Septembrie

Creat de dragos2006, Septembrie 01, 2010, 04:00:49 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Da e ciudat mai ales cind vezi pe Mos Gerila in decembrie imbracat can filme si toata lumea in tricou si pantaloni scurti respectiv multi desculti.

Se pare ca ati avut o vara scurta, sau mai scurta decit anul trecut.

Avind in vedere iarna grea pe care ati avuto + si eu am avut o iarna mai umeda decit de obicei (avem si in casa la mucegai de niu drept.Sotia a curatat un dulap acum 2 zile si a aruncat o gramada de haine la gunoi) , apoi daca voi ati avut o vara mai scurta decit de altfel probabil ca si eu voi avea o vara mai scurta decit sezonul trecut.

Oare ce voi putea face intrun timp asa de scurt(din pct de vedere al apiculturii)?

Planuri sint , no problemo.Mai imi trebuie bani si timp, hehehe.

stefan1

  La voi nu a fost acel cutremur, care parca a fost nu de mult in nordul Noii Zeelande?
  In prima poza parca se vad pa fundul ala niste gandaci?
  De ce imprastii mizeriile de pe funduri pe pamant? De obicei e bine sa se arda.
  E curios ca nu ai umblat la stupi pana la infloritul pomilor!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Primul cutremur, ala de peste 7 grade a fost pe insula sudica la peste 1100km de aici.Au fost o gramada de cutremure mai mici dupa aceea.Parca ieri a fost una de peste 4 grade aici pe insula nordica la cca. 500km.
De bine de rau ,bunul Dumnezeu a tinut cu oamenii.
Nu a murit nimeni de la cutremur dar sint pagube si nici guvernul de aici nu se incadrazea in categoria de guvern bun.
Incerc sa fiu optimist ca bani de avion nu am hehehe.

Pai nu stiu cum numiti gongile acelea dar am avut multe in pivnita la bloc in Arad, dar nu in apartament.Ei las ca aici in NZ am avut si prin casa, in baie, intro alta chirie.Sint gongi de umezeala si nu stiu daca ar tebui sami fie frica de vreo boala(pt. albine).
E o bataie de cap in orice caz si sper ca odata ce voi avea funduri cu plasa voi scapa de aceasta problema.Unde nu ai umezeala acolo nu vin aceste gongi.
La familiile lui tata nu prea era ce sa curatam, era can farmacie.Aici nu am auzit pe nimeni sasi arda mizeria razuita de pe fundul stupului.Binenteles nu doresc sa contrazic pe nimeni cine isi arde rezidurile.
Inca avem ploi aproape zilnic.Chiar azi nu a plouat dar miine ma astept din nou la ploaie.

Apropo de funduri cu plasa.Azi am fost sa vad de plasa la o firma si cind leam spus ca vreu sal folosesc pt. albine imediat miau oferit cel mai buin produs.Ei fabrica plase de sirma dar chiar ceea cemi trebuie mie nul fac ei ci il importa din Japonia.Plasa de inox,astai varianta mai ieftina, de 30mx1m la peste 500 de euro.Ramin la plastic.

Aproape toata iarna avem ceva inflorit dar conditiile de cules pt. albine sint nefavorabile.Ploi, vinturi, temperaturi sub +10 grade.
Am tot asteptat sa se termine cu ploile mari si sa vina vinturile care vor usca terenul dar se pare ca totul intirzie.
Cind leam mai dat de mincare si cind schimbam ziarele pe podisoare am mai tras cu ochiul pe cite o rama din cuib dar nimic mai mult.Evident nu tii stupul deschis prea mult.
Daca lucrurile mergeau normal deja faceam curat in familii in prima jumatate a lunii august.

Kiwi Bee

.....a mers totul bine pina acum 4 zile(miercuri) cind am citit stirile locale.
Stara vremii:....cea mai mare furtuna de pa planeta se apropie de NZ.

Am crezut ca pic jos.Furtuna era de marimea Australiei si sa apropiat pina la 1000km de sudul tarii.Mai sint inca 2000km pina la mine.Metereologii nu au gresit si pe insula sudica au fost zapezi mari si de acolo pina la noi in nord o gramada de ploi si vinturi foarte puternice.
Vineri seara a si sosit furtuna.A facut citeva ravagii prin sat/orasel.De atunci bate vintukl in continuu(cind mai tae cind o mai lasa mai moale) si le ploaie cu mici intreruperi.
Asa furtuna trebuia sa avem in iunie sau la inceputul lui iulie.
Simbata dupa-amiaza am mers sa vad de albinute si era o tacere deplina.
Spre noroc vintul nu a rasturnat nimic, doar citeva lemne/greutati de pe stupi au zburat.
La urdinisurile deschise la maxim mu am vazut nici o albina sau maxim una.Cred ca stau pe rame caci la toti stupii am spart cuibul si va fi miracol daca nu voi avea puiet racit.Si de acolo ce voi mai avea???????????

Nu mam asteptat la o asa vreme.In nici unul din anii de cind locuiesc aici nu am avut asa vreme la sfirsitul lui septembrie.

Mincare in stupi este foarte putina caci cu umezeala din iarna sa consumat la greu.
Mai astrept o saptamina sa vad cum se schimba vremea si apoi le fac o vizita.
Partea buna este ca vintul usca totul repede.
Nu ma vad bine pe sezonul acesta caci tot planul mi sa dus la ....... firar sa fie.
Dar sa raminem optimisti.

stefan1

  Dupa ploaie si furtuna/ Vine iarasi vreme buna./
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Citat din: stefan1 din Septembrie 20, 2010, 01:22:20 AM
  Dupa ploaie si furtuna/ Vine iarasi vreme buna./

Dar vremuri bune vor veni vreodata? :) :) :)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Se spune ca un pesimist este un optimist mai bine informat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Se pare ca vremea sa stabilizat.
Dimineata bate soarele pina pe la 10-11 dupa care incep ploile si se schimba una pe alta pina pe la 3 dupamasa cind dispare soarele pt. acea zi.Ploaia se mai opreste pt. un timp scurt dar apoi continua.
Stabilizat???
Da!!!
...caci 24 din 24 bate vintul.Numai bate ca si atunci cind a fost furtuna dar bate in valuri.Cind o ia razna , cind o lasa mai moale.
Norii pe cer se deplaseaza de parca ar fi concurs de formula unu.Este foarte rar sa vezi norii deplasinduse asa de repede cu toate ca aici in nordNZ in totdeauna se deplaseaza rapid dar nici chiar asa.
Binenteles ca si temperaturile maxime au scazut.
Ziua nu depaseste 14-15 grade iar noaptea coboara pina la 9-10.Dat fiind ca bate vintul tu sinti de parca ar fi si mai frig.

Partea buna e ca incepe sa dispara umiditatea.Vintul face treaba buna.

Sa raminem optimisti .......... o fi cumva.
hehehe

ASANACHE VALERIU

       Imi aduc aminte ca pe vechiul forum era cineva care a pus niste poze cu ,,un alt fel de iernare"
  Era vorba de iernarea in adaposturi. Am cautat da nu am mai gasit acea postare. Sunt interesat de acest lucru si
daca acel ,,cineva" ma citeste , as vrea sa ma contacteze sa-i cer cateva informatii.  Sau poate stie careva dintre voi
cum se face acest lucru.
  Va multumesc !

jimm

Am citit ca sovieticii au facut un experiment, au iernat familii in adaposturi si in aer liber concluzia a fost: consumul de hrana a fost mai scazut la familiile iernate in adaposturi cu aprox 3-4 kg dar si productia de ceara si miere a fost mult mai scazuta in anul urmator; la revizia de primavara in familiile iernate in aer liber a fost gasit dublu puiet in comparatie cu familiile iernate in adapost.

D006

Vine toamna si aici.
Sa facut racoare peste noapte de 12C dar in schimb ziua se ridica pana la 38 - 40C.
Inca mai am nuclee pe 5 rame si incep sa le dau puiet de la familiile puternice si sirop din cand in cand.
Colectoarele de polen inca mai sunt pline dar saptamana viitoare le scot ca sa fac mai mult puiet ajutator.
Am inceput sa schimb cutiile vechi cu noua generatie de cutii acoperite cu ceara fierbinte atasate de funduri de design propriu.

maximus



    care este procedeul de a acoperi cutiile cu ceara?

D006

Pai am pus baieti de la servici sa-mi faca o cutie din aluminiu cu 2 degete mai mare decat o lada de stup.
Am oai facut eu acasa din placaj o cutie cu 2 degete mai mica decat interiorul unei cutii de stup si am pus-o in cutia de aluminiu cu cateva caramisi in ea.
Am gasit un aragaz electric cu 4 ochiuri, doar partea de sus, si i-am pus 4 picioare de o palma.
Am pus cutia se aluminiu pe 3 ochiuri si am pus parafina la topit si am adaugat pine tar, ceva produs din tamaie de se da la cai pe copite.
La cutia uscata pun 2 holsuruburi mai lungi in marginea de jos ca sa am de unde sa apuc cutia la scos.
Bag cutia de lemn in parafina topita si o las 10 min ca lemnul sa se incalzeasca si sa se patrunda si sa iasa toate bulele de aer.
Pun urmatoarea cutie ca greutate peste prima sa se si incalzeasca un pic.
O scot pe cea din parafina si o tin sa se scurga 30 de secunde apoi o pun la racit si pun in parafina pe cea folosita ca greutate si alta deasupra ei.
Lemnul si incheieturile se patrund frumos si o sa vad cati ani vor tine asa si dupa cati ava va trebui sa repet operatia.

pharaonu75

Arata bine cutiile!
Felicitari pentru metoda si multumim pentru dezvaluire! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pistol28

Parafina este o substanță solidă, albă, formată dintr-un amestec de hidrocarburi saturate obținute la distilarea țițeiului și întrebuințată la fabricarea lumânărilor, la impregnarea hârtiei și a țesăturilor, ca materie primă în industria chimică.



Uleiul de IN fiert este o alternativa acceptabila.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi