Intamplare hazlie

Creat de filip, Iulie 07, 2010, 09:32:15 PM

« precedentul - următorul »

filip

Am o vatra de stupina in padure.
Intr-o zi merg sa vad ce se intampla,gasesc un roi circa o galeata de 15 litri de albine.
Era un roi enorm ,asezat la 15 m,fara scara avand si proteza la picior nu aveam nici o sansa.Ma apuc sa tai carpenul nefiind prea gros sa-i dau inclinare,apoi incerc cu o prajina sa ajung la el.In final am abandonat operatiunea facand alte lucrari.A doua zi echipat cu scara,prajina si o cojnita usoara  am plecat cu caruta sa recuperez roiul.
Scot un ram cu puiet il asez in nucleu apoi scutur stupul in cojnita apoi in ladita.Dupa cateva operatiuni reusesc sa iau roiul.Bucuros ca albinele acopera ramul cu puiet si restul ramelor.Asez podisorul si ma asez sa i-mi trag rasuflarea.
La un moment dat aud un zumzet,roiul meu iesea din lada si pleca in zari.
Culmea ,lasand puietul dar tragand toata mierea din coronita.
Concluzie;
Roiul meu nu avea combustibil,in natura nu era suficient nectar pentru a deplasa asa armata.
Si uite asa am pierdut doua zile pentru a acumula inca putina experienta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Se pare ca albina nu inceteaza sa ne surprinda, si cat ai fi de experimentat, poti intalni alte situatii pe care nu le cunosteai! Este prima data cand aud ca un roi parasestepuietul, dar uite case poate.
  Eu am mai scris ca am impresia ca roirea este si un mijloc al albinelor de a se apropia de sursele de cules. Eu am doua zone de cules, in directii diametral opuse: una spre depresiunea Oltului si alta spre padure. Toate culesurile au un decalaj de pana la o saptamana, datorita diferentei de altitudine si de expunere la soare. Roii naturali scapati zburau spre nord sau sud, dupa cum culesul la acel moment era preponderent intr-o directie sau alta.
  In cazul lui Filip cred ca roiul era exasperat de lipsa de cules si a fost ca un "roi de foame".
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: stefan1In cazul lui Filip cred ca roiul era exasperat de lipsa de cules si a fost ca un "roi de foame".

Roiul respectiv a fost surprins in copac de vre-o trei zile cu ploaie.Tot nectarul luat la plecarea din stup a fost epuizat.Iar culegatoarele nu reuseau sa acumuleze suficient nectar incat sa se poata deplasa roiul.Locatia unde trebuia sa ajunga roiul fiind deja gasita
Asta ar fi concluzia mea
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)