montare faguri artificiali....

Creat de ciprianpop, Iunie 13, 2009, 05:16:48 PM

« precedentul - următorul »

hunter

Cel mai bine e sa vezi "pe viu"
Apropo de faguri noi.
Cum trebuie storsi fagurii noi din cat, fara se se deterioreze?
Eu am avut o tentativa dar s-au cam distrus. :roll:

stefan1

Citat din: hunter
Apropo de faguri noi.
Cum trebuie storsi fagurii noi din cat, fara se se deterioreze?
Eu am avut o tentativa dar s-au cam distrus. :roll:
La fagurii noi trebuie mai mare grija la extras. Conteaza mult viteza de roatie. Se recomanda centrifuge radiale, la care mierea iese concomitent de pe ambele fete. La cetrifuga tangentiala se va extrage fragmentat, adica putin si cu viteza mica pe o parte, apoi la fel pe cealalta parte, dupa care se face extractia finala cu viteza mai mare. Conteaza si felul mierii, pentru anumite sorturi greu razista si fagurii mai vechi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Dox

Buna tuturor. Mai foloseste cineva pinten pentru montarea fagurilor? Va intreb pentru ca peste tot se vorbeste despre transformatori/baterii si nici pe Youtube nu am gasit filmulete cu pinten. Imi puteti da ceva inormatii daca se merita un pinten electric in fata unuia obisnuita. Va multumesc

costelinni

Citat din: Dox din Aprilie 09, 2013, 06:44:30 AM
Buna tuturor. Mai foloseste cineva pinten pentru montarea fagurilor? Va intreb pentru ca peste tot se vorbeste despre transformatori/baterii si nici pe Youtube nu am gasit filmulete cu pinten. Imi puteti da ceva inormatii daca se merita un pinten electric in fata unuia obisnuita. Va multumesc

Pentru o eficienta mai mare se foloseste transformator/redresor/baterie, pintenul se foloseste atunci cand nu dispui de surse de energie electrica  :hi:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

Obombo

Probabil ca pintenul este folositor atunci cand se utilizeaza insarmarea incrucisata, dar dupa parerea mea este o pierdere de timp, atat folosirea pintenelui cat si insarmarea incrucisata.

bucovineanu

Nu e deloc pierdere de timp insarmarea mixta. O spun din proprie experienta. Atata timp cat insarmam numai  orizontal se rupeau ramele la sarma dintre treimea superioara si restul rame. Acum pe langa sarmele orizontale mai pun si 2 sarme oblice sub forma de trapez isoscel. Lipesc fagurii cu ajutorul  unui dispozitiv ce face lipirea sarma cu sarma. Sarmele oblice nu sunt tensionate si le tensionez dupa ce am lipit orizontalele. Sarmele oblice le pun pe cealalta parte a foitei si le lipesc tot cu dispozitivul electric. De cand procedez asa nu mi se rupe nici o rama la extras.

daniel.arad

 A folosit cineva dispozitivul de lipit pe care l-am vazut pe la targuri anul asta cu calapod si o usita in balamale iar la inchidere face contact pe sarmele ramei si lipeste foaia in rama, conectat la o sursa de 12 V...... sper ca stiti despre ce vorbesc.... parce era pe la 120 Ron..

   Cat de eficient ???

dan sebastian


« Răspuns #17 : Aprilie 09, 2013, 06:44:30S am »
Citat
Buna tuturor. Mai foloseste cineva pinten pentru montarea fagurilor? Va intreb pentru ca peste tot se vorbeste despre transformatori/baterii si nici pe Youtube nu am gasit filmulete cu pinten. Imi puteti da ceva inormatii daca se merita un pinten electric in fata unuia obisnuita. Va multumesc

Da, eu folosesc pintenul apicol. Am unu de calitate, adus din Spania. Are peste 14 ani si merge si acum ca-n prima zi. Pe la jumatatea videoclipului poti sa vezi pe viu cum insarmez.
Rama speciala pentru crestere puiet trantor si lichidarea varrozei ecologic - Stupina Godinesti
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Nicolae_Stupar

Citat din: dan sebastian din Aprilie 29, 2013, 04:38:49 PM

« Răspuns #17 : Aprilie 09, 2013, 06:44:30S am »
Citat
Buna tuturor. Mai foloseste cineva pinten pentru montarea fagurilor? Va intreb pentru ca peste tot se vorbeste despre transformatori/baterii si nici pe Youtube nu am gasit filmulete cu pinten. Imi puteti da ceva inormatii daca se merita un pinten electric in fata unuia obisnuita. Va multumesc

Da, eu folosesc pintenul apicol. Am unu de calitate, adus din Spania. Are peste 14 ani si merge si acum ca-n prima zi. Pe la jumatatea videoclipului poti sa vezi pe viu cum insarmez.
Rama speciala pentru crestere puiet trantor si lichidarea varrozei ecologic - Stupina Godinesti
Eu sunt mai incepator intr-ale apiculturii,
imi place tehnica folosita ff productiva, eu tineam pintenul in flacara ca sa se incastreze sarma in fagura, am vazut ca pui pintenul in ceva ce  pare a fi ibric, 
In ibric este apa fierbinte?
Mai pui transformatorul pe sarme dupa ce le dai cu pintenul?


oroles

Citat din: Nicolae_Stupar din Mai 08, 2016, 09:52:18 AM

Eu sunt mai incepator intr-ale apiculturii,
imi place tehnica folosita ff productiva, eu tineam pintenul in flacara ca sa se incastreze sarma in fagura, am vazut ca pui pintenul in ceva ce  pare a fi ibric, 
In ibric este apa fierbinte?
Mai pui transformatorul pe sarme dupa ce le dai cu pintenul?
Ori folosesti doar pintenul, ori doar redresorul. Parerea mea este ca cel mai bun e redresorul. Cand esti in pastoral si nu vrei sa distrugi o baterie poti folosi si pintenul. Eu, cand nu am timp si rame si trebuie sa prind un roi folosesc pintenul. In rest, cand am mai multe rame de facut folosesc redresorul. Cel mai multumit sunt de redresor. Ca sa poti folosi pintenul trebuie fagurii tinuti intr-un spatiu incalzit. Altfel ii spargi daca sunt mai casanti. Pintenul se poate pune intr-un ibric cu apa fierbinte sau se poate incalzi direct pe flacara de la aragaz (am facut si asa ceva) Dintre toti pintenii (si am vreo 2-3 modele pe acasa) cel mai bun mi se pare pintenul semisfera. Nu trebuie incalzit. Trebuie doar tinuti un pic la caldura fagurii inainte.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

d. s., cred ca am cateva 'reprosuri' sa-ti fac :1.cred ca esti tare 'bogat in risipa' - cea mai a draq fixare e in 3 puncte = capsa sus si cui jos ;2. vorbesti cu 'prune in gura ',daca sunt hipoacuzic ce fac ? 3.ramin la parerea ca insarmarea la RD cea mai buna,mai ales la centrifugare,este cea verticala(am vazut si facut prea multi faguri taiati de sarme).logic,insarmarea ajuta f.mult atunci cand se realizeaza 'parcele' cat mai apropiate de patrat si nu 'parcele' fasii.si pentru ca eu,cel putin,nu sunt ranchiunos,ma autoinvit sa vad cum au construit albinele in dreptul sarmelor,folosind pintenul.
scrie,scurt, un tel. de-al tau.stima

vulpea

PS.iti recomand ca gaurile pe care le faci sa le faci dela interior spre exterior(ca la leatul pentru trantori),altfel te poti trezi cu nelinearitatea sau neplaneitatea sarmelor = ondularea FA la montare din cauza doar a eventualitatii ridicate a nevarticalitatii datului gaurilor.acelasi.

dan sebastian

Folosesc doar insarmare orizontala. Chiar daca nu sunt drepte sarmele nu e nici o problema. De rupt nu am reusit sa rup nicio rama. Folosesc si pintenul apicol si bateria de la masina. Recunosc ca, cu bateria iese cel mai bine. Mos Ilarie, de la care am invatat apicultura insarma exact ca tine, pe verticala, drept in vertical plus W. Am considerat ca e prea multa munca la tipul acela de insarmare. Daca dau 5 sau 6 sarme pe orizontal efectul e acelasi, o rama solida. Cu pintenul, nu oua la prima generatie de puiet in dreptul sarmelor, dar ulterior oua si acolo.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din Iulie 07, 2016, 07:38:03 PM
Folosesc doar insarmare orizontala. Chiar daca nu sunt drepte sarmele nu e nici o problema. De rupt nu am reusit sa rup nicio rama. Folosesc si pintenul apicol si bateria de la masina. Recunosc ca, cu bateria iese cel mai bine. Mos Ilarie, de la care am invatat apicultura insarma exact ca tine, pe verticala, drept in vertical plus W. Am considerat ca e prea multa munca la tipul acela de insarmare. Daca dau 5 sau 6 sarme pe orizontal efectul e acelasi, o rama solida. Cu pintenul, nu oua la prima generatie de puiet in dreptul sarmelor, dar ulterior oua si acolo.

Am rame si cu 4 sarme orizontale si  nu se rup fagurii.
La stupul cu rama inalta e bine totusi sa fie insarmarea facuta si pe orizontala si pe verticala. Oricum, nu e suficienta orizontala. Am 200 de ram Dadant cu insarmare verticala s se comporta foarte bine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Nicolae_Stupar

In final am mesterit un pinten electric dintrun letcon (pistol de lipit cu varful de cupru de diam 6mm, puterea electrica a lui 60W ) varful de cupru l-am subtiat la fi 5apoi tarodat cu M5, ca sa intre pintenul din comert , reglajul temperaturii o FAC dintrun potentiometer (dimmer) de bec  electric, experimental am dedus temp potrivita si am facut semn pe potentiometer si carcasa ca sa stiu care e pozitia care asigura temp potrivita.