Tratament camfor sau timol

Creat de dragos2006, Februarie 17, 2008, 11:38:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

Va rog frumos daca cineva detine metoda de tratament contra paduchilor cu timol sau camfor.
   Pana in prezent, de un an de zile, am experimentat tratamentul cu acid oxalic si acid formic cu un randament bun,dar nu detin nici o informatie cu privire la tr cu timol sau camfor.
   Va multumesc!!!!

stefan1

Eu am amintit la topicul "acidul oxalic" si o forma de tratament cu timol.
Repet aici, desi e vorba de o forma de tratament in Germania-Elvetia, iar leacul se gaseste doar in farmaciile lor si nu se poate obtine online.
  Este vorba de TYMOVAR. Sunt niste plachete, de fapt niste bureti in care este imbibata o cantitate de 15 g timol/placa. Aceste plachete se aplica peste rame unde se lasa 3-4 saptamani. Tratamentul se poate repeta inca o data. Primul tratament se face la inceputul lui august sau dupa ultima recoltare. Se pun una-doua plachete, functie de marimea lazii. Daca stupii au fund deschis, acesta se inchide. Ar fi bine sa nu mai fie temperaturi peste 30 grade, ca atunci evaporarea e prea mare, placutele se epuizeaza prea repede, iar concentratia de vapori poate dauna albinelor. Nici la temperaturi sub 12 grade nu mai este eficient. Se mai poate repeta tratamentul imediat, pentru alte 3-4 saptamani, dupa epuizarea primelor plachete, dar nu mai tarziu de jumatatea lui septembrie. Nu se indica hraniri de completare cu placutele in stupi, de aceea se recomanda hraniri inaintea aplicarii plachetelor si altele intre cele doua tratamente. Daca totusi se hranesc in timpul tratamentului, plachetele sa fie cat mai departe de hranitor. Cel mai bun efect il are la temperaturi exterioare de 20-25 grade. Trebuieste facut tratamentul la toti stupii, altfel se reinfesteaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

MULTUMESC ptr raspuns si totusi as dori detalii daca detine cineva referitor la conc timolului cant per familie .CIT despre acele placute ca vaporizator as folosi un material absorbant cum am folosit la trat cu acid formic.PENTRU varianta cu camfor detine cineva informatii?IN 2007 am folosit tratament cu acid oxalic si acid formic cu rezultate foarte bune. Va multumesc!

pintilied

Nu tot ce zboara,face miere!

D006

Care este gradul de toxicitate , comparativ cu VF ?

D006

Metoda tratari cu acizi organici este parte a practici apiculturi bio acidul formic si oxalic gasinduse in foarte multe alimente. Eu asa am citit in mai toate materialele studiate.Daca este cineva care detine altfel de inf sa ne spuna.

PricopArthur

Poti sa imi spui si mie cum ai facut tratamentul cu acid formic?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Tratament  timol.

D006

Pt  aplicare:-
-timol
-burete sau vata pusa  in  pungute
-seringa  de 10 ml-
-alcool
-recipient  pt  amestec-
Modul de  preparare:
-taiem  buretele in  dimens  de 6cm  pe 4cm si  gros  de  0,5 cm
-se  dizolva timol  cu  alcool 4gr timol si 4  mg alcool(necesarul  pt  un  stup)
Modul  de  aplicare:
-pt  fiecare  stup avem  nevoie  de  doi  bureti ,fiecare  burete va  fi  imbibat  cu  8mg de  solutie
-EX,daca  detinem  10  stupi sint  necesari  20  bureti ,pt  20 bureti  avem  nevoie  de  80gr  timol si 80  ml de  alcool
-se  aplica  trei  tratamente  la  un  interval  de  8 zile