fonduri care pot salva apicultura romaniei

Creat de dragos2006, Octombrie 18, 2010, 04:02:10 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Daca-si pune mintea la contributie gaseste romanul o modalitate de a frauda si asta...
Daca isi pune mintea la contributie reuseste romanul multe, insa n prea are tragere de inima sa faca ceva bun...la inselatorii insa e fruntas!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

si daca inselam pe ue....ce?
ea, ue asta, nu ne-a inselat si ea pe noi..
nu ne-a lasat in plata domnului acum ceva timp....
nu a lasat rusul sa ne violeze cum a vrut el
astazi,
nu cotizam mai mult decat incasam?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gheco

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 21, 2010, 10:24:46 AM
Daca-si pune mintea la contributie gaseste romanul o modalitate de a frauda si asta...
Daca isi pune mintea la contributie reuseste romanul multe, insa n prea are tragere de inima sa faca ceva bun...la inselatorii insa e fruntas!

Sunt romani si romani. Personal nu imi propun sa fraudez si studiind ghidul acestei masuri am ajuns la concluzia ca ar fi benefic in stuatia in care ai avea 10ha de teren pe care sa nu poti cultiva nimic altceva. Prea multe hartii si prea multi care trebuie sa semneze.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Citat din: gheco din Octombrie 21, 2010, 11:33:28 AM
Prea multe hartii si prea multi care trebuie sa semneze.
Birocratie tipic romaneasca!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: dragos2006 din Octombrie 20, 2010, 10:30:43 PM
   Copiii voi va dati seama ce bazaconii ati scris ? Eu sunt unul dintre beneficiarii fondurilor europene si credeti-ma ca numai anul acesta am avut 5 controale . Nu va mai dati cu parerea pana nu aplicati in practica ceea ce banuiti !

  Si acum in legatura cu pastoralul va fac o urare : sa va dea Dumnezeu spor la cantar cat am eu in pastoral si sa va ferasca Dumnezeu  de problemele pe care le-am avut eu in pastoral ! Cand va veti supune acestei urari veti iubi cu adevarat stuparia.

ce nu am inteles eu din pozele lui dragos:
cand merge omul la gratar isi ia familia (copii, nevasta, soacra  :rotfl:), prietenii si catelul. dragos isi ia albinele. oare nu le inveti la mititei si bere si deaia nu-si mai fac treaba?

D006

Citat din: sfantul spiridon din Octombrie 21, 2010, 11:18:30 AM
si daca inselam pe ue....ce?
ea, ue asta, nu ne-a inselat si ea pe noi..
nu ne-a lasat in plata domnului acum ceva timp....
nu a lasat rusul sa ne violeze cum a vrut el
astazi,
nu cotizam mai mult decat incasam?
Poate ca asta este atitudinea care tine pe loc progresul acolo.

D006

    In timp ce voi vorbiti vorbe sau mai bine zis scrieti cuvinte aiurea deja pe programe europene gen Sapard s-au impadurit mii de hectare de terenuri degradate cu salcam . Chiar eu acum doi ani am fost la o padure de salcam nou infiintata de 200 hectare.
  Nu mai confundati terenul arabil cu cel DEGRADAT , la aceste masuri se incadreaza doar terenurile care in registru agricol apar ca terenuri degradate .
  In judetul Vaslui aceste programe au fost mana cereasca pentru oamenii destepti care au cumparat pe mai nimic aceste terenuri degradate , au plantat salcam si au incasat o caciula de bani . Unde mai pui ca in cativa ani vor avea si exploatatie forestiera.

pharaonu75

Sa inteleg, Dragos, ca daca am 3 hectare de teren arabil si doresc sa il impaduresc, nu pot beneficia de aceste fonduri?
Ma refer la teren care acum este in exploatare agricola...
Se pot lua fonduri pentru asa ceva?
Daca nu, atunci ar fi de preferat sa fie plantata evodia, pentru ca in agricultura nu faci cine stie ce profit de pe 3 hectare... asa cu 3 ha de evodia, peste vreo 6-7 ani dai lovitura!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Masurile nu sunt pentru terenul arabil , se refera la terenurile desertificate si la rapele care aluneca la ploi.

pharaonu75

Deci ne luam gandul de la astfel de fonduri...
In primul rand depinzi de un nene gretzos care sa declare terenul degradat... si asta te costa ceva spaga chiar daca terenul fuge de sub tine chiar in momentul in care ala ii face evaluarea! :dinti:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Am vazut tarani cu pamanturile desertificate dar nu acceptau aceste proiecte deoarece credeau ca daca vor deveni padure statul le va confisca terenurile... :rotfl: mare e gradina Domnului !

antiopa din ardeal

  Parerea mea este ca nu strica sa gandim cat mai pozitiv cu putinta, cu alte cuvinte daca as detine terenuri nu as ezita sa plantez padure. Sunt destui gata sa demoleze si de ce sa nu fie macar vreo cativa care sa si cladeasca indiferent cine are de profitat. Pentru ca stuparii cu siguranta au de castigat este adevarat ca nu de azi pe maine ci in timp.

D006

  Am discut cu un primar care a studiat accesarea avestor fonduri si a ajuns la concluzia clara ca NU exista castig imediat , toti banii se cheltuie pe proiect si servicii . Aplicantul ramane doar cu plantatia dar si asa exista riscuri foarte mari.

D006

Citat din: dragos2006 din Octombrie 21, 2010, 11:07:59 PM
  Am vazut tarani cu pamanturile desertificate dar nu acceptau aceste proiecte deoarece credeau ca daca vor deveni padure statul le va confisca terenurile... :rotfl: mare e gradina Domnului !
Oameni lipsiti de increderea in statul lor si fara patriotism.
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

D006

Citat din: antiopa din ardeal din Octombrie 25, 2010, 04:13:52 PM
  Parerea mea este ca nu strica sa gandim cat mai pozitiv cu putinta, cu alte cuvinte daca as detine terenuri nu as ezita sa plantez padure. Sunt destui gata sa demoleze si de ce sa nu fie macar vreo cativa care sa si cladeasca indiferent cine are de profitat. Pentru ca stuparii cu siguranta au de castigat este adevarat ca nu de azi pe maine ci in timp.
Daca ar gandi mai multi asa ...... nu ar mai exista terenuri parasite ca acuma.
Din pacate esti o minoritate.  :hi: