Multe...si marunte...si la ses, si-n munte...

Creat de flavius, Septembrie 05, 2010, 09:28:38 PM

« precedentul - următorul »

flavius

un pic de "joaca", sambata dupa-amiaza, dupa ce am facut un nou suport pentru stupi (vezi pozele pe topicul meu de pe aria incepatorilor...aici:http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2799.msg53858#new) s-a soldat cu o cutiuta din placaj, executata strict pentru exercitiu la imbinari de coltz (coada de randunica), plus un zgarieci self-made (a durat cam 5-6 minute...)...cel mai ieftin, in magazin, costa "numai" vreo 60-65 de lei...al meu, daca adun crampeiul de tija strunjita, surubul M4 si negresa de 25X4, nu cred ca "bate" la mai mult de 1-1.5-2 lei... :nebun: :nebun: :nebun:

strict pentru exemplificare, am facut si 3 taieturi intr-o bucata de lemn, cu 3 ferastraie diferite ... de la dreapta la stanga avem un ferastrau clasic, un Ryoba universal japonez si un Dozuki superfin, tot japonez...ultimul face o taietura cam de 0.3mm grosime...in lemn moale face mai mult, pentru ca lama "joaca"...in lemn tare, chiar asa face...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Acum vreo 10 ani am tot umblat sa cumpar salupa pt dna dentista.
Facuse casa la Buftea si sotul voia salupa.
Gasit eu una frumusica si am testat-o si apoi am inghesuit-o intr-un container cu multe alte jucarii.
Acuma poate rugineste pe undeva.

flavius

Pai si nu ai adresa dnei dentiste? Sa-i fac o vizita?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Baieti, ia uitati-va voi la pozele de mai jos...va lasa gura apa, ca si mie? :nebun: :nebun:

Ideea este ca barcuta e in Romanika, proprietarul a adus-o din UK, e in stare buna (cel putin asa zice el...pana nu o vad nu zic altceva...), e un pic stramtorat acum, in prag de sarbatori, si e dispus s-o vanda ceva mai ieftin...cu peridoc cu tot...cum vi se pare?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

crombra

Frumoasa 'jucaria'.
Buey, da' astia sunt obsedati rau. Si la barci au volanul pe dreapta.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Acum vreo 3 ani cand mi-am luat autobuzul Iveco l-amluat de la un individ care traia la bordul ambarcatiunu lui cu vele de 10m.
Folosea autobuzul doar ca depozit de lucruri.
Oricum un individ de treaba si m-am invitat la o tura pe ocean si el a fost de acord.
Din povesti am aflat ca era intradevar "bolnav" de acest hobby si impreuna cu sotia a navigat pana in Australia si inapoi. Numai ca el nu a vrut sa traiasca in casa cu 4 pereti si fundatie si sa incheiat relatia si era multumit in port pe vasul lui. Un individ care nu avea o ata ce nu ii trebuia si avea orice avea nevoie intr-un spatiu limitat as zice.
O performanta dupa opinia mea.
Am iesit in larg si deschis panzele si totul era asa amenajat sa o poata manevra singur.
O senzatie deosebita si inca e un vis de realizat pt mine.
Curand.

flavius

Andrei, ce diferenta de fus orar e intre Romania si Coasta de Vest? ca pe East Coast stiu ca erau vreo 7 ore diferenta...la noi e 10 dimineata, deci la NY e 3 noaptea, la voi cam cat sa fie?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: crombra din Decembrie 13, 2010, 09:28:10 AM
Frumoasa 'jucaria'.
Buey, da' astia sunt obsedati rau. Si la barci au volanul pe dreapta.

sefu... cred ca 80% din barcile cu volan, au volanul pe dreapta

e o chestie logica, cred ca de ghidare dupa mal
asa cum la caruta birjarul care mana caii, sta pe partea dreapta ca sa vada marginea drumului
poate asa o fi si la barci
eu cu ce barcute m-am plimbat, toate aveau ghidonul pe dreapta
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Nu stiu cum este cu volanul...a mea n-are! :uimit: Are vasle! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

si motor cu mansa, las' ca stim noi...ca asa-s toate...ar fi fain sa pun labutzele pe frumusetea aia...zau...cam de fite, ea, asa, nu prea ai mult spatiu interior (eu cautam una deschisa, cu fund dublu, bancheta centrala, balcon prova, eventual cu o consola centrala...), da' se poate improviza pe ici-pe colo...eventual se face un tambuchi in puntea prova si se foloseste spatiul de acolo...

oricum, daca o iau, imi mai trebuie, pe urma, cabluri de comanda motor (pentru turatie...), un bimini top deasupra cockpit-ului (ca faci insolatie vara daca stai asa...), eventual niste ski-uri nautice (ca are ce-i trebuie pentru a tracta dupa ea...nu stiu cu motorul cum e...ce "putirinta" e necesara...)
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...