Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Nu faceti afirmații fără acoperire.
Cine are în derulare măsuri gen 141 sau 112, nu poate solicita prin PNA material biologic, ATÂT!.
Daca însă în proiect sunt prinse achiziții de cutii de stupi de ex., e de evitat solicitarea lor prin PNA, dar nu și interzis.
Documentele achizițiilor prin PNA poartă viza cu "Document propus pentru decontare prin PNA" și e clar că nu pot fi folosite pentru acoperirea achizițiilor prin proiect.

milu56

Chiar acum m-am consultat cu omul care face proiectul si spune ca cei  40 de mii e subventie de incurajarea tanarului fermier si PNA e o subventionare care tot apicultorul are drept,nu are nimic de a face una cu alta.Are dreptul si tanarul fermier.

Eugen B

Eu am scos-o in felul urmator. Trebe sa dai 20% din prima transa in primii 3 ani. din 40 mii iei 30 mii din prima transa. 20% in 3 ani. Deci 6mii euro in 3 ani. Deci 2mii pe an. Pe mine ma interrseaza toate conditiile. daca trrbe marit numarul de stupi si alte chestii.

romikele

Noi aici vorbeam de Submăsura 6.3 - Sprijin pentru dezvoltarea fermelor mici.
Submăsura 6.1 - Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri, este altă poveste.

SPRIJINUL NERAMBURSABIL la SM 6.3 este de maxim 15.000 Euro pentru o exploatație agricolă:
– 75% din cuantumul sprijinului la primirea deciziei de finanțare;
– 25% din cuantumul sprijinului în maximum 3 ani de la primirea deciziei de finanțare;

Creșterea de 20% în primii 3 ani reprezintă 0,20*(15000*0,75) = 2250 euro

Nu e obligatorie creșterea numărului de stupi, dacă se poate mări producția cu cele 20 de procente.

Eugen B

Ok. Scuze. Eu de tineri fermieri ma refeream. Dar la ferma mica cati stupi trebe? Care din astea 2 proiecte e mai usor de indeplinit?

mihai1988

In urma discutiilor cu o firma de consultanta cea mai buna varianta la submasura 6.3 ar fi 80 stupi si un ha cultivat cu porumb zaharat in aceeasi localitate

Eugen B

A accesat cineva tineri fermieri doar pe albine, daca da , as vrea sa diacut cu el

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Doar Yo

Ce avem voie sa cumparam prin Masura 6.1 (am inteles ca stupi nu avem voie Familii nu Masina nu sau doar Noua stim cat costa ....)))

Eugen B

Cand accesezi masura numarul de stupi il ai deja, nu vad rostul sa cumperi altii....
Poti cumpara lazi, si tot felul de echipamente pentru apicultura.
O masina noua e f scumpa, dar iti cumperi centrifuga, si eu mai stiu ce, ai unde baga banii, daca ar fi proiect de 200 mii de euro am vorbi si de masina si remorca.

Doar Yo

Sal. Asta ar fi problema, din cate am inteles de la o pasarica sa dat o ordonanta sa nu se mai poata cumpara LAZI.D aca stii altceva un link util .....Am totul OK dar am prins ca vreau sa inlocuiesc din lazile vechi si cred ca asta ar fi o problema. Nu am inca raspunsul oficial si de asta pun acceasta intrebare sa stiu la ce sa ma astept . Ms.

Eugen B

Eu nu am auzit asa ceva. In plus lazile le poti cumpara si prin Pna

Doar Yo

Daca aplici pentru 6.1 nu poti aplica si PNA .Daca stiti ceva concret astept raspuns daca stiti ca "s ar" putea sa o lasam asa

romikele

Citeste nene ghidul si nu mai spune prostii!

Eugen B

Cine ii pasarica? Ds ce astepti masura 6.1. sa iei  lazi. Puteai sa  decontezi bani si anul acesta prin PNA.
Exact ai ghidul sa il citesti sau nu?
Ai avut timp sa accesezi si PNA. Daca faci 6.1. doar pentru lazi las-o balta si daca nu il faci ca nu iti da lazi la fel.
Daca nu ai ghidul spune