care este cel mai cautat model de pavilion ?

Creat de catel, Iulie 31, 2010, 11:03:09 PM

« precedentul - următorul »

catel

Cand am pus aceasta intrebare, m-am referit:
*cu sau fara roata a cincea
*in ce parte sa fie camera de dormit
*modelul de lazi
*modul de lucru in lada(scoaterea lazii pe interval sau...)
*cate randuri de lazi
... avantaje si dezavantaje.
am vazut cateva pavilioane si la fiecare pavilion am vz cate ceva bun in plus.
*unul avea in fata si spate obloane, pt a opri bataia vantului
*altul avea scandura de zbor folosita si ca usita de inchidere a lazii pe timpul transportului
*altul cred ca avea ceva dispozitiv in interiorul pavilionului, la urdinis, in momentul in care trageai lada pe holul pav., pt lucru, se inchidea urdinisul pt a nu mai intra albina de afara.
*altul  avea o platforma in fata cabanei(camera de odihna)care era data jos cand era la cules pav si ridicata pe usa cand era in mers.
*instalatia ext a pavilionului (semnalizare,...), demontabila. (am patit-o, m-au lasat fara semnalizari pe spate)
*si mai sunt multe smecherii pe care nu le stiu.

oare care sunt principalele lucruri de care ar trebui sa tinem cont in momentul cand cumparam sau facem un pavilion, pt a ne usura munca?

Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

cartus80

Salve
Uite am si eu un model de pavilion ... nu are nevoie de taxe, RAR, etc si are mobilitate.
Pot sa-l construiesc .... sunt curios cum pun problema ceilalti colegi care practica pastoralul!
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

nicomico

Sant foarte interesat de acest subiect.Intrebarea mea este,avem nevoie de un act de provenienta a pavilionului(container),adica sa fie facut de o firma specializata in confectii metalice si bineinteles aceptata de RAR ???

cartus80

Parerea mea este ca nu (transporti o sarcina exterioara pe remorca care nu este agabaritica) - dar avem o dezbatere ...
Topicul s-a mutat pe  PAVILION APICOL MODULAR-Proiect de dezvoltare
    *   ALBINE - forum de apicultură APIARDEAL »* ..:: TIPURI DE STUPĂRIT ::.. » * STUPĂRIT PASTORAL
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2826.0
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

Florin-braileanul (FlorinI)

cel mai bun pavilion e cel pe care il ai, sau cel care iti place

e ca la femei

stiti care e cea mai buna femeie?
intotdeauna urmatoarea
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefanescu

Stii cum spune femeia japoneza?
- dee Dumnezeu ca sotul meu sa ma iubeasca
- sa nu dea Dumnezeu ca sotul meu sa ma insele
- daca da Dumnezeu si ma inseala sa nu aflu eu

Deci Florine cred ca nu a aflat...........
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stefanescu din Octombrie 07, 2010, 02:46:43 PM
Stii cum spune femeia japoneza?
- dee Dumnezeu ca sotul meu sa ma iubeasca
- sa nu dea Dumnezeu ca sotul meu sa ma insele
- daca da Dumnezeu si ma inseala sa nu aflu eu

Deci Florine cred ca nu a aflat...........

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cartus80

Revenind la subiect. Vorbind despre sistemul modular- ar fi oameni interesati de pavilionul postat la  un pret de 7.000Ron (valoare estimata de productie)?
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

D006

         Cu  siguranta ,vor fi apicultori interesati !!!!!  Vino cu detalii...

cartus80

#12
Citat din: mr.grig din Octombrie 23, 2010, 04:04:51 PM
         Cu  siguranta ,vor fi apicultori interesati !!!!!  Vino cu detalii...

subiectul este dezvoltat pe http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2826.0
Cel mai aprig profesor este VIATA! mai intai iti da testul si dupa aceea iti preda lectia!

Popescu Gheorghe

Pun si eu o intrebare celor cunoscatori:pentru inmatricularea unui pavilion apicol  echipat cu albine(fabricat in 1985 si reactualizat conform normelor RAR este necesar sa-l transport la RAR sau se poate organiza o comisie ce se depaseaza la stupina si verifica daca acesta corespunde proiectului si sigurantei circulatiei si face pansonarea pentru inscriere in circulatiedupa care se merge la popitie pentru cartea tehnica si atribuirea numerelor(ca la auto?);ce taxe se platesc la primarie pentru acel pavilion stiind ca este specializat si folosit o perioada limitata:maxim 6 luni.Multumesc pentru raspuns.

pharaonu75

Un prieten de-al meu a construit si omologat un pavilion acumvreo 4 ani!
Pentru omologare a venit un inginer de la RAR la locul unde era pavilionul! nu stiu cat l-a costat!

P.S. Cum transporti la RAR un pavilion apicol neinmatriculat? Doar nu il duci cu elicopterul sau pe platforma!  :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube