Rama claditoare

Creat de bee_lover, Aprilie 07, 2008, 04:18:53 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Citat din: szlörincCand familia acopera mai mult de 10 rame,la stup orizontal,la me ultima rama din cuib poate sa fie rama claditoare.Daca este cules construeste.Ramane un reper pt.apicultor,despre culesul.La o stupina cu efectiv mai mic(20-30 familii) se poate urmarii capacirea puietului de trantori.La un efectiv mai mare este greu de urmarit,nu reuseste stuparul sa controleze saptamanal,daca n-a reusit sa taie puetul dupa capacirea,mai rau face,deoarece produce varroa in loc sa reduca.
Este usor de pus o rama claditoare a i sa avem acces usor la ea. La 10 zile, daca se ia ceara inseamna 100 grame / stup numai din rama claditoare.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Citat din: szlörinc...daca n-a reusit sa taie puetul dupa capacirea,mai rau face,deoarece produce varroa in loc sa reduca.
Parerea mea este ca matca oricum depune in sezonul activ un numar de oua de trantori. Daca nu are un fagur anume, va depune in ceilati faguri sau chiar se vor transforma celule de albine in celule de trantori. E adevarat ca este bine sa taiem regulat puietul de trantori CAPACIT, dar daca nu o facem, nu cred ca vor fi mult mai multi trantori ca intr-un stup fara fagur crescator.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andrei_salaj

la asta ma gandesc si io....prin taierea lor se mai scapa de varooua..asta e singurul motiv nuh?ma gandesc ca numar intr-o familie unde se taie comparativ cu una in care nu se practica metoda.

crombra

Eu o pun cand infloresc pomii fructiferi. NUmai la stupii care au minim7-8 rame bine acoperite de albina. Este " barometrul" care indica prin dimensiunea fagurelui cladit, abundenta culesului. Cand rama este cel putin 1/3 cladita bag foi la cladit. Atentie! Trebuie urmarit cand este capacit puietul de trantor de pe rama claditoare si atunci se taie fagurele cu celule de trantor si se topeste.
Asa ii 'dai in cap' lui nenea Varroa.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

andrei_salaj

cred ca pe aici pe undv am citit despre hranirea puilor de gaina cu larve de trantori din rama claditoare..nu mai gasesc topicu....ar fi o solutie de curatare a ramelor...cert ca dupa se baga imediat la topit..cred ca miroase ingrozitor.

PricopArthur

La puii mici de gaina pun fagurii taiati ce au trantori intregi, si ei scot larvele din celula. Ceara care ramane o pun in topitorul solar .
Insa o rama claditoare iti spune cand incepe si se termina culesul, daca fam schimba matca (roit, ...), asa cum a spus Cromba se reduce nr varooa, nu se strica fagurii ceilalti cum a scris Stefan, mai facem si ceva ceara si putem lua si faguri capaciti plini cu miere.
Miere multă şi inimă curată!

alex_sa

rama claditoare

D006

Asa arata rama claditoare pe 18 aprilie

trantorash

si la mine..pe 12 aprilie. era corcodusu in floare "maxima"  :rotfl:

Cristian IONITA

la mine ieri 21-04, .... pusa pe 11-04
in acest timp a fost cules puternic de polen iar eu am stimulat cu sirop
partea de sub rama era ouata in proportie de cca 60%, dar necapacita asa ca mai las pana in w-e si deabia atunci "recoltez"

D006

Citat din: trantorashsi la mine..pe 12 aprilie. era corcodusu in floare "maxima"  :rotfl:
Ar fi bine ca la acest hranitor sa ii puneti laterale de rama si jos sipca e prea mare fagurele cind e cladit complect si cu puiet se poate rupe s-au este posibil sa il lipeasca de lada si o sa aveti probleme la scos .

trantorash

Citat din: crinul
Citat din: trantorashsi la mine..pe 12 aprilie. era corcodusu in floare "maxima"  :rotfl:
Ar fi bine ca la acest hranitor sa ii puneti laterale de rama si jos sipca e prea mare fagurele cind e cladit complect si cu puiet se poate rupe s-au este posibil sa il lipeasca de lada si o sa aveti probleme la scos .
multumesc pentru sugestie.
de fapt atunci am lasat hranitorul pentru ca am fost nevoit sa plec, si nu am avut timp sa le mai scot de la stupi.
in general foloses o rama de 1/2 pe post de rama claditoare, ca in poza d-lui C.Ionita.

ciprianpop

buna ziua!
am si eu o mica nelamurire...rama claditoare poate fi si o rama normala dar NEINSIRMATA, nu? eu asa am obs din toate postarile...sau poate nu am obs bine....
ma lamureste cineva?
va multumesc anticipat
:hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

andrei_salaj

ai observat bine...e o rama simpla,neinsarmata care o pui la o marginea cuibului.

ciprianpop

ok
multumesc andrei...... :hi: eu zic ca si noi incepatorii tre sa ne mai ajutam nu? :hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!