licenta ar arde disk zero...

:finger:Eu asa as face!!! :finger: diabolic!!! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

g@briel

cred ca si un HDD formatat NTFS poate fi folosit....

g@briel

si apropo de virusi,probabil nu ati auzit de One Half sau Stone..... si alti care distrugeau FIZIC un HDD

g@briel

corect dar uitati cit timp trebuie ptr manipulare si configurarea corecta a linuxului.......

Shiva

A mai aparut unul periculos, dar e legat de Facebook. Daca primiti vre-un mail intitulat Facebook password change request, fara ca Dvs sa fi dorit sa va schimbati parola atunci stergeti-l din Inbox instant. La fel cu diversele mailuri legate de credentiale la BRD, Reiffeisen si alte banci. Toate sunt scam-uri, menite a va goli conturile.
Punctul slab al oricarui calculator si sistem de operare e exact pe scaunul din fata calculatorului.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

Kov iulian

De incercat de asemeni si Linux Mint 10 , Linux mint LXDE :yes: :yes: :yes: :yes:

Woolf

Citat din: Geaklone din Octombrie 22, 2010, 03:22:47 PM

Date: Thursday, October 21, 2010, 17:10 PM


Atentie virus nou !!!


In urmatoarele zile trebuie sa fiti atenti:

   Nu deschideti nici un mesaj cu un fisier anexat numit:  Actualizacion de Windows live, 
indiferent cine ti-l trimite. Este un virus care arde tot hard-disk-ul. Acest virus va veni de la o persoana cunoscuta care te are in lista de adrese.
Pentru aceasta trebuie sa trimiti acest mesaj tuturor contactelor care le ai.
Daca primesti acest mesaj: Actualizacion de Windows live, chiar daca e trimis de un prieten, inchide calculatorul imediat.
Este cel mai rau virus anuntat de CNN.   
A fost clasificat de Microsoft ca cel mai distructiv virus care a existat.
Acest virus a fost descoperit de Mc Afee si inca nu exista reparare pentru acest tip de virus.
Acest virus distruge pur si simplu Sectorul Zero al Hard-Disk-ului.
Daca mesajul il trimiti celor din contacte vom beneficia toti.

Acest mesaj este spam curat !  :rotfl:
Numai si prin faptul cum e formulat mesajul si bate la ochi !

Si ce e acela Disk zero ???  :P
Sector zero da, nu disk zero !
Si chiar daca ar fi asa, in afara faptului ca se produce o paguba prin pierderea unor  date, eventual importante, ce va retine sa dati un "Low level format", dupa care o reformatare NTFS si sa reinstalati windows-ul?
Ca sa nu mai reamintesc faptul ca nu se tine nimc pe partitia C, partitia cu windows-ul ! Pe partitia C nu trebuie sa se afle decat wimdows si programele aferente cu care lucrati ! Si atat ! Nimic pe Desktop(decat executabilele programelor), nimic in My documents, in My Music, in My pictures ! Totul pe cealalta partitie sau partitii, ca de aia exista !  :P