Inamicul public nr. 1 ???

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), August 21, 2010, 05:56:06 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Am gasit si eu un astfel de fluture in stup... dar arata mult mai groaznic/deteriorat decat cel din poze!
Cu 6 zile inainte de a-l gasi, la un control, stupul era OK! La fel si in momentul gasirii fluturelui si chiar si dupa aceasta... nu cred ca are vreun amestec in disparitia matcilor...
Am intrebat si eu un apicultor mai batran cum a putut intra in stup un astfel de fluture, pe urdinisul de doar un deget, iar acesta mia raspuns:DEPINDE DE DEGET! :rotfl:
Dupa care mia spus ca fluturele isi pliaza aripile in spate si ramane doar cat grosimea corpului, astfel poate intra prin spatii mici... Mi-a mai spus ca arata asa maroniu pt ca l-au copt albinele! Cica se aduna pe el ca un ghem si il incalzesc pana il sufoca!
Dupa ce termina cu el fluturele este uscat (mumificat) si foarte fragil!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Popescu Gheorghe

Pharaonu are dreptate caci stuparul l-a invatat de bine si asa s-a lamurit cauza patrunderii fluturilor in stup,iar despre matci nu am cunostinta ca ar fi distruse de el, stiind ca ultima in stup care moare in orice imprejurare este matca hranita pana la ultima suflare de ultima albina,deci si aparata

crombra

Si eu am gasit in stupina vecinului meu care are tot stupi din poliuretan,in stupul de la margine, 7 bucati de fluturi cap de mort. Nu stiu, dar tind sa cred ca  este o masura de aparare a stupului operatia de a forma baraje din propolis cam asa cum arata la Florin I.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Florin_Dan

Lupii albinelor prinsi in capcana.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

antiopa din ardeal

Citat din: Florin_Dan din Septembrie 14, 2010, 09:55:47 AM
Lupii albinelor prinsi in capcana.
Cred ca s-a strecurat o eroare, in sensul ca inamicul prezentat in poza de mai sus nu este nicidecum lupul albinelor ci viespea uriasa sau gargaune sau barzaune intr-adevar un dusman al albinei dar care nu poate provoca stricaciuni mari.

Florin_Dan

Confectionare capcana lupi albine:
- se iau doi prieteni ,ucenici, si se invita sa vada stupina si cabana, :cool:
- se servesc cu un pahar de horinca si cu o slanina cu ceapa ,ca asa se face la noi, mai ales in casa (cabana) noua, :)
- dupa servirea '' mesei '' ii servesti cu cate un pahar de bere obligatoriu de la pet, :nod:
- in sticla mai lasi bere de vreo doua degete,nu o dai toata  :zzz:
- se ia petul, si se gaureste lateral, gaura fiind de marimea unei monede de 50 de bani (vezi poza ),
- in sticla se mai adauga peste bere si sirop de zahar 1/1 ramas de la stimulare la care se mai adauga putina apa ,
- in tot amestecul nu uitati sa puneti cam 50 ml otet pentru a indeparta albinele de pet,
- toata cantitatea de amestec are cam 600 ml, 
- petul se agata in copacii din stupina sau direct pe lazi
Pentru mai multe peturi efectuati operatii matematice. :rotfl:
Atasamentul reflecta rezultatul dupa 7 zile de la instalarea capcanelor
Voi reveni in curand cu rezultaul din toamna.
:hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Si ce te faci Florine daca in zona nu ai viespi betive? :rotfl:
Merge si cu suc in loc de bere?

Otetul cred ca era folosit in combaterea greturilor/mahmurelii dupa ce beau viespile toata berea... :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Uite un model de capcana pentru viespi, comercializat pe net!

Descriere:
"Foarte usor de utilizat in orice perioada a anului - pentru momeala se foloseste carne - de preferat oaie sau peste ; miros mai tare - viespea intra dupa miros si incearca sa iasa dupa lumina
Dimensiuni - Ø = 145mm / h = 205mm "

Destul de usor de confectionat acasa, insa cu pet-ul de bere este mult mai ieftin!
Plasa de sarma are insa avantajul imprastierii mai rapide a mirosului! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Otetul i-ti foloseste la mahmureala doar daca il pui in ciorba de burta. :rotfl:
Reteta am vazut-o pe undeva, demult, eu am indulcit-o cu niste sirop ramas de la stimulare
Maine am sa vin in completare cu lupii '' betivi '' prinsi in capcana ''artizanala''.

Florin-braileanul (FlorinI)

am gasit ceva interesant tare
dar si deprimant
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

gheco

Citat din: FlorinI din Octombrie 13, 2010, 10:55:08 AM
am gasit ceva interesant tare
dar si deprimant

Pericol foarte mare acesti distrugatori. Vai de cel care are in apropierea stupinei.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

tassevasi

 Vreau sa va spun ca am vazut la mine , la vasul in care am pus prunele prt tuica . Erau culese de 2-3 zile si  au aparur  vre-o 4 ,asa mari ,chiar citeva zile ,pina au inceput sa fermenteze prunele .
  Am reusit si am omorit 2 ,si imi pare rau ca nu am  fotografiat una.
Era cam de 3 ori mai mare decit viespea ,care si ia e ma mare decit albina .
  Culoarea tot ca a viespei .
  La stupi vad ca nu am probleme , acest fapt s-a intimplat acum o luna ,apoi nu le-am mai vazut .
  Oare sa fi fost ce vedem in filmulet ??!!
  Ma-ti ingrijarat, rau .

Florin-braileanul (FlorinI)

jivinele din filmulet, se pare ca traiesc doar in parte  de est a asiei

dar mai stii cui o sa ii placa si importa vreo 2-3...

puteti intra pe youtube si dati cautare la hornets si mai vedeti si altele
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefan1

  Se pare ca au ajuns si in Europa, prin Franta, adusa nave comerciale. Ba se zice ca avanseaza rapid in continent.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)