Tabebuia

Creat de dragos2006, Iulie 14, 2010, 12:23:59 AM

« precedentul - următorul »

happy

Citat din: gheco din August 04, 2010, 05:04:53 PM
Citat din: AndreiRN din August 04, 2010, 08:02:52 AM
Mie mi-a iesit multa buruiana.

Foloseste pamant sterilizat. Nu pot sa rasara decat plante din semintele ce le-ai semanat. Se gaseste la raioanele de casa si gradina ale magazinelor.
Gheco ,ce-ti fac plantele de tabebuia au crescut?Sunt pasionat de plante ornamentale iar cele exotice sunt preferatele mele.Nu mai ai seminte? :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

gheco

Imi cer scuze pentru ca nu am dat si ultima informatie. Experiment ratat.  A rasarit o singura plantuta care nu a evoluat mai mult de 2 frunzulite si dupa 2 luni s-a uscat. Nu i-au placut conditiile din Romania.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

stefan1

Citat din: gheco din Decembrie 14, 2010, 05:12:53 PM
Imi cer scuze pentru ca nu am dat si ultima informatie. Experiment ratat.  A rasarit o singura plantuta care nu a evoluat mai mult de 2 frunzulite si dupa 2 luni s-a uscat. Nu i-au placut conditiile din Romania.

  Nu stiu daca e cazul aici, dar am citit de situatii cand anumite plante nu au putut sa se prinda in alta zona geografica dintr-un motiv greu de depistat. Am citit parca despre o specie de pin care s-a incercat a fi plantat in Noua Zeelanda, dar nicicum nu se reusea. Dupa cercetari mai aprofundate s-a constatat ca aceasta specie avea pe radacini o specie de ciuperca impreuna cu care traieste in simbioza. In Noua Zeelanda acea ciuperca nu exista in sol. A trebuit sa se duca pamant de la noi si planta s-a prins fara probleme.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Posibila explicatia lui stefan1 pentru ca nu pot sa spun ca ar fi de vina temperatura. Am semanat pe timp de vara si tot vara planta a murit.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

happy

Oricum tabebuia nu mergea la conditiile noastre,mai bine te orientezi spre pawpaw care face banane si care merge la noi ,zona 5.O sa le dam banane pisate la albine nu flori :rotfl:
Eu am comandat in Olanda seminte de fistic(pistacia chinensise) nu stiu ce fel de flori face dar face fructe si ar merge in zona 6,deci ca smochinul! :new:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!