de stiut pt constructia fagurilor

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 08:28:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

pina acum 2-3 ani cind introduceam faguri la cladit foita de fagure o prindeam de speteaza superioara iar jos raminea 1-2 cm pina la leatul de jos...Totul pina cind la un prieten am vazut niste rame cladite pe toata fereasrta ramei fara nici un spatiu nici jos nici lateral....Colegul cind baga la cladit prinde putin fagurele de leatul de jos il intinde sus pina unde ajunge...iar albinele il cladesc ok ..spatiul care mai ramine la speteza superioara albinele il cladesc foarte bine si nu ramine nici o gaura in rama ...De ce este mai bine-asa consider eu-..cind se pregatesc de roire -le mai scapa omul din mina citeodata-cladesc botcile de roire doar pe rama claditoare....si le zarim mai repede ca doar acolo ne asteptam sa fie...
Speteaza de jos este mai lata putin decit stasu-l aca ..
personal lucrez de 2-3 ani asa si totul mi se pare ok ...fagurele il prind electric cu ajutorul  bateriei de la auto... nu folosesc decit 5-6 sirme pe orizontala...anul asta o sa incerc si doar insirmare verticala cum am vazut la altcineva-sa vad poate este mai bine..

balasbebe

Eu folosesc insarmarea pe verticala, pe 6 randuri. Foarte multi faguri, din cauza caldurii, sau a calitatii, s-au stricat ireparabil. Tare aluneca, noroc ca nu fac pastoral. Poate ca ar fi bine o metoda combinata. Pe vremuri , pana acum 4 ani, puneam 2 pe verticala, dar trapez, si 4 pe orizontala. prima de sus la 2 cm.

PricopArthur

Eu insarmez 4 orizontale cu 2 verticale in trapez dupa ce am incercat mai multe tipuri. Am mai patit la fagurele sprijinit pe letisorul inferior ca, daca nu pun la timp rama la cladit sa se mai stambe sus ceara. Ar trebui ca prima sarma de sus sa fie la capatul fagurelui.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Atunci cand se da foaie noua la cladit, trebuie sa o stopesc cu sirop ?
Ce concentratie? :hi:

filip

Florine,rama se cladeste in momentul cind albinele au cules,pentru a le atrage poti sa o stropesti cu sirop,concentratia poate fi 1/1 oricum nu-ti trebuie cantitate mare.Pentru ase apuna mai repede de foita albinele o pui in stup rama intre ultimele rame cu puiet.Albinele sesizind golul creat vor incerca sa rezolve situatia cit mai repede prin cladirea ramei.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Corect. Dar inainte de a lipi fagurele sarma trebuie sa fie intinsa. Daca insarmezi cum e si normal, cu mult inainte, intinderea sarmei se face cat mai aproape de momentul in care se lipeste fagurele.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Eu pun sirma numai pe orizontala , prima sirma la 1 cm (in partea de sus) , pun patru rinduri de sirma , primele trei sunt mai dese (calcul logaritmic) in parte unde se aseaza mierea , unde rama este mai grea , ultimul rind de sirma fiin la cca 4 cm de partea de jos a ramei . Fagurii ii pun normal cu o randalina dar in partea de sus indoi fagurele in forma de L dupa care il lipesc in partea de sus a ramei . Am stupina in partea de sud a tarii (vara 40 grade), si nu am avut pina acum probleme cu faguri cazuti de pe rame .

pintilied

Cind eram mai la inceput lipeam fagurele pe toate partile.Nu stiam dece se deforma FA pina il cladeau albinele.Asta pina cind m-a vazut un stupar batrin si mia aratat un FA insirmat de el. De atunci las in partile laterale si in josul ramei o distanta de 2-3 mm iar in partea de sus in jur de 2,5 cm,sirma de sus fiind la 3.5 cm de speteaza superioara.Fagurii sunt claditi foarte bine fara a se deforma.Insirmez cu 6 sirme pe orizontala la rame normale si cu 5 sirme la rame ME.In plus ancorez primele 2 sirme orizontale cu osirma de 0,3mm.Este buna si insirmarea pe verticala dar nu cu sirmele pe verticala ci inclinate,dar dupa parerea mea sirmele de pe partea superioara a ramelor incurca la curatarea crescatyrilor de ceara
                           In alta ordine de idei tin minte ca nea Nicu (stuparul batrin) facea economie de ceara decupind rondele din fagurele artificial in treimea superioara,orificii pe care albinele le cresteau foarte bine cu celule de lucratoare.Luase aceasta idee din revista de apicultura din acea vreme.
                                   Cu respect
Nu tot ce zboara,face miere!

D006

Citat din: pintiliedCind eram mai la inceput lipeam fagurele pe toate partile.Nu stiam dece se deforma FA pina il cladeau albinele.Asta pina cind m-a vazut un stupar batrin si mia aratat un FA insirmat de el. De atunci las in partile laterale si in josul ramei o distanta de 2-3 mm iar in partea de sus in jur de 2,5 cm,sirma de sus fiind la 3.5 cm de speteaza superioara.
Distanta de la speteaza superioara la FA respectiv sirma mi se pare F.mare.Nu am lucrat asa ,deci nu ma pot pronunta.Cat despre gaurile practicate in FA am aplicat metoda si va spun ca nu renteaza(idea a aparut pe timpul lui ceausescu ,cand se facea economie la sange in toate domeniile).

crombra

Va pot confirma urmatoarele:
Cu multi ani in urma cand am inceput stuparitul(1993) foloseam rame 1/1 marite(asa erau familiile cumparate de la un batran) avand inaltimea totala 320 mm.(in loc de 300 mm). Astfel eram nevoit sa las un spatiu de 30 mm sus, ca sa se potriveasca foaia. Foile de la ACA sunt cam cu 10 -15 mm mai lungi si trebuia sa tai acest surplus pe care i-l imparteam in 6 bucati .Apoi lipeam cele 6 bucati la distante egale in partea de sus fixand fagurele de leatul superior. Asta am invatat-o de la batran. Am constatat cu placere ca fagurele era cladit cu celule de lucratoare de sus si pana jos desi nu era continuitate in zona cu punti, albinele completand si golurile ramase intre punti. Foarte rar apareau si celule de trantor.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

:hi:
Ieri am analizat ramele scoase din stupi la strangerea cuibului, d.p.d.v. al insarmarii. Am constatat urmatoarele:
- ramele cumparate odata cu stupii au 4 - 5 sarme orizontale. Sageata sarmelor in zona centrala este de 10 - 12 mm, foarte multe celule sunt deformate (alungite) si, in mod sigur, vor primi doar oua nefecundate;
- ramele facute de mine anul acesta au 5 sarme orizontale si 1 verticala, rasucita dupa primele 2 sarme orizontale de sus. In zona centrala totul e in regula dar in zonele laterale sarmele au totusi o burta de 4 - 5 mm. Nu sunt celule de trantor pe ele.
La urmatoarele rame de cuib voi pune cate 2 sarme verticale, dispuse echidistant pe latimea ramei.

PricopArthur

Citat din: crombraVa pot confirma urmatoarele:
Cu multi ani in urma cand am inceput stuparitul(1993) foloseam rame 1/1 marite(asa erau familiile cumparate de la un batran) avand inaltimea totala 320 mm.(in loc de 300 mm). Astfel eram nevoit sa las un spatiu de 30 mm sus, ca sa se potriveasca foaia. Foile de la ACA sunt cam cu 10 -15 mm mai lungi si trebuia sa tai acest surplus pe care i-l imparteam in 6 bucati .Apoi lipeam cele 6 bucati la distante egale in partea de sus fixand fagurele de leatul superior. Asta am invatat-o de la batran. Am constatat cu placere ca fagurele era cladit cu celule de lucratoare de sus si pana jos desi nu era continuitate in zona cu punti, albinele completand si golurile ramase intre punti. Foarte rar apareau si celule de trantor.
In "Ceara", scria ca pentru economisirea cerii se pot face gauri cu o preducea de 30 - 50 mm din loc in loc pe fagure, iar albinele vor cladi si aceste spatii.
Am testat acesta afirmatie si pot spune ca e corecta la un cules puternic.
Miere multă şi inimă curată!