Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Citat din: pharaonu75 din Mai 30, 2011, 08:11:59 PM
Citat din: flavius din Mai 30, 2011, 08:54:56 AM
...
De pofta, am decupat treimea inferioara la una din ramele din el, cu miere cu tot, si am pus-o intr-un casolet de plastic...e prima miere pe care o mancam din stupii proprii, si a fost taaaaaare buna...o bucatica din el o vedeti si in poza...miere de salcam, curata...

Ti-am luat-o inainte.
Uita-te aici, la postarea #147!
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3189.135

//romikele: poti da link direct la post, adica http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3189.msg76119#msg76119

Citat din: pharaonu75 din Mai 27, 2011, 08:36:53 PM
Si pentru ca tot am ajuns la gradina, am aruncat o privire si pe la fetele responsabile cu polenizarea! :wink2:

Asta este o "delicatesa" care cred ca il va face invidios pe Flavius, pentru ca tot dorea el un TBH pentru consumul familiei sale!
-- fagure 100% natural, cu miere de salcam --

Asa, asa, lauda-te, gura, ca d-aia-ti dau mancare...ma rog, fagure...vine el si TBH-ul, acusica...intai sa identificam surse de roi ceva mai "accesibili", ca e albina scumpa anul asta...:D :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Citat din: flavius din Mai 31, 2011, 08:59:01 AM
...vine el si TBH-ul, acusica...intai sa identificam surse de roi ceva mai "accesibili", ca e albina scumpa anul asta...:D :D :D

Cu un roi la pachet ai rezolvat foarte elegant treaba!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

pai si de unde iau eu roiul asta la pachet? si la ce pret? ai?  :P :P
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

De la Batranul!
La 200 lei /kg.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

scump, dom'le, scump...dincolo era mai ieftin...cate rame inseamna 1kg de albina? (sa fac o comparatie cu ce exista pe la noi prin zona...unde pretul este de 30 lei/rama...gata cladita...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Pai atunci cumpara un roi din zona ta, pentru ca este mai aproape si mai ieftin, apoi muta-l in TBH!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Pret mai bun decat 30 ron/rama nu cred ca o sa gasesti prea curand. In primavara asta nu s-au gasit familii decat foarte greu si automat si roii sunt pe masura sau chiar mai scumpi.

flavius

pai cam asta era si planul...o sa vad ce si cum in perioada imediat urmatoare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Mircea77

Sa ai spor si sa revii cu informatii ca sa stim si noi cum evolueaza preturile in tara. Ca si nota particulara, in primavara asta am cumparat si eu cu 30 ron/rama, dar nu poti sa stii niciodata cum evolueaza preturile. Asa incat suntem ochi si urechi  :wink2:

flavius

Situatia ieri dupa-amiaza:

Stupul nr 1: cuib complet (11r), miere capacita pe ramele marginale, iarasi putina albina in cat, si culmea este ca au tras mierea din rama de cuib pe care le-o dadusem acum ceva vreme, si au dus-o (presupun) inapoi in cuib...nu au crescut nicio rama de cuib...nu-s semne de roire, nema botci sau ceva de genul asta...

Stupul nr 2: cuib complet, miere capacita pe margini, urcat in cat, 6 rame crescute complet, pline si capacite si inca vreo doua luate in lucru...nema botci si aici, totul in regula...

Stupul nr 3 aceeasi poveste ca la nr 1, adica au tras ceva din mierea din rama de cat pe care le-o dadusem (cam jumatate...), putina albina in cat, cuibul plin, puiet si oua din plin, da' nu mi-au cladit aproape nimic in cat...

Stupul nr 4: cuib ok, dar cu mentiunea ca au inceput sa roada una din rame, care nu a fost cladita complet...5 rame pline ochi, capacite complet, inca 2 rame cladite aproape in intregime, da' si o surpriza: pe astea doua celule ouate...adica nu numai ouate, erau larve necapacite in ele...pe cate una din fete, pe cealalta miere necapacita...

Intrebari pentru cunoscatori:
1. inteleg ca acolo unde nu au urcat in cat explicatia ar fi ca nu a fost cules/nu au avut culegatoare suficiente pentru a incepe cladirea si a ramelor de cuib, nu?
2. ce fac cu ramele ouate din cat? extrag mierea de pe fetele celelalte, si pe urma pun ramele la loc? bag ramele in cuib? mentionez inca o data ca din cele 11 rame din cuib, una au cam facut-o ferfenita, in sensul ca in loc s-o cladeasca cap-coada, au inceput s-o roada...e alt FA, nu din cele de anul asta, e posibil sa nu le fi placut foita? oricum, am bagat-o mai in jumatea cuibului, daca vad ca nu se rezolva, joi ii pun rama noua, cu foita noua...
3. nu gasesc nici roi de vanzare (arvunite cam toate in avans...), nici matci imperecheate...cum fac sa sparg cei doi stupi mai puternici? (am citit despre metoda Miller...e cea mai indicata in momentul asta?)
3bis. daca gasesc matci imperecheate, care e cea mai buna metoda (si care-i momentul propice) sa sparg cei doi stupi?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Am si poze, da' mai diseara, ca s-au intamplat ceva "minuni" cu cardurile de memorie...

Pe scurt: vineri seara am primit, cadou, 4 matci fecundate, super-faine, de la Roi_ag (ii multumesc si pe aceasta cale, chit ca am facut-o si personal...), impreuna cu ceva albine insotitoare...luate din nuclee, marcate, puse in cutiute, totul facut ca la carte (eu am asistat, maestrul a manevrat...);

Din motive de lipsa de timp vineri seara, abia sambata pe la pranz am reusit sa fac 4 roi artificiali din cuiburile mele de baza; dupa ce le-am facut (2 rame puiet capacit, cu coronite, una bucata rama plina cu miere, una bucata rama FA), le-am deplasat la o ruda, la aproximativ 2 km de stupina mea, si cam la o ora dupa deplasare le-am pus si matcile; sa speram ca o sa le accepte (le-am verificat duminica dupa-amiaza, dar nu am eliberat matcile, le las s-o faca ele singure...sper ca pana miercuri, cand ajung la ele, sa fie totul in regula).

Din cuiburile de baza, am si o veste mai putin placuta: cuibul nr 1 a roit in mod sigur, si asta in lipsa mea...lipsa matca, prezenta puiet capacit si miere, dar cred ca are matca, intrucat am "ochit" ceva oua prin rame...ramane in atentia mea, sa vedem ce se intampla cu el...asta-i viata de incepator, grea...

Ceilalti doi roi, primiti, se prezinta binisor...unul a inceput sa cladeasca, celalalt a facut niste botci, dar care au si eclozat (ce o fi si pe unde, nu am avut prea mult timp la dispozitie...sper s-o fac miercuri seara...si sa fie si oua prin ramele alea);

Cu ocazia roiurilor, am vazut ca nu mai am rame, nici FA...asta e, data viitoare ma duc cu faguri dupa mine...

Sa fie intr-un ceas bun, si sa-mi ajute Al-de-Sus sa intaresc cum trebuie roii astia...vreau musai sa-i "prind" pe cei cu matcile de la Roi_ag, ca-mi place la nebunie ce albina blanda are...

A, facut si o mica extractie, de prin caturi...dupa gust, am cea mai completa miere poliflora (de la "maestrii" zicere, eu inca nu ma pricep asa de bine...) de prin zona (rapita, salcam, tei si faneata)...putina, da' buna...sa fie si asta cu noroc...

Diseara sper sa am pozele la indemana, sa le atasez aici...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

pozele promise...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

No, hai sa va mai arat cu ce m-am ocupat in ultimul timp...o sa las pozele sa vorbeasca, mi-s prea obosit in seara asta...comentarii de maine incolo...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

...si continuarea...precum si "probele" de drum...

Ca sa fiu sincer pana la capat: in urma "renovarii" a cam rezultat o remorca noua in proportie de 90%...nu s-a recuperat decat sasiul, restul e nou cap-coada (de fapt protap-oblon)...a, si sarcina utila a crescut apreciabil...as spune ca se poate pune 1 tona lejer, fara prea mari batai de cap...problema este ca nu m-as risca eu, intrucat remorca nu are sistem de franare, deci masa totala maxima o sa ramana sub 750 kg...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

daca o vopseai verde arata mai bine =)) =))