Faguri plastic

Creat de PricopArthur, Decembrie 31, 2007, 05:44:18 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Am primit azi de la Orastie 2 faguri din plastic. Sunt grosi cam cat cei artificiali pe care ii folosim noi. Nu am sublerul acum sa ii masor.
Va arat cateva poze cu ei.
Astept parerea voastra.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

In poza de mai sus lumina e cam slaba.
Aici detaliu de montare.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Si altul la letisorul superior.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Un alt detaliu.
Miere multă şi inimă curată!

filip

Cum se procedeaza dupa punerea lor in ram?Se ung cu pensula cu ceara pentru a fi luati in lucru de catre albine?Dar cind se reformeaza cum facem pentru a nu topii plasticul odata cu ceara?Nu am avut ocazia inca sa lucrez cu asa ceva,va multumesc pentru intelegere?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Si un fragment din scrisoare.

                   Un an nou fericit tuturor!
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Interesant, va rog sa postati cat mai multe detalii.

bee_lover

Interesant dar inseamna ca si ramele trebuie modificate...sa se faca un santulet care sa tina rama...Sincer nu am putut citi ce e in scrisoare,cand aveti timp si bunavointa sa ne scrieti in randuri mari despre ce e vorba.

bucovineanu

Am o rama monobloc cu fagure de plastic de vre-o 3ani. Asemenea rame se folosesc intens in SUA.In Europa este cu greu adoptat acest sistem.
Avantajul folosirii fagurelui de plastic consta in faptul ca este foarte rezistent si nu se rupe la trnsport si extractie.
Dezavantaje sunt mai multe:
-este mai greu luat in crestere de
albine(trebuie un cules foarte intens pentru a fi crescut).
-la temperaturi ridicate rama se deformeaza.
-daca incercam sa recuperam ceara plasticul se deformeaza si nu mai poate fi folosit.
Cu stima

filip

Eu am avut o retinere de la inceput.Pentru a creste puiet sa ramina iarna in cuib nu cred ca sunt indicate ,dar pentru magazii daca folosesti gratii Haneman pot fi folositi ani buni.Merita incercat pe un numar redus de stupi pentru a trage o concluzie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Nikolas

In afara se folosesc faguri din plastic de 3\4 sau 1\2 si  rama tot din plastic. Pentru a fi luata in crestere mai repede se stropeste cu sirop. Sunt de viitor.
Cat va costat domnule pricop? Multumesc.

PricopArthur

Pretul pe care il cere baiatul asta e de 7 lei / foaie.
Pe fagure e un strat fin de ceara. Datorita lui probabil ca va fi luat mai usor in grija de albine.
Cred ca pot incerca cu ramele dintr-un cat sau doua si vedem dupa ce spun albinele.
Am retineri in ceeace le priveste dar pana nu incerci nu stii.
                                   Toate cele bune.
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

Acum nu vreau sa fiu stricator de afaceri dar firma anivet comercializeaza in ungaria cu rama cu tot cum a zis si domnul nikolas cele de 1/2 la 5 roni si ceva.pentru a fi luati in crestere mai usor se da cu pensula un strat subtire de ceara pe suprafata.
       Avantaje:
-nu trebuie insarmata rama
-nu trebuie topita foita in rama
-nu trebuie asteptat un cules bogat pentru a pune un cat intreg de faguri artificiali la construit deorece albinele nu-l rod,si cand au chef il construiesc
-nu se deformeaza
-nu il gauresc cu botci
-poti sa dai viteza mai mare la centrifuga
-consum mai mic cu circa 1/3 de ceara cand dam peste celule.
-nu trebuie predata ceara pentru schimb de faguri noi(bani economisiti)
Deci pe total fagurii artificiali se potrivesc pentru cei care traiesc din apicultura care practica apicultura intens,care au putin timp pentru lucruri de migala
     Dezavantaje:
-Trebuie sa astepti iarna pentru a scapa de fagurii vechi...cand devine rece vremea si devine casanta ceara se razuie cu ceva pana la plastic.
punct de topire undeva in juru a 80 de  grade celsius
- cred ca nu se permite folosirea lor in apicultura bio(cine e in cauza sau stie mai multe detalii sa ne lamureasca)
-pretul ridicat(dar daca facem un simplu calcul... o foitza e in jur la 2,7 roni deci nu e departe de cel de plastic daca calculam si sarma si ramele plus ca cel de plastic te tine ceva vreme)
-Doamne fereste de o loca ca de trebuie sa-i arzi ai cam pus-o in fericire...la unguri in astfel de cazuri se restituie pretul ramelor...
Astept pareri ...
Apropo si stupii rotativi sunt tot pe faguri de plastic...cuib si cat...si se cam foloseste de ceva vreme.

balasbebe

Nu stiu de unde sa incep, sa laud sau sa nu fiu de acord.
Da in BIO, nu este voie, ca este si plastik, desi se acopera de ceara.
Ca nu se pune sarma, este bine, si deoarece matca poate sa depuna oua mai compact.
Nu este bine, ca ma lasa pe mine, sa dau cu pensula. Asa ceva nu as face. Eu am cladit, in doi ani de zile, peste  1.000 de foi. Daca poate calcula cineva, ce inseamna sa dai cu pensula, atunci renunta de tot. Albinele din foaia de ceara, trag acele celule, iar aici ca sa dai cu pensula, trebuie ceva indemanare. Cum se steririlizeaza ceara, ca ne trebuie presiune, pentru 120 de grade.
  Sunt doar cateva pareri, cel putin jumatate confirmate.

PricopArthur

Nu cred ca o sa fie un cap de tara faguri pt 2 caturi . Daca nu incerci nu ai de unde sa stii.
Poate era bine sa fi incercat simultan in mai multe stupine si sa facem diferente.
                                    Toate cele bune.
Miere multă şi inimă curată!