Perie albine

Creat de PricopArthur, Decembrie 08, 2007, 09:40:48 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Mi-am confectionat singur perii de albine. Inntr-o stinghiuta 10/ 10 (din carpen), cred ca ar merge si tei, am dat gauri de 5 mm una langa alta, astfel incat intre ele sa ramana 2 - 3 mm.
Numai din Par din coama cailor, am introdus pe gauri, in smocuri trase cu ajutorul unei ate de relon sau matase, astfel incat gaura sa fie plina, presata.
Dupa ce am umplut toate gaurile, aplic deasupra alta sipca ce are pe ea un canalin care sa stea ata, dar sa o si preseze in acelasi timp. Putin adeziv, si 2 tinte.
Apoi am taiat parul la lungime.
O parte din coada ramane negaurita.
Cand ajung la sat unde am albinele pun si o poza.
Miere multă şi inimă curată!

taky86

felicitari ROMANUL se descurca  in orice situatie
sara buna
Sa nu fiti singuri...............

D006

M-am descurcat muilti ani cu tot felul de pene...dar de vreo 2 ani folosesc perii..sunt foarte bune , ...si o perie care mi-as faceo ue cum as vrea ar fi ok...poate nu o sa iasa ok din prima dar iarna este lunga...si meu ma cam plictisesc....

PricopArthur

Poze cu perii, afumatorul este confectionat dintr-un bazin de masina de spalat, iar dalta dintr-o bucata de platband.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Coada de cal pute rau. Stiu ca eram copil, si umblam cu buhaiul. 2-3 zile nu mai iesea mirosul specific de par de cal. Este doar o intrebare, daca ai facut ceva cu acel par sa nu miroase.

PricopArthur

Din coada de cal nu merge. Parul e mult prea aspru. Cand se mai naclaieste si cu putina miere, e ca si cum ai da cu paru in albina. Din coama calului iese o perie buna.
Si eu cand eram mic mergeam cu buhaiul, iar probabil mirosul era de la mizeria din par, sau de la sacaz.
Periile mele nu au miros specific. Nu le-am facut nimic deosebit. Poate faptul ca le-am spalat cu sapun.
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Eu asta am vrut sa precizezi. Ce ai facut inainte de a le fixa pe lemn. Mi-a ramas intiparit mirosul de la buhaiul din copilarie. Cel care tragea de buhai mirosea mai tare decat 1 cal si 2 zile. Probabil ca prin incalzirea firelor se dagaza acel miros. De regula se asigura si racirea cu bors, sau zeama de varza.  A fost doar o paranteza.

PricopArthur

Nu am facut nimic. Fixarea pe lemn a fost prin coasere. Dupa ce le-am terminat le-am pieptanat, taiat la lungime, si apoi spalat. Sunt, fara lauda cele mai bune perii pe care am pus mana. Firul e fin, nu se intareste cand se incarca cu miere, nu ies smocuri de par cand o folositi, peria e mai deasa decat cea de la magazin. Daca gasiti perii cu fir natural nu ezitati se luati.
Dar sunt usor de confectionat. Iarna e lunga, cai sunt peste tot, ...
Miere multă şi inimă curată!

D006

peria de cumparat de ce nui buna, e tot din par  de cal nici nu costa asa mult iar o perie imi ajunge un sezon nu?

PricopArthur

Eu in comert am gasit cu par sintetic. Am folosit mai multumitor varful aripii de gasca cu pene cu tot.
Daca gasesti in comert perie din par de cal e in regula.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: mariusperia de cumparat de ce nui buna, e tot din par  de cal nici nu costa asa mult iar o perie imi ajunge un sezon nu?
Vorba unui prieten ,''daca nu traiesti mult i-ti ajung toata viata"" :rotfl:  :rotfl:
Si eu am luat acum un an din acelea de la ACA si am fost multumit..cu toate ca anul acesta nu prea am avut la ce sa le folosesc...Dar, nici nu am folosit una model ca cele facute de Arthur, sa pot face o comparatie...

PricopArthur

Bio, imi pare rau, dar nu mai am decat 2. La cat de ocupat sunt in ultimul timp, nu cred sa mai am timp sa fac altele. Nu se cade sa promit ceva si sa nu ma tin de cuvant.
Te pot invata sa faci. S-ar castiga bani frumosi cu perii de albine.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Am vazut acum catva ani, un coleg apicultor care, folosind un ajutor, peria fagurele de albine pe amandoua partile simultan.
Cu ajutorul unui baiat am constatat ca e intradevar mai rapid. Eu scutur albina, apoi eu perii o fata a fagurelui iar baiatul meu pe cealalta.
Albina nu mai are cum sa se intoarca de pe o fata a fagurelui pe cealalta, iar perierea e mai rapida.
Miere multă şi inimă curată!

nelu68

de preferat parul sa fie de culoare alba altfel albina se mai ia de tine mai ales la extras de rapita sau mustar