care este cel mai cautat model de pavilion ?

Creat de catel, Iulie 31, 2010, 11:03:09 PM

« precedentul - următorul »

BOB0

Citat din: Popescu Gheorghe din Decembrie 02, 2010, 10:55:13 PM
Pun si eu o intrebare celor cunoscatori:pentru inmatricularea unui pavilion apicol  echipat cu albine(fabricat in 1985 si reactualizat conform normelor RAR este necesar sa-l transport la RAR sau se poate organiza o comisie ce se depaseaza la stupina si verifica daca acesta corespunde proiectului si sigurantei circulatiei si face pansonarea pentru inscriere in circulatiedupa care se merge la popitie pentru cartea tehnica si atribuirea numerelor(ca la auto?);ce taxe se platesc la primarie pentru acel pavilion stiind ca este specializat si folosit o perioada limitata:maxim 6 luni.Multumesc pentru raspuns.
Eu am inscris pavilionul in urma cu sapte ani. Legile s-au mai schimbat. Trebuie sa mergeti la R.A.R. de unde luati inf.  sigure .Am auzit ca,1500-2000 RONI ar costa taxa de omologare si alte cheltuieli. Regula este : Sa nu construiti pav.pana  nu consultati R.A.R.ul, altfel riscati sa nu puteti al omologa  si inscrie din dif. motive.???Daca doriti sa omologati un pav. pe care l-ati cumparat sau nu  , poate exista riscul sa nu se pota face ,din cauze N .....

dan motu

domnule Cartus sa stiti ca datorita modelului dumneavoastra de pavilion miati sugerat o super idee,recunosc trebuie sa dau o bere sau o tuica de la noi din ardeal,am inceput la lucru la asa ceva pe containere pt camioane,eu avand o scania cu sasiu de schimb pe care o folosesc si in alt interes nu numai apicol,am luat doua containere si mam apucat de lucru ,incap 80 de familii pe containar ,o sa postez cu poze

FERI

sunt convins ca rar ve-ti gasii 2 pavilioane identice
am sa dau cateva informatii despre pavilionul meu
in speranta ca daca vor fi idei bune ,vor fi copiate,iar
daca sunt rele ,nu se mai repeta la altii

FERI

prima poza la salcam,iar a doua la cules de polen
pavilionul e construit pe o remorca rutiera de 8 t
cu protap cu rulment peridoc (roata a 5 )
cabana apicola este situata in spate,in ideea ca greutatea
stupilor se afla distribuita pe roti
stupii sunt orizontali (e sistemul care ma avantajeaza )
in pat cald
stresinile se lasa la transport,iar la stationare se ridica
panzele sunt necesare pt protectia rotilor,si a ferii albinele sa
intre in conul de umbra in anotimpul rece

FERI

lazile e un pic mai ciudat,dar se pot identifica
avantajele
fiecare lada ,are peretii laterali,comuni,cu lazile vecine
capacele de stupi sunt distincte
sistemul de lazi ,l-am copiat de la profesorul meu in stuparit
cu unele modificari
daca cineva gaseste o idee buna ,ma bucur,daca nu..
O zi buna !

FERI

o poza din stupina cu lazile respective

gudas valentin

 FERI
Cu ce e invelit pavilionul   :bzz:


              valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

FERI

scandura de brad la exterior,tavanul izolat cu polistiren (sub tabla de acoperis)+
pfl,iar cabana apicola izolata cu polistiren +pfl melaminat

ioanardelean55


gudas valentin

Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

FERI

multumesc
ideea e ca de la fiecare om ai ceva de invatat
si bune si rele
nu exista pavilion perfect,nu exista stup perfect
cum nu sunt nici oameni perfecti
oricat am invata ,tot ne intalnim in apicultura
cu situatii inedite
O zi buna tuturor
o poza draga mie (panzele au fost schimbate ulterior )

cipriene

Citat din: FERI din Ianuarie 26, 2011, 08:11:20 AM
scandura de brad la exterior,tavanul izolat cu polistiren (sub tabla de acoperis)+
pfl,iar cabana apicola izolata cu polistiren +pfl melaminat
salut.
sunt pe punctul de a face si eu un pavilion apicol, dar vreau cat mai putin lemn, eventual ceva izolatie la acoperis. materialele in cea mai mare parte sunt din tabla si fier. o sa revin cu ceva poze cand va fi gata
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Bistriteanul

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

cipriene

Citat din: BOB0 din Decembrie 03, 2010, 08:53:46 PM
Citat din: Popescu Gheorghe din Decembrie 02, 2010, 10:55:13 PM
Pun si eu o intrebare celor cunoscatori:pentru inmatricularea unui pavilion apicol  echipat cu albine(fabricat in 1985 si reactualizat conform normelor RAR este necesar sa-l transport la RAR sau se poate organiza o comisie ce se depaseaza la stupina si verifica daca acesta corespunde proiectului si sigurantei circulatiei si face pansonarea pentru inscriere in circulatiedupa care se merge la popitie pentru cartea tehnica si atribuirea numerelor(ca la auto?);ce taxe se platesc la primarie pentru acel pavilion stiind ca este specializat si folosit o perioada limitata:maxim 6 luni.Multumesc pentru raspuns.
Eu am inscris pavilionul in urma cu sapte ani. Legile s-au mai schimbat. Trebuie sa mergeti la R.A.R. de unde luati inf.  sigure .Am auzit ca,1500-2000 RONI ar costa taxa de omologare si alte cheltuieli. Regula este : Sa nu construiti pav.pana  nu consultati R.A.R.ul, altfel riscati sa nu puteti al omologa  si inscrie din dif. motive.???Daca doriti sa omologati un pav. pe care l-ati cumparat sau nu  , poate exista riscul sa nu se pota face ,din cauze N .....

pentru a omologa un pavilion trebuiesc urmatoarele:
- sa mergi la un notar sa dai o declaratie ca pavilionul a fost construit in regie proprie (daca este cazul) iar pentru asta trebuie sa ai bonurile fiscale de la materiale, sau daca a fost cumparat gata facut cu factura si chitanta;
- sa nu se umble la sasiu (acesta trebuie sa fie dintr-o singura bucata, fara taieri/prelungiri);
- sa aibe sistem de franare/iluminare functionale;
- sa nu depaseasca gabaritul (10 m lungime cu tot cu protap, 2.5 m latime cu tot cu streasina si 3.5 m inaltime).
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

milu56