Filme ECO

Creat de apiardelean, Octombrie 10, 2010, 06:16:47 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: prisecarul din Octombrie 19, 2010, 05:56:47 PM
1. cu toate motivele pentru care ai obtinut statutul si cetatenia, TOT STRAIN RAMAI!
2. te roade dorul de ai tai, din aceasta cauza esti pe forumurile romanesti!
3. in toate postarile tale, vorbesti despre toate, insa esti tot singur!
4. vezi la noi cum ne strangem, cum stim sa profitam de orice prilej ca sa ne bucuram?
5. ai simtit si tu cand ai venit ultima data in Romania!
6. insa ai uitat!
7. au fost oameni care au facut sacrificii pentru tine!
8. insa ai uitat!
9. au cautat sa te faca sa te simti cat mai bine!
10. insa ai uitat!
11. dai cu pietre in ei!
12. PACAT!
13. PS nu cauta sa-mi raspunzi, pentru ca eu nu voi mai intra in dialog cu tine nici-odata!
Sa adunat presiunea in tine si acum a cedat supapa.
1. O sa intelegeti vreodata ca NATIONALIZMUL e o forma de discriminare? Uni chiar fac discriminare de oras sau sat sau zona geografica nu numai tara sau continent. In functie de nivelul lor de educatie.
2. Ai mei? Doar voi inca va mai adunati in triburi si considerati pe alti niste straini.  Aici unde 60% sunt de nationalitati diferite aceast concept de "ai mei" a cam disparut. Frecventez 3 forumuri internationale in engleza si 2 romanesti si in toate gasesc cate ceva sa ma puna pe ganduri.
3. Dar tu cand postezi te tine cineva de mana? Nu am vazut posturi despre sotia ta sau copii tai.
4. Azi avem intrunire de club si ne strangem si noi. Luna trecuta am extras miere in grup si au fost peste 40 de participanti. Luna asta o sa facem mead in grup. Tu chiar crezi ca daca tu te intalnesti cu unul la o bauta si o vorba esti singurul care o face?
5. Am simtit ce? Ca se strang 5 insi si o dau pe bautura si mancat, forme culturale de a bucura simturile personale.
6. Am o memorie excelenta inca.
7. Da, m-ai dus cu masina unde am avut nevoie si pe o vreme teribila. Ti-am multumit si platit cum am crezut ca e mai bine. Asta nu inseamna sa nu imi expun opinia sincer chiar daca nu este ca si a ta. Cand vi cu placere iti pun o masina la dispozitie ca sa te ratacesti un pic.
8. Am o memorie excelenta.
9. Si nu era asa normal? A ajuns ospitalitatea ceva anormal in mediul tau?
10. Am o memorie excelenta.
11. In cine am dat cu pietre? Faptul ca nu sunt de acord cu o opinie sau o actiune nu inseamna ca am ceva cu persoana respectiva. Din prietenie eu nu ma inhaitez sau aprob actiuni care sunt impotriva principiilor mele de viata. Daca fratele meu violeaza sau ucide fara motiv fi sigur ca nu o sa-l protejez si ascund.
12. Adica o sa mearga unul in Iad pt asta?
13. Ma indoiesc de asta si observ ca tu ai acumulat multe nelamuriri si ganduri rele in ceea ce ma priveste ca si dincolo m-ai amenintat ca imi stergi posturile care le pun si aici. Acum 6 - 8 luni ma felicitai ca tin acel forum activ prin postarile mele. Ar trebui sa discutam mai des chiar daca contradictoriu sa lamurim neintelegerile. Eu iti inteleg situatia ca acuma nu ai un rost si ai si pierdut o felie din vis dar asta nu aduce sfarsitul pamantului.
:hi: :hi:

stefan1

  Andrei, nu cred ca o sa ai multi care sa te aprobe pentru ce ai scris aici. Personal nu inteleg de ce cauti cu tot dinadinsul sa contrazici unde nu e cazul. Mai cu seama fata de cei pe care i-ai cunoscut personal in Romania, ar trebui sa pastrezi o minima recunostinta, ca sunt sigur ca s-au straduit sa te faca sa te simti bine aici. Daca tu consideri ca si-au facut doar datoria, inseamna ca ai o parere foarte buna fata de tine, ca cineva sa se simta dator, asa, sa te gazduiasca. Un gest frumos cere si din cealalta parte o atitudine asemanatoare. Eu zic sa te mai gandesti o data la ce am zis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Cu placere ma gandesc Stefane si cu drag astept sa mi se spuna cu ce anume nu esti de acord ca asa generalitati nu ma ajuta.
Cu Prisecaru nu am avut macar discutii ca sa-i cunosc puntul de vedere dar el sa simtit oarecum atacat as putea spune.
Eu oricnd sunt deschis pt a discuta orice subiect.
Cat despre ospitalitate cu siguranta ca au fost eforturi deosebite pt ca asa au fost imprejurarile.
Cativa zeci de romani noi veniti aici i-am indrumat si ajutat si chiar si angajat dar asta nu inseamna ca ei imi sunt mie datori cu ceva. Si uni i-am cunoscut pe forumuri.
Asa ca daca mi se arata cu degetul poate inteleg si eu gandirea de acolo.

D006

 Cand eram mic si citem povesti deseori venea vorba de tigani , cica tiganul cand ajunge imparat intai il omoara pe tasu"

D006

Citat din: dragos2006 din Octombrie 20, 2010, 10:38:34 PM
cica tiganul cand ajunge imparat intai il omoara pe tasu"
Atunci curtile regale erau pline de tigani.
Vezi istoria.  :hi:

stefan1

Citat din: AndreiRN din Octombrie 20, 2010, 03:10:55 AM
Cu placere ma gandesc Stefane si cu drag astept sa mi se spuna cu ce anume nu esti de acord ca asa generalitati nu ma ajuta.
Cu Prisecaru nu am avut macar discutii ca sa-i cunosc puntul de vedere dar el sa simtit oarecum atacat as putea spune.
Eu oricnd sunt deschis pt a discuta orice subiect.
Cat despre ospitalitate cu siguranta ca au fost eforturi deosebite pt ca asa au fost imprejurarile.
Cativa zeci de romani noi veniti aici i-am indrumat si ajutat si chiar si angajat dar asta nu inseamna ca ei imi sunt mie datori cu ceva. Si uni i-am cunoscut pe forumuri.
Asa ca daca mi se arata cu degetul poate inteleg si eu gandirea de acolo.

   Stiu ca esti deschis pentru a diascuta.
   Referitor la observatia mea , dau doar un exemplu:
  Prisecarul:"Vezi la noi cum ne strangem, cum stim sa profitam de orice prilej ca sa ne bucuram? Ai simtit si tu cand ai venit ultima data in Romania!"
  La care tu raspunzi:" Am simtit ce? Ca se strang 5 insi si o dau pe bautura si mancat, forme culturale de a bucura simturile personale. "  / Sa nu mai vorbesc de disputele cu Dragos...
  O vorba zice: "Gandesc tot ce spun, dar nu spun tot ce gandesc." Nu poti sa spui bucataresei dupa masa ca mancarea a fost prost gatita, chiar daca asa a fost. Sau daca vezi o femeie urata nu poti sa-i spui:"Vai, dar urata esti!", chiar daca asa gandesti.
  E bine ca ai ajutat romani in SUA, cand ai avut ocazia. Probabil ti-au multumit si te-au apreciat.

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: stefan1 din Octombrie 21, 2010, 03:01:34 AM
1.  La care tu raspunzi:" Am simtit ce? Ca se strang 5 insi si o dau pe bautura si mancat, forme culturale de a bucura simturile personale. "  /
2. Sa nu mai vorbesc de disputele cu Dragos...
3.  "Gandesc tot ce spun, dar nu spun tot ce gandesc."
4. Nu poti sa spui bucataresei dupa masa ca mancarea a fost prost gatita, chiar daca asa a fost.
5. Sau daca vezi o femeie urata nu poti sa-i spui:"Vai, dar urata esti!", chiar daca asa gandesti.
6.  E bine ca ai ajutat romani in SUA, cand ai avut ocazia. Probabil ti-au multumit si te-au apreciat.
1. Si am spus o minciuna? Am batut Pamantul asta de la un cap la altul si am vazut multe obicee si inteles multe de la oameni. Da, la mexicani, spanioli si romani este o placere sociala sa se stranga un grup sa manance si sa bea. De fapt la fel am observat si la vietnamezi, cambodieni si filipinezi. La alte grupuri sociale nu se intampla asa. Dar este doar o observatie nu si o critica.
2. Pai de ce nu? Eu nu le consider dispute ci mai multi mici atentionari cand sare el calul cu povesti "pescaresti". Din motive multiple nu prea il trage nimeni de mana sau cand l-au tras a fost sfatuit sa nu mai posteze la bautura dar eu consider ca nu il ajutam cand nu i se spune sincer ce gandim despre anumite postari ale lui. Daca tu sau oricine crezi ca il atentionez cand nu trebie va rog sa-mi spuneti.
3. Poate aici sunt eu diferit ca personalitate sau ca profesie pt ca eu voi spune ca gandesc si de cele mai multe ori e o surpriza pt multi.
4. Si de ce nu? Uite ca eu am facut-o.
5. Si pe asta am facut-o. 
6. Cand un copil a cazut in apa si sa dus la fund ... am sarit si l-am scos sau cand unu merge pe marginea soselei am oprit si l-al luat dar pt ca asa e natural si normal. Refuz sa-m fac idei preconcepute si prefer sa gandesc sincer si deschis precum un copil.

apiardelean


Un mic filmulet A WORLD WITHOUT ROMANIA.Surprinde oare trasaturile noastre esentiale.
Filmul la aceasta adresa:http://video.google.com/videoplay?docid=3248980463358300047&hl=en#
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

pharaonu75

Un motiv in plus ca Andrei sa nu mai huleasca Romania si romanii! Sa fie mandru ca este roman!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Observ eu ca voi interpretati gresit sau ganditi cu .... inima.
Majoritatea romanilor hulesc tara in care traiesc dar eu doar observ si imi spun opinia.
Eu ca sunt in afara nu am voie sa fac asa ceva dar cei din interior ..... e ceva normal.
E precum comedieni negri care pot face glume rasiale si vb injositor la adresa negrilor dar daca un alb o face toti sar in sus ca e rasist.

pharaonu75

Ai observat bine, noi romanii avem voie, dar voi americanii NU! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Povestea incepe in ianuarie 1989. Un tanar din America isi cumpara doi hamburgeri de la McDonald's. Primul hamburger l-a mancat, iar cel de-al doilea l-a pus intr-un buzunar. Insa a uitat de el...Si a uitat de hamburger cam un an de zile, pana cand, intr-o zi, umbland prin dulap, si-a regasit hamburgerul in buzunarul hainei. Ciudat era faptul ca, dupa un an de zile, hamburgerul arata si mirosea exact la fel ca acum 1 an de zile! El le-a spus asta la prietenii sai, dar nimeni nu l-a crezut. Cum ar putea un hamburger, dupa 1 an de zile, sa arate atat de bine???

Asa ca tanarul s-a apucat sa colectioneze mai multi burgeri, pe care i-a pastrat in subsol. Si asta a fost acum circa 20 de ani; in prezent, el detine cea mai cuprinzatoare colectie de "Big Mac"-uri imortale: cheeseburgeri si hamburgeri. Astfel, el si-a deschis un adevarat muzeu Mc Donald's. De ce mass-media, marele retele de televiziune si cele de presa au ignorat aceasta poveste uluitoare? Noroc de YouTube, caci videoclipul cu muzeul McDonald's a fost accesat de peste 2.000.000 de ori.

Dar, totusi, care e marele mister pentru care hamburgerii si cheeseburgerii reusesc sa se pastreze atatia ani de zile, fara sa se strice? Caci, precum se stie, orice mancare, in timp, se strica in mod inevitabil...Si, ia ganditi-va putin: cat de "sanatoasa" poate o fi o mancare care rezista ani de zile?

"Secretul" consta in ingredientele folosite. Si, ori de cate ori mai consumati de la McDonald's vreun hamburger sau cheeseburger, sa va aduceti aminte ca nu consumati doar carne de vita, ci si urmatoarele "ingrediente": faina imbogatita (faina alba, niacina, mononitrat tiaminic, riboflavina, acid folic, enzime), apa, sirop de porumb cu multa fructoza, drojdie, ulei de soia si ulei partial hidrogenat de soia, sare, sulfat de calciu, carbonat de calciu, gluten de faina, sulfat de amoniu, clorat de amoniu, agenti de coacere (E481: Stearoil lactat de sodiu, acid ascorbic, azodicarbonamid, mono si digliceride, monogliceride etoxilate, fosfat de monocalciu, enzime, peroxid de sodiu, faina de soia), propionat de calciu, propionat de sodiu, lecitina de soia.

pharaonu75

Nu sunt un consumator de produse Mc Donald's insa din ce am citit aici numai traditionalul sandwich (cu paine, branza/carne, legume) nu este!
M-ai zapacit de creieri cu atatia aditivi alimentari! :nebun: :nebun: :nebun:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Daca puneai un link era mai credibila povestea dar daca vrei sa prezervi un aliment il inmoi in tinctura de propolis si merge.
Oricum elementele chimice prezentate de tine sunt pe orice ambalaj alimentat pt ca asa prevede legea aici.
Acolo poate pun orice fara sa fie obligati sa si spuna.
Nu sunt un fan Mc Donald si sunt anii multi decand nu am intrat la ei dar aici servesc multe salate si fructe si peste si rapiditatea cu care te servesc este chiar fenomenala.
In schimb sunt un mare fan la In-N-Out (http://www.in-n-out.com/) care are o calitate si un gust fantastic dar si cozi la orele de varf.
Ei sunt sursa mea cea mai buna de ulei vegetal pt biodiesel.

D006