tratament roiuri

Creat de dragos2006, Martie 31, 2009, 01:46:36 AM

« precedentul - următorul »

D006

doua roiuri de anul trecut au iesit foarte slabite din iarna.La ultima revizie am observat albina putina, foarte putin puiet capacit si unele celule erau perforate.In alte celule am gasit puiet mort in diferite stadii de dezvoltare.
Pentru unul dintre ele recunosc ca sunt vinovat, deoarece am umblat in cuib in mai multe randuri chiar si atunci cand temperatura nu depasea 5 sau 7 grade.Matca depune oua dar albinele nu le iau in crestere.
Exista vreun tratament, au vreo sansa familiile respective?Mai pot face ceva pentru ele?
Si inca o intrebare: stie cineva o reteta de dezinfectare a stupilor in afara de metoda cu arzatorul?

gudas valentin

Citat din: marianpitestidoua roiuri de anul trecut au iesit foarte slabite din iarna.La ultima revizie am observat albina putina, foarte putin puiet capacit si unele celule erau perforate.In alte celule am gasit puiet mort in diferite stadii de dezvoltare.
Pentru unul dintre ele recunosc ca sunt vinovat, deoarece am umblat in cuib in mai multe randuri chiar si atunci cand temperatura nu depasea 5 sau 7 grade.Matca depune oua dar albinele nu le iau in crestere.
Exista vreun tratament, au vreo sansa familiile respective?Mai pot face ceva pentru ele?
Si inca o intrebare: stie cineva o reteta de dezinfectare a stupilor in afara de metoda cu arzatorul?
Pentru tratarea albinelor primavara e foarte bun PROTOFIL,la mag apicola sau...
Iar pt dezinfetarea lazilor ,gasiti la farmacia vet VIRCON parca,dar parlitul bine e suficient.Nu cred ca nu-s luate-n crestere,daca nu le cresc le manca(ce nu pot acoperi)La famili slabe vei mai gasi un fenomen de obicei primavara,sun mai multe oua intr-o celula nu-i de speriat.la final ramane unul .

                    valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

cum ramine cu puietul capacit dar perforat si cel mort in diferite stadii de desvoltare ?nici varianta unitului cu alta familie nu este viabila atita timp cit nu stiu ce boala au si cum pot interveni

D006

Pt inceput  stringe bine  cuibul,ia  un  betisor  si bagal in  celulele  perforate  si  vezi daca  larva se intinde sub  forma  de  filament atunci cind scoti  betisorul.Trebuie sa  vezi ce  culoare  are  puietul mort,situarea puietului  mort(marginea,periferie,centru) tote  acestea  pt  a  pune  un  diagnostic.Nu  poti  trata pina  nu  vedem  despre  ce  este  vorba, pune  si  ceva  poze  cu  puiet daca  poti.

D006

puietul mort este in stadiul de albina nu de larva si nu depaseste 4 sau5 celule urmeaza apoi celulele perforate si acestea vreo 5 sau6  puietul mort carese vedeeste mumificat deci varianta cu batul de chibrit cade

gudas valentin

Citat din: marianpitestipuietul mort este in stadiul de albina nu de larva si nu depaseste 4 sau5 celule urmeaza apoi celulele perforate si acestea vreo 5 sau6  puietul mort carese vedeeste mumificat deci varianta cu batul de chibrit cade
Strange cuibul la maxim dupa cum zice si abeja,puietul pietrificat e puiet racit,pt acesta este Fungisan nu stiu unde se gaseste.
   
              valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Dupa  cum  zici pare  sa  fie  varroa,totusi fa  un  control  mai  viguros.Mai  sus  ai  precizat  ca  ai  gasit  puiet  mort  in  diferite  stagii, iar  dupa  aia ca  sub  forma  de  ninfe...deci in  final care  este  adevarul.

D006

multumesc pentru sfaturi acum la noi in sud au fost  si  25 de grade sper sa-si revina oricum le fac si tratamentele de care a amintit dl valy