Rama claditoare

Creat de bee_lover, Aprilie 07, 2008, 04:18:53 PM

« precedentul - următorul »

livyuc

Citat din: peoapis13Un incepator cu 2 stupi ar trebui sa construiasca cat mai mult
mai ales la orizontali; pt extindere - pt dublarea familiilor si
abia apoi sa se gandeasca la rama claditoare. Iar la prun sa
aiba grija sa bage rame la construit ca atunci se construiesc
numai celule de lucratoare  :nod:  :hi:
Spatiul nu-mi permite pentru extindere raman la doi stupi orizontali si unul vertical(care sper sa-l refac anul acesta).Am retinut treaba cu bagatul ramelor la cladit.
de ceara nu duc lipsa (chiar am foite rezerva,asa ca nu ceara ma intereseaza ,dar ma intereseaza mult cum sa reduc varooa.
Multumesc pentru sfaturi.

PricopArthur

Citat din: albinealbine a scris :Eu am  introus  rama claditoare si a fost crescuta cu celula de albina lucratoare .Parere personala:albina cladeste ce vrea ea nu ce vrem noi. parere personala.
Aveti dreptate. Eu folosesc rame goale ca rama claditoare, si multe dintre ele le am in lazi pentru ca albinele au construit numai cu celule de lucratoare. Insa in momentul cand matca va oua primele celule de lucratoare, in rama claditoare vor fi in majoritate celule de trantor.
Miere multă şi inimă curată!

albine

Citat din: PricopArthur
Citat din: albinealbine a scris :Eu am  introus  rama claditoare si a fost crescuta cu celula de albina lucratoare .Parere personala:albina cladeste ce vrea ea nu ce vrem noi. parere personala.
Aveti dreptate. Eu folosesc rame goale ca rama claditoare, si multe dintre ele le am in lazi pentru ca albinele au construit numai cu celule de lucratoare. Insa in momentul cand matca va oua primele celule de lucratoare, in rama claditoare vor fi in majoritate celule de trantor.
Cand introduc o rama crescatoare  am grija ca  aceasta sa fie insarmata.De multe ori am patit ca rama crescatoare sa fie cescuta cu celula  de albina ,precizez ca rama nu era insirmata si imi parea rau de efortul depus de albina .
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

stefan1

Normal rama claditoare nu se insarmeaza. Ai avea dificultati la teiere. Cu timpul iti vei da seama ce-i trebuie stupului. Probabil ai dat putin prea devreme rama claditoare, de a crescut-o de albine. Adevarat ca o seama de factori influenteaza aceasta optiune a albinelor: puterea familiei, numarul de faguri cu puiet de albine, culesurile mai abundente sau mai slabe, varsta matcii, existenta altor faguri cu celule de trantori in stup, rasa de albine si multi alti factori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Rama claditoare se pune in perioada activa adica cand vrei tu prin alte cuvinte nu este o data anume in care se pune rama claditoare orcand vrei.Cat mai repede ca ai avantaje.Parerea mea!!!

Kiwi Bee

Bazinduma doar pe ultimele 2 postari mai sus.
Uite un exemplu bun de ce este important sa ne mentinem stupii la aceiasi putere pe cit posibil.
Eficientza lucrarilor necesita o oarecare uniformizare a familiilor de exemplu ca sa putem baga la toate rama claditoare in acelasi timp care va influentza si dezvoltarea familiiei in continuare pe tot sezonul.
Si care este motorul/sufletul stupului daca nu matca?
La nivel de stupina(cu chiar si sute de familii) vom avea nevoie de matci de aceciasi virsta, ba chiar din acelasi leat pe cit posibil.
Intro astfel de stupina lucrul va fi mai usor/uniform si rama claditoare se va introduce la toate in aceasi zi.
Asa cum spune Stefan sint mai multe conditii care influentzeaza sosirea acelei zile magice, dar atunci cind acele conditii se vor indeplinii(nu chiar toate) vom putea fi siguri ca se pot intoduce acele rame claditoare la toate familiile fara decalari de zile sau saptamini.

justy

am citit toate postarile si vreau sa aflu totusi mai multe despre "citirea" ramei claditoare.
din ce am citit am inteles urmatoarele:

1. este goala daca nu avem cules in natura de polen si nectar.
2. apar poterasi, semn ca familia se pregateste de roit.
3. cand e cules abundent albinele depun nectar in ea.
4. se observa prin descapacire gradul de investare cu varoa.

cam ce se mai poate citi in aceasta rama in afara de cele mentionate?