PAVILION APICOL MODULAR-Proiect de dezvoltare

Creat de cartus80, August 06, 2010, 10:33:37 PM

« precedentul - următorul »

cartus80

Salutare la toata lumea.
Am o propunere pentru cine este interesat de achizitionarea unui pavilion ce nu are nevoie de taxe rar, plimbari inutile si nervi cat cuprinde ....etc
Pavilion in faza de proiect, nu este construit pozele fiind punctul de plecare
Aparent are urmatoarele atuuri:
- Ar putea depozita  32 de stupi avand o mobilitate pe masura.
- Talpile sistemului de ridicare/asezare vor fi construite similar ca la schela utilizata in constructii, axul fiind melcat, mail lung  sau avand un dispozitiv hidraulic.
- Pavilionul doresc sa aiba posibilitatea de a putea fi incarcat,  transportat si amplasat nu doar lasat pe masina, sistemul utilizat pentru ridicare/asezare putand fi recuperat pentru aducerea unui alt pavilon similar construit (economic analizand problema fiind mai iefin de achizitionat un singur sistem de ridicare/asezare).
Consumul de combustibil estimat fiind de 15L/100km aprox80Ron.

La sfatul lui AndreiRN, mentionez ca sistemul modular se adreseaza apicultorilor cu un nr relativ mic de stupi sau celor care pleaca in pastoral pe o suprafata mica/medie ce poate fi abordata cu un numar mic de stupi (pentru eficientizarea culesului).
Doresc sa stiu daca unii au avut "experiente" cu furtul din pavilion (rugamintea este sa postati experienta)
Ma gandesc sa instalez un sistem de alarma pe platforma ce se activeaza la deschiderea usei, patrunderea in interiorul incintei, cu instiintarea proprietarului prin mesaj pe telefonul mobil, sau alarma telefonica (sistemul sigur exista numai de implementat).

Daca intereseaza pe cineva sistemul de alarma descris mai sus sa posteze - am incredere ca pot sa dezvolta subiectul si face operationala alarma la un rezonabil. Multumesc

Tatonez piata in cautare de cumparatori... orice sfat fiind binevenit.
Multumesc pentru timpul acordat si astept un mesaj, eventual critici constructive ......
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

D006

  Acest model il urmaresc de vreo doi ani , mi se pare interesant dar ridica probleme la punerea pe picioare precum si problema planeitatii solului . Unde putem vedea pe viu un asemenea model la dv ?

cartus80

Sigur aici e "mica problema" sistemul de ridicare/coborare ... trebuie gandit si confectionat la mare arta dar nu e nimic exaterestru.
Sistemul modular e in faza de proiect- sunt destul de ambitios sa-l duc pana la capat. Problema este ....  exista cerere pentru asa ceva ..?
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

D006

  In zona mea au aparut cateva . Mai multe sunt folosite in zona Moldovei.  Depinde  de pret.

cartus80

#4
Corect pretul dicteaza, dar avem mentalitatea si utilitatea care lasa loc la interpretari. Pentru mobilitatea a 32 de stupi ... pe timp de criza nu pot anticipa un pret ... Ce cauta romanul?   (calitate ?!!...sau ceva ieftin si sa "mearga")
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

cetin

Este o firma din ungaria care face asa ceva. Chiar mi s-au parut interesante. Nu mai am adresa dar este sigur undeva pe forum.

cartus80

Multumesc celor ce au postat. Am cautat pe site ceva legat de acest subiect si nu am gasit. Daca va pasioneaza subiectul nu treceti fara sa lasati o impresie. Multumesc anticipat.
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

D006

Daca incepeai introducandu-te a o persoana nu ca un cartus eu cred ca aveai mai multe opini si mai sincere.

cartus80

Salut ... lucru in armata si acesta este porecla mea ...  consider ca este mult mai important sa rezolvi problema deschisa. Sincer un nume, din experienta, nu garanteaza nimic fara background si stiu ce spun .... Sincer, multumesc pentru mesaj - ce parere aveti despre subiect???
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

D006

  sa revenim la subiect : aceti un modul gata facut sa-l putem vizualiza ?

gheco

Problema stabilirii in plan orizontal este foarte simplu de realizat cu doua bule de nivel (longitudinal si transversat) si reglaj cu sistem surun. A se vedea cum se ridica pe picioare o rulota.
Cat priveste numarul de stupi acesta se poate dubla (sau mari pana la acoperirea sarcinii pe care o poate duce masina) prin folosirea a 2 sau 4 rastele culisabile in fata si spate.
Daca vrei poti.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Citat din: cartus80 din August 10, 2010, 04:34:42 PM
ce parere aveti despre subiect???
Idea este excelenta dar pretul o va face realitate.
Mi-au picat in mana niste paleti de 1m pe 5m foarte frumosi.
Acuma vreau sa-i folosesc pt a pune stupi direct pe ei dar ar fi putina munca sa devina o asa unitate supraetajata si portabila.
Daca construiesc adaug si poze.

cartus80

Citat din: dragos2006 din August 10, 2010, 04:54:56 PM
  sa revenim la subiect : aceti un modul gata facut sa-l putem vizualiza ?
E in faza de proiect, planul cu ce am lucrat fiind postat. Trebuie lucrat pe detalii tenice inainte de a demara. Cred ca am capacitatea de a rezolva si a pune la punct detaliile tehnice, ce ma retine in a demara proiectul, e nitel timpul liber si "finalitatea" lui. Fiind limitat la timpul liber, neavand deci posibilitatea de a merge in pastoral trebuie sa vand "prototipul".  Daca exista cerere, prezinta interes,  proiectul il finalizez, daca exista solutii alternative preferate, pe criza nu are rost sa dezvolt o ideie ce nu are finalitate.
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

cartus80

Citat din: gheco din August 10, 2010, 05:46:54 PM
Problema stabilirii in plan orizontal este foarte simplu de realizat cu doua bule de nivel (longitudinal si transversat) si reglaj cu sistem surun. A se vedea cum se ridica pe picioare o rulota.
Cat priveste numarul de stupi acesta se poate dubla (sau mari pana la acoperirea sarcinii pe care o poate duce masina) prin folosirea a 2 sau 4 rastele culisabile in fata si spate.
Daca vrei poti.

Corect orice se poate. Nu exista nu pot exista doar criza de imaginatie  :). Problema este ca in momentul in care alegi nr si dimensiunea modulului, trebuie sa te adresezi unui parc de masini cu cat mai mare cu atat mai bine a.i. modulul sa poata fi transportat la destinatie si inapoi avand la dispozitie cat mai mute variante  :wink2: Gresesc?
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

gheco

Ideia este pertinenta pentru rezolvarea problemei inscrierii pavilionului cu toate cele ce decurg de aici.
Se gaseste un transportator serios, se adapteaza modulul la mijlocul de transport  respectiv , se realizeaza 3-4 module pentru stupi si un modul pentru extrectie, laborator, odihna, etc. si sa vezi atunci productie de miere.
Interesant ar fi modulul fara acoperis si pereti. S-ar evita munca epuizanta din timpul verii in pavilionul inchis.
Acestea pot fi planuri pentru cei care au varsta pana la 40 ani. Eu ma multumesc cu o stupina stationara.
Recunosc faptul ca asa am intentionat sa fac in tinerete, dar am gasit la un pret mic un pavilion, l-am cumparat, echipat si populat, am scos miere multa, dar efortul era mare.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/