Randunelele

Creat de stefan1, Iulie 28, 2010, 08:40:31 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

        Randunelele
  Familia HIRUNDINIDAE (randunici) cuprinde 83 de specii grupate in 19 genuri de pasari raspandite in toate continentele cu exceptia Antarcticii. Si in Noua Zeelanda au fost introduse doar in ultima suta de ani.
Speciile din aceasta familie se caracterizeaza prin talie mica, intre 10 si 24 cm lungime si o greutate intre 10 si 60g. Sunt foarte svelte cu un zbor economic. Coada lunga le da o mare manevrabilitate in zbor. Uneori coada are si un rol de podoaba sexuala. Ex la randunica  de casa (comuna), masculul are coada mai lunga decat femela iar lungimea cozii este un criteriu dupa care femelele isi aleg masculul. O caracteristica a speciilor de randunici este ca isi vaneaza insectele cu care se hranesc in zbor. O alta caracteristica este coada bifurcata, alcatuita din 12 pene. Anvergura aripilor este mare, ceea ce le usureaza zborul. Au ciocul in general scurt iar picioarele slab dezvoltate, ele petrecand buna parte din timp in zbor. Chiar si adaparea sau spalarea o fac zburand razant cu suprafata apei. Cuiburile si le fac in general din pamant amestecat cu saliva si uneori consolidat cu fire de paie sau ierburi si captusite cu pene, iarba sau alge. Unele sapa cuiburi in pamant sau folosesc fisurile din stanci sau scorburi. Unele specii accepta destul de usor cuiburi artificiale puse la dispozitie de iubitorii acestor pasari.
  Hrana lor este aproape exclusiv din insecte, gandacei, afide, paianjeni sau furnici. Se spune ca evita de obicei sa vaneze insectele intepatoare.  Aceasta este diferit de ce stiam eu despre ele. Se spune ca mananca prada fara sa o transeze, (de fapt numele lor, in mai multe limbi ar insemna "inghite"). Asta ar putea fi un argument sa nu consume albine, daca nu le neutralizeaza intai acul. Aici chiar as vrea sa stiu parerea voastra, daca ati urmarit mai atent comportamentul randunicilor. Ele sunt pasari cosmopolite, obijnuite cu vecinatatea omului, deci ar putea fi observate.
  De obicei sunt pasari migratoare chiar pe distante mari, uneori peste 10000 de km, cuibarind in emisfera nordica si iernand in cea sudica. Sunt si specii din Africa sau sudul Asiei care nu migreaza. Zona de origine se presupune a fi Africa, unde si sunt multe specii din aceasta familie. Viteza de zbor nu-i prea mare, 30-40 km/ora, desi pot zbura si cu viteze mai mari (50-65 km/ora) in zborurile lungi.
  Unele dintre specii sunt protejate, deoarece numarul lor a scazut in ultima vreme din diferite cauze (schimbari climatice, distrugerea de catre om a habitatelor, chimizarea etc). De ex in Europa declinul a inceput de prin anii '70, la unele specii numarul scazand in 10 ani cu peste 80%. In unele tari masurile de protectie sunt drastice, astfel in Franta distrugerea unui cuib gol se pedepseste cu amenda de 1000 euro, iar cine distruge un cuib cu pui este pasibil de amenda de 10.000 euro, cu detentie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Am un cuib de randunici la 10m de stupi. Nu le-am vazut niciodata vanand deasupra stupilor. In schimb deasupra iazului unde sunt tantari au o permanenta activitate.
Nu cred sa intre in categoria daunatorilor. Sa mai vedem  si alte pareri.
Toate bune
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Totusi sa nu uitam ca +90% din albine ajung mancare la pasari.

gheco

Citat din: AndreiRN din Iulie 28, 2010, 09:09:33 AM
Totusi sa nu uitam ca +90% din albine ajung mancare la pasari.

Cred totusi ca este o exagerare. Nu am mai manca miere. Poate 90% din cele care au depasit 40 zile si nu mai pot zbura.
Eu am vorbit despre radunele. Nu putem spune acelasi lucru despre prigorii carora la face bine veninul de albine si viespi.
Sau poate ca 90% din albinele moarte de uzura ajung mancare la pasari. 10% nu sunt gasite si putrezesc.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

andrei_salaj

in grajdul de vite al bunicilor au crescut anul asta 5 pui.

Nu le-am vazut sa aiba "tragere" spre albine...Intr-o zi am stat de curios si am numarat de cate ori aduc de mancare la pui amandoi parintii.Nu exagerez...Aproape 100 de ture pentru un parinte.

apicmd

somnoroase  rindule  pe la kuiburi   se aduna inhatind  albine  multe  Noapte buna, Noapre  buna :rotfl:
BPR!!!!

gheco

Citat din: andrei_salaj din Iulie 28, 2010, 04:21:58 PM
in grajdul de vite al bunicilor au crescut anul asta 5 pui.

Nu le-am vazut sa aiba "tragere" spre albine...Intr-o zi am stat de curios si am numarat de cate ori aduc de mancare la pui amandoi parintii.Nu exagerez...Aproape 100 de ture pentru un parinte.

Ai rabdare, nu gluma.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Citat din: gheco din Iulie 28, 2010, 09:29:44 AM
Citat din: AndreiRN din Iulie 28, 2010, 09:09:33 AM
Totusi sa nu uitam ca +90% din albine ajung mancare la pasari.

Cred totusi ca este o exagerare. Nu am mai manca miere. Poate 90% din cele care au depasit 40 zile si nu mai pot zbura.
Eu am vorbit despre radunele. Nu putem spune acelasi lucru despre prigorii carora la face bine veninul de albine si viespi.
Sau poate ca 90% din albinele moarte de uzura ajung mancare la pasari. 10% nu sunt gasite si putrezesc.
Desigur ca ma refeream ca final al fiecarei albine.
Ca orice creatura in natura cand nu isi mai poate indeplini functia naturala va ajunge sa hraneasca alta creatura.
La mine dau tarcoale niste pasari cu coada lunga si aduna albinele moarte sau neputincioase dimineata devreme dar am si vazut albine care le atacau.
Dar ca ciclul naturi sa se complecteze o familie de pisici s-au mutat la mine si de cateva ori am gasit urme de pasare mancata.

andrei_salaj

Citat din: gheco din Iulie 28, 2010, 04:57:33 PM
Citat din: andrei_salaj din Iulie 28, 2010, 04:21:58 PM
in grajdul de vite al bunicilor au crescut anul asta 5 pui.

Nu le-am vazut sa aiba "tragere" spre albine...Intr-o zi am stat de curios si am numarat de cate ori aduc de mancare la pui amandoi parintii.Nu exagerez...Aproape 100 de ture pentru un parinte.

Ai rabdare, nu gluma.

Heh,am uitat sa precizez,asta a fost pe parcursul a 3 ore si ceva.Doar nu era sa stau toata ziua.Deci e de apreciat munca lor.Sunt niste vietati extraordinare.

stefan1

      Randunele care se intalnesc si la noi:
  • Hirundo rustica
  • Delichon urbica ;
  •Riparia riparia ;
  •Ptyonoprogne rupestris ;
  •Hirundo daurica.
  Curios, unele din acestea au aparaut la noi in tara doar in ultimele decenii.
De fapt se zice ca dintre cele aproape 30 de miliarde de pasari migratoare din intreaga lume, cca 20 de miliarde, adica 70%, si-au schimbat obiceiurile de migrare in ultimele decenii ! Cauzele pot fi multiple. O schimbare a climei globale face ca pasari care migrau pe distante lungi sa migreze pe distante mult mai scurte, iar cele care migrau pe distante scurte sa nu mai migreze deloc. Este si o ipoteza ingrijoratoare, ca datorita insecticidelor, hrana pasarilor s-a imputinat si insectele au o anumita toxicitate. Aceasta face ca pasarile sa nu mai poata acumula corpul gras, absolut necesar pentru a putea efectua zborul de migratie. Ba acele toxine acumulate fac pasarile mult mai putin puternice si nerezistente la efort. Ca si albinele, si pasarile acumuleaza rezerva in corpul gras. Una din cele mai mari migratoare, Limosa Lapponica, zboara neintrerupt peste 11000 km, din Alaska in Noua Zeelanda, dar in prealabil acumuleaza grasime care ajunge la 55% din greutatea corpului.  O alta consecinta a incalzirii globale este si ca specii (chiar si de randunici) care cuibareau doar in zona mediterana, sa urce la latitudini mai mari, inclusiv la noi in tara. Pe de alta parte, tot mai multe lebede de ex, aleg sa ierneze la noi, pe lacuri sau chiar in orase.
  In zona europeana cca 5 miliarde de pasari migreaza anual spre Africa si inapoi. Si Romania este in calea unuia din cele doua culuare majore de migratie , in special a pasarilor de apa, care petrec o perioada in Delta, lacurile din Dobrogea, Insula Mare si Mica ale Brailei. Activitatile umane deregleaza habitatele milenare ale acestor pasari, cu urmari uneori dramatice. Aceasta se va vedea si in cazul randunelelor, a caror numar a scazut mult incepand de prin anii '70, dar mai cu seama in Vest.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#10
     Hirunda Rustica
 
   
Este randunica de casa sau comuna sau de hambar.Se numeste Barn Swallow in engleza, Hirondelle rustique in franceza, la golondrina común in spaniola, la rondine comune in italiana, berevanskaia lastocika in rusa, Rauchschwalbe in germana. Are si multe alte denumiri, de ex in germana se numeste si Stallschwalbe, adica randunica de grajd sau – pentru ca suntem in ziua de Sfanta Marie – se numeste si 'pasarea Maicii Domnului'. Aceasta ca se spune ca vine din tarile calde in jurul lui 25 martie, adica inainte cu 9 luni de Craciun, data conventionala pentru Imaculata Conceptiune, si pleaca din tara cam in jur de 8 septembrie, de sarbatoarea nasterii Maicii Domnului.
Denumirea de Barn Swallow (randunica de hambar) sau Stallschwalbe (de grajd) cred ca se refera la preferinta acestei specii de a face cuibul in spatii inchise, adapostite. Si denumirea de Rauchswalbe (Rauch inseamna fum in germana) cred ca se refera tot la acest obicei de a face cuiburile in locuri unde se facea si focul in vechime, unde era si fum, sau poate pentru culoarea de pe abdomen care poate fi un alb-murdar spre cenusiu, dar poate avea si o culoare cu nuante rosiatice.
  Sunt mai multe subspecii :
•    Hirundo rustica rustica – Europa, Asia, Africa de Nord
•   H. r. Transitiva – Siria, Liban, Israel, Palestina, Iordania
•   H. r. Savignii  - Egipt
•   H. r. Gutturalis – Asia de S, S-E, Australia
•   H. r. Tytleri  - Asia
•   H. r. Erythrogaster America de N & S
•   H. r. Saturata – Asia
Cum se vede mai sus, Aceasta specie traieste aproape in toate zonele lumii, cu exceptia zonelor polare.

  Se apreciaza ca numarul de randunici de casa (Hirundo rustica rustica) din intreaga Europa variaza intre 16 si 36 milioane de perechi, dintre care 4-6 milioane in Europa Centrala. Exista o mare variabilitate de la an la an, in special in anii ploiosi se gaseste mai putina hrana si efectivele de randunici se imputineaza, dar de obicei aceasta pierdere se recupereaza in anul sau anii urmatori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Citat din: andrei_salaj din Iulie 28, 2010, 04:21:58 PM
...Intr-o zi am stat de curios si am numarat de cate ori aduc de mancare la pui amandoi parintii.Nu exagerez...Aproape 100 de ture pentru un parinte.
Ce face omul din lipsa de ocupatie!!! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Popescu Gheorghe

Am vazut randunelele planand ca prigoriile si inhatand cate o albina dar nu am vazut ce face cu ea;albinele o ataca si incearca sa o alunge.Concluzie mananca si albine dar nu ca prigoriile care le diseca detasand abdomenul cu ac de restul corpului pe care apoi il inghit;poate si randunelele sa se adapteze-epoca vitezei

stefan1

    Hirundo Rustica Rustica (Randunica de Casa)
  Se intalneste in toata Europa cat si in vestul Asiei si nordul Africii.
Este specia de randunele cea mai raspandita la noi si in alte state europene. In Franta am citit ca este a 11-a specie ca raspandire. In lume se presupune ca sunt 190 milioane de randunici de casa. In Europa sunt intre 16 si 36 de milioane perechi de randunici de casa, cu variatii mari de la an la an. In Germania sunt intre 0,9 – 1,5 milioane de randunele de casa, iar in Ungaria 220-320 de mii de perechi, cu o scadere marcanta dupa 2001.
  Este pasarea simbol a Estoniei din 1960, simbolizand libertatea si fericirea eterna. Conform credintelor de acolo, cine ucide o randunica va orbi. Randunica este si pe emblema companiei chineze de aviatie.
  Caracteristici:
  Este o pasare mica si agila, lunga de 18-19,5 cm, din care coada de 2-7cm, dar poate ajunge la 11,5 cm la unele exemplare ( masculime). Anvergura aripilor de 30-35cm, ciocul scurt, ca la majoritatea speciilor din aceasta familie, de 11-13 mm. Au o greutate de 16-24 g. Ouale au 19,7x13,7mm si 2-2,2g, albe cu puncte brun-roscate sau gri. Penele de pe spate au o culoare neagra-albastra, uneori cu reflexe metalice in special la masculi si mai mate la pui. O caracteristica a speciei este culoarea rosu-castaniu-inchis a penelor de pe gat, frunte si barbie. Abdomenul este alb-crem sau putin spre gri, uneori si cu nuante rosiatice. Coada este adanc bifurcata si mai lunga la masculi. Interesant ca din ce avansam mai spre nord, aceste diferente cresc, astfel ca daca in Spania masculii au cu 7% mai lungi penele din coada fata de femele, in Finlanda aceasta diferenta creste la 20%. Totusi diferentele de aspect dintre sexe (dimorfismul sexual) nu este accentuat.
  Este cea mai zvelta specie de randunici de la noi, zboara cel mai rapid. Aripile sunt inguste si lungi, coada adanc bifurcata si prezinta niste puncte albe, vizibile in zbor. Are o mare agilitate; nu zboara prea repede dar poate sa schimbe rapid directia de zbor sau altitudinea. Zborul seamana cu al Lastunului de Mal (Riparia Riparia) cu 10-20m/s si 4-10 batai/secunda,cu o medie de 4,4 batai/s, mai mica decat la Lastunul de Mal (5,3 batai/s).
  Alaturi de Lastunul de Casa (Delichon Urbicum) cu care se aseamana mult, s-au adaptat la viata urbana, cauta asezarile omenesti si nu se sperie de vecinatatea omului. Vaneaza in aceleasi zone, cu precizarea ca in aceste cazuri Lastunul vaneaza la o inaltime mai mare (cca 21m), fata de 7-8m la randunica de casa. Ambele coboara aceasta inaltime pe vreme ploioasa, cand si insectele zboara mai jos. Uneori chiar formeaza stoluri comune in timpul migratiei, ba chiar exista cazuri de imperecheri si de familii mixte (cele mai frecvente cazuri de hibridare intre speciile cantatoare).

   Randunica de casa cu abdomenul alb-crem


   Randunica de casa cu abdomenul gri, fumuriu (poate deea se numeste Rauchschwalbe)



   Randunica cu abdomenul cu nuante rosiatice



  Mascul de randunica de casa, la care se vad petele de pe penele cozii (la acest exemplar mai pronuntate)




Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Popescu Gheorghe

Splendida prezentare;concluzia?mananca sau nu albine?