Stuparie practica

Creat de dragos2006, August 09, 2010, 04:50:50 PM

« precedentul - următorul »

D006

   Se spune ca in Romania stuparitul stationar este majoritar , la noi forumistii cum o fi ?

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

nicu68


crisbee


sfantul spiridon

daca v-as repeta ca la 7 km de mine e cea mai mare platatie de gladita din aceasta parte a europei....nu fac pastoral dar o voi face.....pentru asta am cedat un numar de 5 stupi unui verisor pentru a se dezvolta si pentru a planta viitoarele evodii, astazi puisori mici, intr-o plantatie de un hectar, minimum....nu am si nu voi avea forta unui pastoral gandit strategic insa ipreuna cu alti doi verisori ce si ei se anunta interesati de gandurile mele de viitor planuim in doi ani multe....sa vedem crivatul iernii subcarpatine ce vise naruieste......cand visele or sa aiba temelie solida nimic nu le va mai zdruncina
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

  Cate evodii ati plantat pe un hectar ?

ioanardelean55

 Cred ca trebuia si o a patra varianta ;
Stuparit pastoral la mica si mare distanta . fiind-ca majoritatea  stuparilor cu numar mare de stupi fac un astfel de stuparit .

D006

  Eu stiu ca ce este mic incape in ce este mare , invers nu prea ...  :smile:

ioanardelean55


In sondaje nu se lasa loc de interpretari,

D006

  Tu lasi loc la interpretari !!!  ce inseamna mare si  ce inseamna mic ????

  Eu in sondaj am pus o limita stricta .

  E clar ca cel care merge la 500 km. va merge si la 50 km fara probleme .

ioanardelean55


Anul trecut am facut pastoral la 300 Km , anul acesta la 45 , unde ma incadrez ? nu era bine sa pot vota o singura data?sint doar unul nu pot vota de doua ori !!!!

D006

  Initiatorul sondajului poate da drumul si la vot multiplu ! :nod:

ioanardelean55


AAAm inteles ,ne trebuie numar de voturi ,Curat - Murdar d-le doctor . :hi: :hi: :hi: :hi:

sfantul spiridon

Citat din: dragos2006 din August 09, 2010, 10:18:34 PM
  Cate evodii ati plantat pe un hectar ?
pentru a planta ce ne-am propus trebuie sa defrisez si sa las puietii pana in primavara nederanjati...din pacate copaceii nu cresc atat de repede pe cat crdeam...asta e valabil si pentru paulownia....oricum, distanta dintre copaci va fi mare...evodia depaseste nucul ca si coronament...cu mult
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

  Stationar.
  Eu cred ca multi stupari fac un stuparit mixt, adica nu dispun de posibilitati de deplasare a unui nr f mare de familii, asa ca intareste pe unele cu care pleaca in pastoral si mentine pe vatra altele de sprijin sau roi. Dar cele mai mari stupine practica pastoralul, ca nu cred ca sunt zone care sa sustina pe tot anul multe sute de stupi pe aceeasi vatra. Doar sa aiba mai multe vetre stationare, cum e moda Vestului, dar care nu se confrunta cu problema furtului din stupine nesupravegheate si nici cu pericolul ca altii sa-ti invadeze baza ta melifera (motiv pentru care la noi putini isi creeaza surse mai importante de cules in apropierea stupinelor).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)