Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

xvader

la descapacit :D :Dextractie, bere si alte munci grele.
despre vecine...numai de bune...bine =)) =))

sandupop

Citat din: xvader din Mai 03, 2013, 06:34:39 PM
la descapacit :D :Dextractie, bere si alte munci grele.
despre vecine...numai de bune...bine =)) =))
:offtopic: Bine ca ai venit cu explicatii ca .... imi facusem probleme =)) =)) =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

niculita

#347
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 29, 2012, 07:54:50 PM
Furetto!  =))

Alt furreto....Simplu..ieftin si eficient..

SIMPLU..IEFTIN SI F EFICIENT...COSTA CCA 70 RON

Pentru cei interesati de un vaporizator(furreto)pentru tratament la albine,iata cum se poate construi usor si f ieftin:
-o teava din cupru care se foloseste la auto Dacia ptr frina(10 lei):
-o pompita pentru ulei(10 lei):
-o lampa cu gaz la care se foloeesc butelii mici de 5 lei(52 Lei)
-o teava din inox de 20 cm care se gaureste :
-2 clame de prindere a tevii din lampa pe gaz:
-citeva suruburi mici.

Prima data se taie la dimensiune teava din inox,dupa care se gaureste pentru ca gazul sa arda.In partea de jos se face o gaura mai mare pentru a putea aprinde lampa.Dupa ce teava este taiata pe un bat se fac cele 12-13 serpentine din teava de cupru sau inox(depinde ce foloseste fiecare).Se introduc serpentinele in terava de inox,apoi lampa cu arzatorul in teava de inox si se prind cele doua elemente cu 2 cleme din tabla.Pompita se ataseaza la teava de cupru dupa care se fixeaza de lampa cu sirma sau altceva...si...GATA...SPOR LA TREABA DE LUNI,pentru cei interesati..

kamy

Incercati cu conducta de inox cea de cupru se mai gaureste si trebuie schimbata!

Szaby

da domnule Tamu prastia de marcat matci este foarte buna si practica si nu trebuie sa te cinuiesti sa prinzi matca in mana  :bravo:

kamy

#350
Este o metoda de marcare mai rapida pe youtube,DA AVETI GRIJA E DEJA PATENTATA metoda!
Mr Bean - Painting his house

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

   Da, este un aparat cu care poti sa-ti faci treaba,dar necesita sa ai retea de 220 v pentru motoras. La sistemul folosit de mine o baterie de 1,5 v imi face toata treaba.Am pus pe pagina mea fureto meu cel mai economic si mai simplu.Curespect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marian sima

Nea Ion Dicu e un om de la care ai de invatat. :bravo:

Nu e inventie,e o adaptare de care eu ma folosesc .

Acelasi aparat ca al lui nea Bismark decat ca are doua baterii ,doua trepte de viteza si unde se vede negru este o fereastra de vizionare a fluxului de fum.


un OM

Felicitari domnilor pentru inventivitate.

teoalbina

#358
producerea zaharului farin prin prelucrare zaharului tos cu ajutorul huruitorului:

http://www.youtube.com/watch?v=5lbUPIKwu5Q

exista in comert asa ceva?

un OM

Exista moara pentru uruiala. Se poate adapta o sita mai fina cu gauri de 1-1,5 mm, sau peste o sita cu gauri mai mari se adauga o sita de plasa metalica pentru tantari. Prin repetarea macinarii se ajunge la un rezultat bun. Un sfat : daca vreti sa pastrati mai mult zaharul macinat faceti operatia sub punctul de inghet, pastrati zaharul in recipiente etanse, altfel nu este de bine. Cand faceti turta in zilele urmatoare, precautiile sunt mai mici.