colivia capac

Creat de andrei_salaj, August 17, 2010, 08:26:25 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

de 5 minute ma invart prin camera si incerc sa inteleg ce se intampla in comportamentul albinelor dupa ce aplic o colivie capac(avand cules in natura),pe o portiune de puiet in ecloziune+celule miere necapacita,fara nici o albina insotitoare.

va rog sa ma ajutati cu explicatii.

ce schimbari se produc in comportamentul albinelor din preajma custii?dar intre albinele care eclozioneaza in interior si cele din afara?dar intre albinele din imediata apropiere a custii si zona unde se afla matca batrana?

asta pe anumita perioade daca se poate(primele 12 h,24 h,36 h etc)

cer mult?

stefan1

  Nu am folosit pana acum colivia-capac, dar imi dau cu parerea. Se spune ca e una din metodele cele mai sigure de introducere a unei regine, totusi nu fara riscuri.
De la inceput sa clarific, caci din scrierea asta fara diacritice nu se intelege sigur, cred ca ai eliminat matca batrana si nu vrei sa introduci o matca tanara intr-un stup cu matca (vorbesti de locul unde se afla matca batrana. Se află sau se afla?).
  Sunt multe motive pentru care o matca sa nu fie acceptata de o familie. Fie prezenta unei alte matci, fie botce ingrijite de albine, fie chiar numai oua sau puiet necapacit, dar care da speranta albinelor ca pot sa-si creasca singure o matca din materialul lor genetic. Dar se poate si ca un stup fara matca si fara posibilitate de a-si 'trage' una, sa omoare matca data.
  Mirosul are un mare rol in viata albinelor. Trebuie sa treaca un timp de la introducere ca matca si albinele sa capete un miros comun. Izolata in cusca obisnuita, fara contactul direct cu albinele stupului, noua matca ia mai greu mirosul coloniei. Pe fagur, in contact cu puietul si cu albinele eclozate, matca ia mai bine mirosul familiei. Trofilaxia, adica acea insusire a insectelor cu comportament social de a-si transfera hrana si hormoni de la individ la individ, sub colivia-capac se produce astfel: Albinele nou eclozate vor schimba hrana prin ochiurile custii cu celelalte albine din stup, dar tot ele vor alimenta matca si vor primi de la ea substanta de matca, pe care o vor schimba cu albinele care le hranesc. Astfel substanta de matca se raspandeste in stup, albinele sesizeaza de unde vine si vor vrea sa intre la matca. Asa vor sapa canale pe sub marginile custii. Primele albine care vor intra vor gasi matca linistita, depunand oua, un factor important care usureaza acceptarea. La eliberarea din custile casice, matca se poate stresa, sa alerge pe faguri si atunci albinele o ataca. Si alti factori influenteaza primirea sau respingerea matcii: un cules bun favorizeaza primirea, incercari de furtisag sau un alt stres ca vibratii, zgomote, albine stranse, dar si diferente mai mari de rasa intre albine si matca, sunt fectori care ingreuiaza acceptarea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Andrei,
Daca ridici o matca din stup in lipsa de cules si o asezi inapoi pe ram vei vedea ca albinele o vor ataca in prima faza si riscul e mare sa o omoara.
Punand o matca imperechiata in colivie-capac ,acea matca nu va folosi miere ca hrana {doar matca neimperechiata foloseste miere}
Aceasta va fi alimentata printre grilaj cu laptisor de matca,de asemeni puietul care eclozioneaza va fi luat in crestere de catre doici.Eclozionand puietul face loc reginei sa-si inceapa ponta.Intre timp stupul se obisnuieste cu mirosul noii regine si astfel nu o mai ataca.Totusi inainte de a o elibera verificati daca stupul a tras botci si le rupeti.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

lefter

stimati colegi cit timp trebuie lasata matca sub colivie o zi doua

andrei_salaj

trebuie sa precizez ca eu m-am gandit la inlocuirea matcii batrane cu cea tanara,fara a avea un gol in ouat(deci fara a omora matca batrana).

Cred ca batrana dispare cu timpul.

De aici apar nelamuririle mele.

cum vor reactiona albinele?avand 2 matci si implicit 2 substante diferite in stup,pe o perioada scurta de timp?

D006

Cea batrana nu va "disparea".
Albina e loiala celei batrane si o va omora pe cea tanara.
Opinia mea e ca trebuie cel putin 24 de ore sa fie familia fara matca inainte de a introduce una noua.