Lume nouă.

Creat de admin, Iulie 05, 2010, 03:16:34 PM

« precedentul - următorul »

APIARDEAL

Tot mai mulţi utilizatori noi îşi fac acum cont pe Apiardeal.

Bun venit tuturor, aşteptăm cât mai mulţi membri noi în familie!  :hi:

apicmd

da ma  din  acestia"multi" doar  6  sunt  online.pai  dac nu   vor  intra mai  multi   ma  duc  pe  stuparitul. acolo info   nui chiar  asha de  buna ca  aicea.dar  ar  trebui sa  fie  mai  multi  dupa  parerea mea :nod:
BPR!!!!

D006

  Chia daca lumea e in pastoral cresterea comunitatii APIARDEAL este evidenta ! Sa vezi cand vom invata sa folosim la maxim forumul ce galagie va fi pe aici  :cool:
  Tin sa amintesc celor tineri ca nu cantitatea conteaza ci  calitatea ,  numai un smecher a spus la timpul lui : prosti dar multi  :limba:

Florin-braileanul (FlorinI)

#3
Citat din: romikele din Iulie 05, 2010, 03:16:34 PM
Tot mai mulţi utilizatori noi îşi fac acum cont pe Apiardeal.

Bun venit tuturor, aşteptăm cât mai mulţi membri noi în familie!  :hi:

romi, daca tu crezi ca cele scrise pot ramane aici, e ok, daca nu, muta-le unde crezi ca vor avea citire maxima

Oricine stie, poate completa colectia de maxime, proverbe, zicatori, cugetari despre apicultura, dar mai ales le poate comenta:

0. (cu voia voastra) Dulce e mierea, dar putini stiu cate indura stuparii pentru aceea dulceata (George Ionascu)

1.Albina are şi miere, are şi fiere.
2.Albina cea bună nu se pune pe o floare veştejită.
3.Albina e cuminte cât ai minte.
4.Albina te duce la miere şi musca la scârnă.
5.Din aceeaşi floare albina face mierea şi şarpele veninul. (proverb arab)
6.Harnic ca o albină, strângător ca o furnică.
7.Albina e onorată fiindca munceşte pentru tot grupul (grecesc).
8.Albina e onorată nu fiindcă munceşte pentru ea, ci fiindcă munceşte pentru toţi.
9.Albina în gură ţine mierea cea mai dulce şi în coadă acul cel mai otravitor (proverb roman)
10.Albinele care au miere în gura au ace în coadă. (proverb englez)
11.Mulţi au în inima miere şi inima în fiere. (proverb latin)
12.Sub mierea dulce se ascunde otrava nemiloasă. (proverb latin).
13.Albina fără ac nu face miere. (proverb belgian).
14.Sub mierea dulce se ascunde otrava nemiloasă (proverb latin).
15.Cu miere se prind muştele.
16.Cu răbdare şi tăcere se face agurida miere.
17.Dacă toate muştele ar face miere, ar fi faguri pe toţi pereţii (şi la coada calului).
18.Omului cu-nvatatura, ii curge miere din gura
19.Caută. Nici albina nu găseşte miere în fiecare floare. (Valeriu Butulescu - Stepa memoriei)
20.Mulţi bâzâie precum albina şi se miră că nu iese miere.
21.Speranţa este singura albină care face miere fără flori. (Robert Ingersoll )
22.Cel care caută miere nu se teme de înţepătura albinei. (Khosrou Dehlavi)
23.Albina - constructor ce nu are nevoie de brevet. (Ovidiu Oană)
24.A baga mana in miere si a nu-ti linge degetele nu se poate.
25.Cu o lingura de miere mai multe muste prinzi decat cu o bute de otet
26..Numai miere zicand, gura nu se indulceste.
27.Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere, dulci pentru suflet, si sanatoase pentru oase.
28.Mierea e cea mai buna dintre toate dulciurile; sotia e cea mai buna dintre toti oamenii.
29.Unde gasesti miere, acolo gasesti si fiere.
30.In nevasta altuia dracul pune o lingura de miere.
31.Pentru un om bolnav si mierea e amara.
32.Cand slobozesti sageata adevarului, inmoaie varful in miere
33.Si mierea de albina e ca o otrava, daca mananci prea multa.
34.Mai bine sa bei numai apa, dar in veselie, decat sa mananci miere in suparare.
35.Unde gasesti miere, acolo gasesti si fiere.

36.Du-te, leneşule, la furnică şi vezi munca ei şi prinde minte! Ea, care nu are nici mai-mare peste ea, nici îndrumător, nici sfătuitor. Îşi pregăteşte de cu vară hrana ei şi îşi strânge la seceriş mâncare. Sau mergi la albină şi vezi cât e de harnică şi ce lucrare iscusită săvârşeşte. Munca ei o folosesc spre sănătate şi regii şi oamenii de rând. Ea e iubită şi lăudată de toţi, deşi e slabă în putere, dar e minunată cu iscusinţa. (Vechiul Testament, Proverbele, Capitolul 6)
37.Dacă albina ar şti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o aşa de dulce. (Mihai Codreanu)
38.Avem de învăţat de la albină! Ea culege mierea şi nectarul din mii şi mii de flori şi chiar otrava o preface în miere. Am fost uimit când am citit un manual pentru albinărit. Am văzut acolo că lumea albinelor este o societate, dacă o putem numi aşa, perfectă! De unde atâta înţelepciune? Şi când am şti că albina nu trăieşte mai mult de 60 de zile! (Calinic Episcopul - Veşnicia de zi cu zi)
39.Copilul este aidoma albinei care adună nectarul pentru a face miere. Copilul preface totul în miere. (Antoine de Saint Exupery.)

Imi doresc ca celui care a ajuns sa citeasca aceasta propozitie, sa fi reusit sa ii smulg macar un zambet in coltul gurii, si realizarea mea e maxima
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gore

Felicitări. E cu totul altceva. Multumesc de raspuns la mesaj. Sper sa nu mai am probleme, cu toate ca acest forum e un pic mai complex.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gheco

Astept cu interes sa se adune stuparii pe langa tastaturi si sa creasca numarul postarilor. Este relaxant sa te infoemezi despre un subiect (in cazul nostru albinele) prin gandirea si experienta unei colectivitati.
Sanatate multa celor care participa activ la aceasta realizare.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Felicitari Florine intaiul pt ideea inedita si  pt efort !

soadi

 Pe unde-or mai fi aia 177 de utilizatori online, acum, pe timp de iarna ?? Intrebare mai mult ptr. Romikele.
  2 babe strambe.  :rotfl:

pharaonu75

Cam pe unde ai fost si tu pana acum! :nod:

Oamenii au treaba cu ocazia sarbatorilor, dar si cu activitati de intretinere a inventarului apicol!
Dar cine nu are albine de unde sa stie?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

soadi

Pe unde eram eu ....nu erai tu, asa ca nu ne-am intalnit niciodata.
Eu am ....si stupi, nu numai albine.  :hi:

Toma Sergiu

Eu cand am facut prima data un cont pe forum de apicultura am gasit stuparitul si acolo sunt persoane foarte prietenoase si amabile, dar dupa 1 saptamana am gasit si acest forum apiardeal care e super, dupa statisticile care leam vazut eu apiardeal e pe primul loc va puteti uita si face comparatii intre cele doua la orice ora, sincer sa fiu eu stam pe ambele sit-uri dar ce imi place la apiardeal e ca sefi acestui forum se ocupa mai mult de el, incat la stuparitul e aceiasi tema de cand sa realizat forumul cel nou, oricum eu ma simt foarte ok aici mai ales ca sunt si ardelean de la sibiu tuturor va doresc numai bine si sa nu fie cu suparare acest mesaj bafta. :bzz: :bzz: :bzz:

pharaonu75

Citat din: romikele din August 26, 2011, 04:22:44 PM
Citat din: Toma Sergiu din August 26, 2011, 04:05:50 PM
Eu cand am facut prima data un cont pe forum de apicultura am gasit stuparitul ...
Normal, doar stupariții se autointituleaza "Forumul apicultorilor din Romania", deci dupa ei UNICUL, INEGALABILUL...  :lol:
Normal si de bun simt ar fi fost "Forum al apicultorilor din Romania"  :wink2:

Parerea mea este ca fiecare isi pune ce slogan doreste!
Nu sloganul conteaza ci atitudinea, comportamentul, respectul (cel pe care il castigi, dar ci cel pe care il arati fata de altii).
Si la ei, ca si la noi, mai exista si "uscaturi", insa asta nu inseamna ca trebuiesc toti catalogati dupa comportamentul catorva!
Cine nu isi vede de treaba si are un comportament care lasa de dorit, se auto-elimina indiferent ca este vorba de Apiardeal sau de Stuparitul.

Sloganul nostru este APIARDEAL.RO, CASA TUTUROR APICULTORILOR!
Asta nu inseamna ca cei care nu sunt pe APIARDEAL sunt "homeless", dar nici ca aici poate intra oricine, cu bocancii plini de noroi si sa murdareasca tot ce este imprejur!

Indiferent pe ce forum activam, suntem cu totii apicultori...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

100% de acord cu pharaonu75.    :nod:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Toma Sergiu

Si eu la fel  :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: toti trebuie sa fim o echipa  : sampanie: :beer: