masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

George N

#210
de ce sa  nu mai beneficiezi  ?  :sad: ..nu asa spune legea 1500 euro/an timp de 5 ani ??...oricum mie mi-a trecut  , sa vedem acum ce ne pregatesc "alesii", astazi am inteles ca se pregateste o lege, in care TOTI cei care au beneficii din agricultura...animale, pasari,  etc etc etc  INCLUSIV-APICULTURA - ,SA SE IMPOZITEZE CU 16 % :uimit:  ( Eu din cite sti apicultura nu a fost impozitata de pe vremea lui Decebal  )......... sper sa fie doar de domeniul stirilor nu si realitate....

Kov iulian

#211
Citat din: George N din Decembrie 05, 2011, 06:15:17 PM
de ce sa  nu mai beneficiezi  ?  :sad: ..nu asa spune legea 1500 euro/an timp de 5 ani ??...oricum mie mi-a trecut  , sa vedem acum ce ne pregatesc "alesii", astazi am inteles ca se pregateste o lege, in care TOTI cei care au beneficii din agricultura...animale, pasari,  etc etc etc  INCLUSIV-APICULTURA - ,SA SE IMPOZITEZE CU 16 % :uimit:  ( Eu din cite sti apicultura nu a fost impozitata de pe vremea lui Decebal  )......... sper sa fie doar de domeniul stirilor nu si realitate....
Citat din ghidul masuri 141-
"După o perioadă de trei ani de la acordarea sprijinului se verifică respectarea cerintelor
minime din Planul de afaceri depus initial la solicitarea sprijinului.
La această dată,solicitantul trebuie să demonstreze că fată de situatia initială a activitătii precizată în Planul de afaceri:
 
productia agricolă obtinută destinată comercializării înregistrează o crestere de 20%;
si dimensiunea economică a exploatatiei agricole creste cu minim 3 UDE. "


Mai exista o prevedere pe care multi nu o stiti .

Citat din ghidul masuri 141-
"ATENłIE! Este obligatorie păstrarea condiiilor de eligibilitate si selectie pe întreaga
perioada de primire a sprijinului nerambursabil, în caz contrar plata se suspendă.
ATENłIE! În anii II, III si V, APDRP va efectua controlul pe teren privind păstrarea
conditiilor de eligibilitate si selectie, pe un esantion de 1% din beneficiarii măsurii. "

Din asta se intelege ca pe perioada desfasurari contractului , daca vindeti stupi , daca va sunt furati , daca va sunt otraviti cu insecticide si nu mai aveti acelasi numar de stupi , nu mai primiti nimic ?

dorindafi

asha spune numai ca daca afacerea nu este rentabila in primii 3 ani va fi abandonata { camera agricola   gj }
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kov iulian din Decembrie 05, 2011, 07:57:37 PM

Mai exista o prevedere pe care multi nu o stiti .

Citat din ghidul masuri 141-
"ATENłIE! Este obligatorie păstrarea condiiilor de eligibilitate si selectie pe întreaga
perioada de primire a sprijinului nerambursabil, în caz contrar plata se suspendă.
ATENłIE! În anii II, III si V, APDRP va efectua controlul pe teren privind păstrarea
condiŃiilor de eligibilitate si selecŃie, pe un esantion de 1% din beneficiarii măsurii. "

Din asta se intelege urmatoarele pe perioada desfasurari contractului , daca vindeti stupi , daca va sunt furati , daca va sunt otraviti cu insecticide si nu mai aveti acelasi numar de stupi , nu mai primiti nimic .

????
de unde ai scos-o? am intrebat la apia si nu se confirma
ei spun ca in anul 1,2,3 doar hartiile vorbesc si nu se vine pe teren decat dupa anul 3 cand trebuie sa ai faptic ce ai declarat in proiect
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

jimm

Salut,
Care ar fi riscu pentru cei ce au accesat 141 ca incepand cu 2013 cand vor aparea, poate alte masuri de sprijin sa nu le poata accesa?
Din cate stiu eu (si poate nu stiu bine) cine acceseaza 141 nu prea mai poate accesa nimic?!

Kov iulian

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Decembrie 05, 2011, 08:06:26 PM
Citat din: Kov iulian din Decembrie 05, 2011, 07:57:37 PM

Mai exista o prevedere pe care multi nu o stiti .

Citat din ghidul masuri 141-
"ATENłIE! Este obligatorie păstrarea condiiilor de eligibilitate si selectie pe întreaga
perioada de primire a sprijinului nerambursabil, în caz contrar plata se suspendă.
ATENłIE! În anii II, III si V, APDRP va efectua controlul pe teren privind păstrarea
condiŃiilor de eligibilitate si selecŃie, pe un esantion de 1% din beneficiarii măsurii. "

Din asta se intelege urmatoarele pe perioada desfasurari contractului , daca vindeti stupi , daca va sunt furati , daca va sunt otraviti cu insecticide si nu mai aveti acelasi numar de stupi , nu mai primiti nimic .

????
de unde ai scos-o? am intrebat la apia si nu se confirma
ei spun ca in anul 1,2,3 doar hartiile vorbesc si nu se vine pe teren decat dupa anul 3 cand trebuie sa ai faptic ce ai declarat in proiect
Am scos-o din ghidul masuri 141 din iunie 2011 . tot ce e intre ghilimele e copii/paste din ghid .

Florin-braileanul (FlorinI)

ma refeream strict la:
Citat din: Kov iulian din Decembrie 05, 2011, 08:42:25 PM
Din asta se intelege urmatoarele pe perioada desfasurari contractului , daca vindeti stupi , daca va sunt furati , daca va sunt otraviti cu insecticide si nu mai aveti acelasi numar de stupi , nu mai primiti nimic .
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

#217
poate nu m-am exprimat prea clar acolo dar asta se intelege din text .

" "ATENłIE! Este obligatorie păstrarea condiiilor de eligibilitate si selectie pe întreaga
perioada de primire a sprijinului nerambursabil, în caz contrar plata se suspendă. "
Principala conditie de eligibilitate nu e numarul de UDE ? si daca nu mai ai numarul de ude cu care ai initiat proiectul nu e normal sa nu mai primesti bani ?
Si daca stau bine sa ma gandesc prin asta nu se impune si  conditia de ramane membru in forma asociativa ?
ca pt calitatea de membru sa dat 25 de puncte.Puncte care au influentat selectare proiectului .
iar in ghid se specifica destul de clar ca pe langa respectarea conditiilor de eligibilitate pe toata durata proiectului trebuiesc respectate si conditiile de selectie .
De asta cred ca se cere in fiecare an la cererea de plata adeverinta de la Asociatie , nu mai esti in asociatie , nu mai poti veni cu adeverinta , nu mai poti veni cu adeverinta la revedere nu mai primesti bani .
Nu stiu zic si eu , poate ma insel eu voi fi prevazator si voi avea grija sa respect tot ce am declarat nu vreau sa risc sa pierd bani aia . :D

N A MARIN

Si la  CONSTANTA au intrat banii in cont, pentru transa a    III a.
Un SALUT VOIOS  de la Marea Neagra.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

costinelblagniceanu

#219
Aveti idee in ce stadiu se afla sesiunea iunie 2011?Va multumesc! :thanks: :thanks: :thanks:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

alexutu

din ianuarie se pare ca vom fi anuntati
00007

cristian87

la sibiu au intrat banii pentru transa 1 :yes:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

tassevasi

Citat din: cristian87 din Decembrie 06, 2011, 08:43:51 PM
la sibiu au intrat banii pentru transa 1 :yes:


Transa 1 .....care an. !!!!??
In  Arges  nu stiu daca au terminat cu controalele pentru  eligibilitate pe 2011.

costinelblagniceanu

In Mehedinti controalele s-au terminat,dar de atunci nu se mai stie nimic! :yellowcard: :yellowcard: :yellowcard:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

octav

Si in Prahova am inteles ca s-au terminat si se asteapta acum in decembrie raportul sau ianuarie cel tarziu asa mi-au spus. Acum,.....o sa vedem.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos