presa de faguri

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:25:09 PM

« precedentul - următorul »

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: bucovineanu din Martie 12, 2012, 03:21:54 PM
Fa un sablon din lemn, (o rama din lemn cu maner) si dupa ce asezi foaia pe o bucata de sticla, asezi sablonul peste ea si tai foarte rapid pe langa el. Creste productivi tatea. :smile:
Nu e nevoie de pus ziare intre foi. Dupa turnare le insiri pe iarba vreo 20 de minute si se usuca foarte bine.
Asa-i, dar si daca le torn acum iarna? tot cu foi de ziare se usuca mai repede...
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

andrei_georgian

salut! ce parere aveti despre aceasta presa? merita 8 mil? as vrea sa o cumpar si vreau cateva sfaturi
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

ion patrut

pretul pare cam piperat parerea mea

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: andrei_georgian din Martie 17, 2012, 09:42:22 PM
salut! ce parere aveti despre aceasta presa? merita 8 mil? as vrea sa o cumpar si vreau cateva sfaturi
Nu stiu ce sa te sfatuiesc, ia si masoara cu un subler o bucata de foaie de fagure tip apicola si apoi masoara presa si vezi cam cate celule intra in acea lungime, si la una si la cealalta, bafta, si de ceva vezi poate ti-o imprumuta sa faci ceva foi sa vezi cum le lucreaza in primavara si apoi dai banu, parerea mea, eu am doua prese cumparate si am dat cel mult 350 Ron pe una,acum faci cum stii,dar poate stii pe cineva care poate turna una si o iei mai ieftin, depinde ,etc,tu alegi, bafta! :beer:
Faguri artificiali (Metoda de facut foi de faguri cu presa manuala ) By KTA
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

bucovineanu

Citat din: andrei_georgian din Martie 17, 2012, 09:42:22 PM
salut! ce parere aveti despre aceasta presa? merita 8 mil? as vrea sa o cumpar si vreau cateva sfaturi
Celulele foilor obtinute cu acea presa sunt hexagonale? Presele din aluminiu ca cea din poza pe care le-am vazut imprimau si celule rotunde, sau cu alte defectiuni. Nu stiu cat mai costa acum o presa. Important e sa scoata foile uniform de groase si celulele sa fie imprimate corect, fara greseli.

andrei_georgian

presa nu am vazut-o in realitate, vanzatorul este tocmai din  iasi, postez cateva poze mai apropiate, nu am vazut pana acum
o presa in realitate ca sa stiu cam cum trebuie sa arate celulele
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

1
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Citat din: ion patrut din Martie 17, 2012, 09:44:48 PM
pretul pare cam piperat parerea mea
intradevar pretul e cam mare, am gasit in timisoara presa la pretul de 12 mil noua in magazin
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

ion patrut

nu conteaza ca e noua sau veche ideea e sa fie buna am mai spus aici a mea are pe usor 60 de ani si e perfecta deci nu se uzeaza nici aia la timisoara nu sunt normali 12 mil????????? da ce doamne iartama e spoita cu aur?

pistol28

pentru "andrei_georgian "

o presa buna scoate foita de ceara cu celula privita in soare, cam  asa

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

#115
La pretul de 5 lei/kg manopera pentru foita de fagure, nu se merita o investitie in presa de faguri, numai daca faci BIO sau poti sa-ti faci singur una. Se gasesc sfaturi pe acest "site".

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ion patrut

pentru andrei .prin anii"86 am lucrat in santierul naval din severin pacat ca suntem asa departe te-as fi ajutat cu presa mea cu draga inima in perioada cat am lucrat in severin ma-m inteles de minune cu oamenii de acolo

andrei_georgian

tocmai ca la mine pretul pe kg este 8 lei, iar la un numar de peste 25 familii e de ajutor o astfel de pressa, plus ca ce cumperi de la magazin nu stii cat de bun este, am si acum faguri de anul trecut pe care i-am cumparat de la apicola si nu au fost buni de nimic
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

pistol28

#118
http://www.ghidul.ro/apistrom/

Ia legatura cu ei si vezi care este cel mai apropiat punct de vanzare
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

andrei_georgian

multumesc mult de amabilitate dl ion, am gasit persoane care cereau si 25 mil pe o presa, second, unii cred ca se pot imbogatii din asta...
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.