stimulari de toamna

Creat de dragos2006, August 19, 2010, 09:59:19 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

"Pentru domnul Florin I: la mine au mutat mierea din hranitor direct in rama pe care am puso la lins. "
E posibil ca regina sa fi ajuns pe acea rama.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bucovineanu din Septembrie 16, 2010, 05:06:21 PM
"Pentru domnul Florin I: la mine au mutat mierea din hranitor direct in rama pe care am puso la lins. "
E posibil ca regina sa fi ajuns pe acea rama.

rugaminte expres pentru toti cei ce citesc si pentru bucovineanu

pe forum vreau sa fiu simplu: Florin, fara alte grade de domnie
sincer nu e snobism, dar ma simt prea batran. am doar 46 de ani :hi:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ioanardelean55


  Multi inainte  Florine  si multe ,multe grade dar mai intii de toate SANATATE ca-i mai buna decit TOATE . :hi: :hi:

ALBINEL 1984

Pentru ca mierea din fagurele dat dupa diafragma sa fie trasa in cuib trebue sa descapaciti zona capacita sau o trecere doua cu furculita peste zona cu miere necapacita ,sa fie timp cald si sa ai albina :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ALBINEL 1984 din Septembrie 20, 2010, 07:52:26 PM
Pentru ca mierea din fagurele dat dupa diafragma sa fie trasa in cuib trebue sa descapaciti zona capacita sau o trecere doua cu furculita peste zona cu miere necapacita ,sa fie timp cald si sa ai albina :hi:

logic albinel, asa ceva am invatat in primele lectii
am decapacit, e cald, am albina...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ALBINEL 1984

Citat din: bucovineanu din Septembrie 16, 2010, 05:06:21 PM
"Pentru domnul Florin I: la mine au mutat mierea din hranitor direct in rama pe care am puso la lins. "
E posibil ca regina sa fi ajuns pe acea rama.

situatia in care ai rama data in marginea cuibului,dupa diafragma doar daca e cuibul blocat sau prea strans

mihaizzr

Am cumparat azi Protofil de la ACA.De curiozitate l-am masurat cu alcoolmetrul.Are 80 de grade .Peste tot pe forum am citit ca trebuie sa aiba 40 daca il facem in casa. Deci cum stau lucrurile in acest caz?
Pasiunea si speranta sunt motorul vietii.

gore

Eu stimulez numai cu miere poliflora pusă în uluce. M-am gîndit că e mai bine pentru ele si pentru mine, deoarece dacă în primăvară nu consumă tot, ceea ce am stimulat se amestecă cu mierea de pomi fructiferi si nu mai am un produs proaspăt şi curat.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

ioanardelean55


   5 kg miere = 8 kg sirop de zahar  :nono: :nono: