presa de faguri

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 06:25:09 PM

« precedentul - următorul »

Nikolas

Pretul este de pe situl vizionat.
Dimensiune sunt pentru o rama ME ( 1\3).
Desinfectia cerii se face si cu acid sulfuric.

D006

Citat din: NikolasPretul este de pe situl vizionat.
Dimensiune sunt pentru o rama ME ( 1\3).
Desinfectia cerii se face si cu acid sulfuric.
va recomand sa cititi si alte posturi de ale mele.
pt consistenta informatiei:
rama intreg sau de cuib dimensiunea de 1/1; rama treisferturi (de cat - calota) dimensiunea 3/4 sau 1/2 (jumatate). nu am auzit niciodata de dimensiunea 1/3.
cred ca ati apasat gresit pe alta tasta.
sterilizarea cerii se face termic (in cazul APISROM); asa cum ziceam....metoda sterilizarii cu acid sulfuric nu mentioneaza ce se intampla si cum sunt tolerate reziduurile de acid sulfuric in ceara.
sanatate!

stefan1

Si eu zic ca sterilizarea termica facuta constiincios este cea mai sanatoasa metoda de sterilizare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

eugen.ivan

In "Calauza stuparului", la pagina 77, scrie asa:
"74. - Pentru ca sa se impiedice ceara de a se lipi de presa si sa putem deci scoate foaia de fagure artificial intreaga, se intrebuinteaza amestecul urmator: o parte spirt curat, o parte miere si o parte apa. Daca amestecul e mai subtire, se scurge mai repede si mai complet din tipar."
Parerea mea este ca a-ti produce tu singur si pentru tine, toate cele trebuincioase, este bine.

bucovineanu

Prea scumpa reteta de solutie pentru presa. Aceasta solutie e numai buna pentru stupari pentru frectii interne pe gerul de acum. :razz:  :razz:  :razz:

eugen.ivan

:rotfl:  da, e buna asta! oricum, zer nu stiu de unde sa iau. poate sa storc 1 kil de branza! :smile:

crombra

Citat din: eugen.ivan:rotfl:  da, e buna asta! oricum, zer nu stiu de unde sa iau. poate sa storc 1 kil de branza! :smile:
Cumperi 1 litru de lapte, il lasi o zi la caldura, el coaguleaza si se separa zerul de partea cu proteina si grasimile. Se scurge incet pus intr-o panza mai deasa si e gata de folosit. Se adauga si putina miere(cantitatea nu o stiu).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

orbanstefan64

puteti incerca un amestec de solutie de spalat vase cu apa

miky

Citat din: gore din Decembrie 30, 2009, 10:25:30 PM
Ai dreptate, dar am auzit că se foloseşte Vitriol, sau alt compus care în amestec cu ceara fierbinte duce la dispariţia oricăror boli din compoziţia cerii.
Acela se foloseste pentru albire cerii

Kov iulian


madnes_marius

faina presa... faguri asa inchisi la culoare nu am mai vazut pana acu :D

kamy

am turnat si io pana acuma 2 prese din beton si le-am spart pe amandoua asa ca pot sa va spun cum sa nu faceti!
prima nu i-am facut canalu de recoltare a cerii si aveam 2 gauri in ea,a doua am facut cofragu din lemn si m-am grabit sa decofrez,lemnul a absorbit apa din laptele de ciment si s-au sfarmat cateve celule dac-o lasam inca vre-o doua zile si-o udam scapam.
se fac balamalele daca se poate reglabile,eu le aveam fixe cu un ax intre ele,manerul din fier beton si se sudeaza armatura pe cala 2 platane,recomandabil de turnat prima data partea de jos cu tava,si ar fi ideal rama tavii sa fie din inox,se pune fagurele pe ceva drept se toarna prima data lapte de ciment cu un adtiv sa nu lase gauri se oboseste putin cu o pensula,pe urma betonul din nisip prespalat,recomandabil un beton 350 sau 1/3 ca la mozaic,recomandabil turnare la umbra vara. dupa 4 zile se intoarce si se toarna pe partea cealalta,recomandabil sa se foloseascatot un cofrag de inox care sa ramana pentru a razui mai usor ceara betonul cedeaza de la un timp de prea multe razuieli,daca n-o reusiti patiti ca mine solutia ciocanul.daca aveti rabdare puteti s-o scoateti din prima.
cum se zice un ucenic trebuie sa-si depaseasca maistrul da nu la esecuri,grosimea platanelor ~4 cmm.
am acasa una de aluminiu de la un prieten,da face 7 pe kil e buna primavara cand vrei sa lucrezi devreme pt ca albinele subtiaza si lucreaza peretii cu surplusul,dar pt vara si conditii de cules nu merita.
daca reusiti sa-mi spuneti si mie dar sper sa nu deveniti turnatori profesionisti!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Kov iulian din Februarie 28, 2012, 10:19:34 PM
Ce parere aveti despre aceasta presa de faguri

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=SmEzpWAP5R0
Faguri la Metru ;),cam indoiti si negri dar pt ei poate-s buni cine stie :))
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: orbanstefan64 din Ianuarie 25, 2010, 11:44:39 AM
puteti incerca un amestec de solutie de spalat vase cu apa
Un amestec de detergent de rufe mai folosea cineva,mai punea si sapun de casa ras pe razatoare si pus la topit in solutia calda,fiecare foloseste ce vrea...Eu unul folosesc doar zar si un pic de lapte degresat si miere,iar pana acum nu am avut nici o problema cu foile sa se lipeasca, eu merg mai mult pe varianta bio.
Si ca sa mai raspund la doua intrebari de la filmuletul meu de pe youtube,1:Ceara ce o pun la topit in oala,desigur ca-i pun si apa sa aiba pe fung, altfel se lipeste ceara,iar cand vad ca scade apa si ceara mai ales din oala mai completez asa la ochi cu apa si apoi mai adaug bucati de ceara.
2:La un kg de ceara imi ies si 9-10 foi dar asta in functie de temperatura cerii,de viteza de manevrare a presei,in rest bafta la turnat foi, Pace!
Faguri artificiali (Metoda de facut foi de faguri cu presa manuala ) By KTA
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

bucovineanu

Fa un sablon din lemn, (o rama din lemn cu maner) si dupa ce asezi foaia pe o bucata de sticla, asezi sablonul peste ea si tai foarte rapid pe langa el. Creste productivi tatea. :smile:
Nu e nevoie de pus ziare intre foi. Dupa turnare le insiri pe iarba vreo 20 de minute si se usuca foarte bine.