De ce muncim ?

Creat de dragos2006, August 14, 2010, 08:38:56 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

nu vreau sa incurajez lenea domnule orban
nici un popor nu sa ridicat prin lene,putera și prosperitatea unei natiuni se arata prin muncă. Apoi aici intervin mai multi factori care influentează aceasta prosperitate (exact ca la albine), conducerea, organizarea, planificarea și execuția sunt pincipalele elemente ale prosperitatii, daca fiecare pe palierul lui î-și îndeplinește atribuțiunile funcționale așa cum trebuie, adica cel de la executi nu se baga la planificare și celde la planificare la conducere ar fi nemaipomenit, asa cum in stup există o ierarhie in funcție de vechime și capabilitați asa și la noi ar trebuii să existe capabilitatea de a percepe, ințelege și executa sarcinile ce ne revin conform fișei postului și să ne facem treaba pe funcția pe care suntem, nici mai sus nici mai jos
MULTA STIMA SI DEOSEBIT RESPECT PENTRU TOATA LUMEA 

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: orbanstefan64 din Martie 25, 2012, 10:19:40 PM
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) :bravo: :bravo: :bravo:
Si cand ne gandim  ca unii spun ca viata e grea, eu totdeauna i-i intreb: In comparatie cu ce? :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

morozan simion

Întodeauna există un termen de comparație, adică un etalon, sau un punct de referință
fiecare muncim, fizic,psihic, dar muncim, niciodata un muncitor necalificat nu o să aprecieze munca șefului de echipă, un exemplu simplu, dar acel muncitor necalificat care dă la lopata 5 ani, apoi ajunge el șef de echipă și vede că de fapt are 2 cooholici și 3 drogați în echipă, iar santul de 10 m lungine si 50 cm adâncime nu este gata in 30 zile si cand merge la caserie si primeste 50 lei in loc de 150 lei cum este?
ca până la ceea dată spunea că că ,, șeful de echipă e lepră ți nu-l înțelege ,,


ion patrut

daca societatea romaneasca cu toti membrii si conducatorii ei ar avea organizare si respect macar 50 la suta din organizarea unui stup de albine atunci nimeni nu s-ar mai plinge ca e greu in romania

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ion patrut din Martie 26, 2012, 07:20:10 AM
daca societatea romaneasca cu toti membrii si conducatorii ei ar avea organizare si respect macar 50 la suta din organizarea unui stup de albine atunci nimeni nu s-ar mai plinge ca e greu in romania
Asa este:organizare?,respect?=SF.mai greu in generatia cea noua,parerea mea,nu-s pesimist,doar realist,Pace! :thanks:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

stefan1

  Dintr-un raport trimis conducerii Reich-ului, probabil de unul din membrii misiunii militare germane, in nov. 1940:
  "...
Dacă se doreşte ca România să nu fie doar păstrată ci să fie folosită pe deplin acest lucru nu poate avea succes doar prin consiliere, ci prin metode coloniale. Pentru aceasta este nevoie ca în locul proprietăţilor ţărăneşti minuscule prost exploatate să apară mari moşii care să fie administrate după metode moderne sub conducere germană.Apoi trebuie ca forţa de lucru care acum LENEVESTE să fie ocupată intensiv pe model colonial cu agricultura şi trebuie alcătuite mari armate de muncitori care să refacă sistemul de drumuri extrem de înapoiat. Industriile care necesită forţă de muncă intensivă trebuie să fie transferate din Reich în România.
...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Citat din: stefan1 din Martie 27, 2012, 12:41:36 AM
  Dintr-un raport trimis conducerii Reich-ului, probabil de unul din membrii misiunii militare germane, in nov. 1940:
  "...
Dacă se doreşte ca România să nu fie doar păstrată ci să fie folosită pe deplin acest lucru nu poate avea succes doar prin consiliere, ci prin metode coloniale. Pentru aceasta este nevoie ca în locul proprietăţilor ţărăneşti minuscule prost exploatate să apară mari moşii care să fie administrate după metode moderne sub conducere germană.Apoi trebuie ca forţa de lucru care acum LENEVESTE să fie ocupată intensiv pe model colonial cu agricultura şi trebuie alcătuite mari armate de muncitori care să refacă sistemul de drumuri extrem de înapoiat. Industriile care necesită forţă de muncă intensivă trebuie să fie transferate din Reich în România.
...

Acolo se dorea ca romanii sa munceasca pentru nemti, pentru a le sustine razboiul.
ceea ce s-ar fi produs aici nu ramanea in tara, ci lua drumul Germaniei naziste.
Dupa parerea mea din acel fragment reiese mai mult dorinta lor de a ne transforma in sclavi, decat de a face ca Romania sa evolueze.
Aveam mana de lucru ieftina, aveam multe resurse naturale... ceea ce ne lipsea atunci era un EXPLOATATOR!
Asa ca nazistii se gandeau sa profite...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Martie 27, 2012, 10:05:51 AM

Dupa parerea mea din acel fragment reiese mai mult dorinta lor de a ne transforma in sclavi, decat de a face ca Romania sa evolueze.
Aveam mana de lucru ieftina, aveam multe resurse naturale... ceea ce ne lipsea atunci era un EXPLOATATOR!
Asa ca nazistii se gandeau sa profite...

Credeti ca acea dorinta sa stins, acum suntem in Democratie, nu mai exista astfel de dorinte nu-i asa ?

:rotfl: :rotfl:

jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Martie 27, 2012, 10:05:51 AM
Acolo se dorea ca romanii sa munceasca pentru nemti, pentru a le sustine razboiul.
ceea ce s-ar fi produs aici nu ramanea in tara, ci lua drumul Germaniei naziste.
Dupa parerea mea din acel fragment reiese mai mult dorinta lor de a ne transforma in sclavi, decat de a face ca Romania sa evolueze.
Aveam mana de lucru ieftina, aveam multe resurse naturale... ceea ce ne lipsea atunci era un EXPLOATATOR!
Asa ca nazistii se gandeau sa profite...

Cel putin germanii erau civilizati si nu aveau pureci ca rusii.
Mai bine sclav la germani decat sclav la rusi ...

Vedeti diferenta intre tari care au fost ocupate/conduse de Germania sau Anglia si tari ocupate de Rusia.

ion patrut

sclavul e tot sclav ori la est ori la vest daca stau si ma gandesc bine oare am scapat de sclavie???????????????????

pharaonu75

Citat din: jonny_it din Martie 27, 2012, 01:15:45 PM
...
Mai bine sclav la germani decat sclav la rusi ...
...

Indiferent cine este stapanul, sclavia este aceeasi.
Acum suntem sclavii UE, pentru ca au avut grija mai marii neamului ca sa ne vanda.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ion patrut

comentariile sunt de prisos stiti vorba aia: "bun rau copii mananca" asa si noi acum  jucam cum ne canta UE  si mancam tot ce ne baga astia pe gat batai nevoia sa-i bata de exploatatori si de vanzatori de neam si tara

johnysibiu

In viitorul nu prea indepartat, copiii nostri nu vor mai percepe notiunea de "neam si tara " ci doar de "profit"'.

stefan1

Citat din: pharaonu75 din Martie 27, 2012, 10:05:51 AM


Acolo se dorea ca romanii sa munceasca pentru nemti, pentru a le sustine razboiul.
ceea ce s-ar fi produs aici nu ramanea in tara, ci lua drumul Germaniei naziste.
Dupa parerea mea din acel fragment reiese mai mult dorinta lor de a ne transforma in sclavi, decat de a face ca Romania sa evolueze.
Aveam mana de lucru ieftina, aveam multe resurse naturale... ceea ce ne lipsea atunci era un EXPLOATATOR!
Asa ca nazistii se gandeau sa profite...

  Asa-i, nemtii voiau sa utilizeze cat mai rational resursele Romaniei in folos propriu, dar cu efecte si asupra poporului roman. In articol se vorbeste si de conducatorii din trecu ai tarii, multi straini si pusi pe capatuiala. Ii durea inima ca reurse bogate si un mare potential uman se irosesc printr-o proasta conducere. Deci numai cateva masuri bine gandite, intronarea ordinii si eliminarea posibilitatii de a trai fara munca, din furt si inselaciune, ar face din aceasta tara o tara productiva si atractiva. Faptul ca o mai buna conducere se reflecta asupra intrgii societati se poate observa la diferentele dintre Bucovina si restul Moldovei. Bucovinenii se simt ofensati daca se numesc moldoveni, desi au stat numai 150 de ani sub guvernare austriaca. Desi in mod sigur acestia au tras o buna parte din profitul zonei pentru Imperiu, totusi au lasat o tara mai prospera si mai civilizata decat tara pe care am gospodarit-o noi. De asemenea Ardealul se deosebeste cat de cat in bine fata de zonele tarii unde in istorie legea era mai mult bunul plac al celor puternici. Acum citesc despre Rascoala lui Horia, doua volume format mare, de D. Prodan. Se vede ce organizare dar si ce exploatre era in zona Apusenilor ca sa se scoata cat mai mult din tot ce era acolo. Acte de atunci arata cum statul Austriac se straduia sa raspunda cu seriozitate la orice plangere sau reclamatie cu care i se adresau comunitati satesti sau chiar persoane singulare. In multe rezolutii se atrage atentia ca sa se pastreze puterea de munca a taranului, deci sa nu fie impovarati cu cat nu pot duce. Dar statul luau cat de putin de la fiecare om, chiar de la infirmi sau orbi. Daca am vedea cate obligatii si cate dari aveau oamenii de atunci, am fi mult mai ingaduitori cu taxele de acum.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Citat din: stefan1 din Martie 28, 2012, 02:39:20 AM
...
1. Ii durea inima ca reurse bogate si un mare potential uman se irosesc printr-o proasta conducere.
...

...
2. Daca am vedea cate obligatii si cate dari aveau oamenii de atunci, am fi mult mai ingaduitori cu taxele de acum.

1. Si acum de ce nu ii mai doare?
2. Se presupune ca am mai evoluat putin, inclusiv ca oranduire sociala, asa ca nu incape comparatie.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube