bani pt. stupari

Creat de dragos2006, August 18, 2010, 03:49:01 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Asteptam hotararea de guvern pentru PNA 2011 -2013.

viorel55

#31
Citat din: gheco din Decembrie 14, 2010, 05:14:37 AM
Ce este necesar pentru a beneficia de facilitatile PNA?

   - adeverinta de la primarie cu nr. de stupi inregistrati in registrul agricol
   -inregistrare la DSV a stupinei
   -sa fi membru al unei forme asociative sau cooperatiste.
    Aceste documente se depun la forma asociativa ,in tot cursul anului,care este obligata sa le depuna la APIA  pana
la 15 august al anului in curs si sa se ocupe  de decontarea acestora.
      Atentie !!!!!
         Totul (medicamente sau material biologic )se cumpara pe numele formei asociative,care apoi le distribuie membrilor in functie de SOLICITARILE FIECARUIA

jimm

Trebuie si curs de apicultura facut pentru a beneficia de facilitatile PNA?

D006

Citat din: jimm din Decembrie 14, 2010, 09:17:20 AM
Trebuie si curs de apicultura facut pentru a beneficia de facilitatile PNA?
da

viorel55

Citat din: jimm din Decembrie 14, 2010, 09:17:20 AM
Trebuie si curs de apicultura facut pentru a beneficia de facilitatile PNA?

Da, jimm-ule(vorba unui contemporan de-al nostru),daca vrei sa-ti fie bine ,cred ca tot spre  Campina trebuie sa-ti indrepti ...atentia  !
   Pentru ceilalti incepatori : ORCE DISCUTIE REFERITOARE LA  ACCESAREA DE FONDURI EUROPENE SAU PNA TREBUIE sa o declansati
NUMAI dupa ce ati absolvit cursurile de apicultor, organizate de camera agricola.
   Deci, prima urgenta este OBTINEREA DIPLOMEI DE CALIFICARE IN MESERIA DE APICULTOR.....
In timp ce urmezi cursurile (sau inainte) te poti inscrie in forma asociativa  si la registrul agricol,astfel ca la terminarea cursurilor sa ai vechimea de 6 luni ceruta de Ghidul  solicitantului,ca sa poti parcurge repede ceilalti pasi....

ioan busa

daca am terminat liceul profil veterinar, mai am nevoie de curs

D006

  Doar daca pe diploma scrie ca esti calificat in meseia de apicultor , altfel nu-ti este de nici un folos.

ioan busa