Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

caesar

Eu nu-s lămurit cu o treabă...

Am 18 stupi...dacă mă înscriu într-o cooperativă apicolă pot primi subvenție pentru medicamente, rame, stupi, mătci etc. ?

Știu că în vechiul PNA cumpărai cu banii tăi până în iunie și toamna îți virau valoarea stabilită pe anul respectiv, mai puțin parcă TVA...

Nu sunt lămurit care este numărul minim de stupi de la care poți beneficia de această decontare... ^:)^

bucovineanu

Daca nu s-a schimbat ceva recent, e nevoie de cel putin 50 de familii.

romikele

PNA se poate accesa astfel:
- intre 1 si 75 stupi detinuti, maxim 75 familii si 40% matci cu medicamentele aferente si eventual analize. Nu insa si cutii de stup. Mai sunt prevazute in program colectoare de polen sau propolis, pentru amanunte consultati ghidul.
- peste 75 de stupi detinuti, in principal se pot achizitiona maxim 40 % familii de albine, la fel si matci, dar nu mai mult de 100 buc. din fiecare categorie. Lazi de stup maxim 25% din nr. de familii detinute la data solicitarii, o singura data in cei 3 ani cat dureaza acest program (PNA 2017-2019).

Pentru asta nu e nevoie sa fii inscris in nici o forma asociativa.

Porfy66

Vorbesc unii despre subventie directa pe stupul de albine de 50 lei. E adevarat? Stie cineva ceva?

romikele

Exista o solicitare din partea ACA ajunsa la factorii decizionali, se pare agreata de minister, dar inca nu se stie oficial soarta acesteia.

Closcutz

Sunt doua chestiuni separate. In parlamentul UE au fost discuții despre subvenție directă și se pare că s-ar fi votat... Intrarea în vigoare s-ar putea sa fie anul 2020... Pe de altă parte a apărut un articol conform caruia guvernul ar lucra la o lege pt acordarea ajutorului de minimis in valoare de 50 de lei. Problema este că ajutor de minimis de 50 de lei ni s-a mai promis. Nu ne-au dat și atunci au motivat că nu este legal pt că avem PNA... I

Kov iulian

#771
CitatExista o solicitare din partea ACA ajunsa la factorii decizionali, se pare agreata de minister, dar inca nu se stie oficial soarta acesteia.

Daca am factura pt zahar luat pe persoana fizica beneficiez de acel posibil ajutor?




Pe 12 Iulie am cumparat o cantitate de zahar de la Penny dar pt ca ma grabeam nu am mai luat factura doar bon.

Auzind de acest posibil ajutor m-am dus vineri cu bonul (ca sa nu treaca de 30 ale lunii) sa imi dea factura le zic la doua fatuci de alea ca ma numesc Cutarescu PFA si pleaca amandoua undeva in spate.

Dupa un timp iese una din ele si ma intreaba daca sunt PF sau PFA ii zic ca PFA

(mai demult la inceput o alta fatuca ma trecut intai ca PF din greseala in sistemul lor electronic si au mai gresit o data asa)

Dupa un alt timp iese cealalta cu factura facuta pe PF  si ii zic "pai nu v-am zis ca vreau pe PFA, nu i-am zis si colegei"?

"Pai deja trecusem pe PF si acum nu se mai poate anula, nu se mai poate face nimic"

M-am enervat pe idioatele alea ce sunt cu mintea la p...

Daca mergi sa ceri intentionat factura pe persoana fizica nu iti da.

Cine cere factura pe persoana fizica asa des ca sa se gandeasca alea sa dea asa?

Closcutz

Eu zic sa le ierți anul asta că sunt cu minte zburdalnică... Sunt șanse minime sa primim, mai ales anul asta! Om trăi și om vedea ;)

MirceaCalin

OFF TOPIC:

Citat din: Kov iulian din Iulie 29, 2018, 09:59:27 AM
...M-am enervat pe idioatele alea ce sunt cu mintea la p...

Mă gândesc că de-aia...:

Citat din: Kov iulian din Iulie 29, 2018, 09:59:27 AM
... si pleaca amandoua undeva in spate.

:rotfl:

Mai glumim, Iuliane, nu te supăra !


Kov iulian

Am scris repezit la suparare, nu imi place sa pierd bani.

M-am dus special pt asta, imi frecam mainile bucuros ca fac o treaba si am facut fix o branza cu alea.

Kov iulian

Citat din: Closcutz din Iulie 29, 2018, 11:59:24 AM
Eu zic sa le ierți anul asta că sunt cu minte zburdalnică... Sunt șanse minime sa primim, mai ales anul asta! Om trăi și om vedea ;)

Asa cred si eu.
La ce dezastru e in tara si la cati bani vor da (sau nu) pentru despagubiri alora pt porci nu mai pupam noi nimic anul asta.


tinumaftei

Stie cineva sumele ce se vor deconta anul acesta prin PNA?

stefan1

 Ieri seara a fost dezbatuta problema apiculturii romanesti la "Agro TV". Am inteles ca emisiunea a durat doua ore. Din pacate eu am prins doar ultimele minute. Cine a urmarit-o poate ne poate spune ce s-a discutat mai important.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

#778
Citat din: stefan1 din Octombrie 10, 2019, 06:50:20 AMIeri seara a fost dezbatuta problema apiculturii romanesti la "Agro TV". Am inteles ca emisiunea a durat doua ore. Din pacate eu am prins doar ultimele minute. Cine a urmarit-o poate ne poate spune ce s-a discutat mai important.

O sa apara aici: https://www.youtube.com/user/AgroTVro/videos

Uneori emisiunile sunt in doua parti si pe final e apicultura dar in descriere pe youtube nu zice nimic despre apicultura.

stefan1

#779
https://www.youtube.com/watch?v=R3HcDL7eKpA

Asta e inceputul discutiei la care m-am referit. E interesanta. Poate este si continuarea intre clipurile puse de Iulian (  :thanks:  ). Da, emisiunea au impartit-o in 4 clipuri. Adevarat, cu reclame, emisiunea a fost de doua ore.

https://www.youtube.com/watch?v=iBqSy0O7u8A

https://www.youtube.com/watch?v=Ffk_mmROkyc

https://www.youtube.com/watch?v=NEyxZ1vIOqA

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)