Cereri

Creat de bee_lover, Februarie 11, 2010, 11:53:28 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Sunteti incepator? Vreti sa vedeti o operatiune din apicultura? Scrieti aici ce v-ar interesa sa vedeti si sa speram ca cineva v-a face poze sau video pentru a lamuri orice nelamurire.

vivi

Citat din: bee_loverSunteti incepator? Vreti sa vedeti o operatiune din apicultura? Scrieti aici ce v-ar interesa sa vedeti si sa speram ca cineva v-a face poze sau video pentru a lamuri orice nelamurire.
Cum se lipesc fagurii cu ajutorul unui acumulator de masina

filip

Cei doi poli ai bateriei se pun in scurt.Sarma din ram va avea rolul unei rezistente,prin incalzire foita de ceara se va lipi de sarma.
ATENTIE!
Timpul cat punem bateria in scurt trebuie stabilita in functie de cat de repede se incalzeste sarma.Daca se prelungeste timpul sarma va taia foita de ceara
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

NU  :nono:  :nono:
lipiti fagurii cu redresorul riscati sa ardeti blocul de diode!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :nono:  :nono:

filip

Citat din: orbanstefan64NU  :nono:  :nono:
lipiti fagurii cu redresorul riscati sa ardeti blocul de diode!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :nono:  :nono:
Precizarea e buna.
Intrebarea era despre baterie de masina.
Eu lipesc cu un TRANSFORMATOR 380 V/24 V ca.La 220V scoate in jur de 17 V.e adevarat ca are puterea de 100A.
Numaratoarea in gand e etalon,daca o faci cu voce tare ai o problema! :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vivi

Citat din: filipCei doi poli ai bateriei se pun in scurt.Sarma din ram va avea rolul unei rezistente,prin incalzire foita de ceara se va lipi de sarma.
ATENTIE!
Timpul cat punem bateria in scurt trebuie stabilita in functie de cat de repede se incalzeste sarma.Daca se prelungeste timpul sarma va taia foita de ceara
M-am gandit ca asa trebuie dar stiam ca nu e bine sa pui un o baterie in scurt
E sigur sa stai langa ea cand lipesti faguri
Foloseste cineva?
Va multumesc

filip

In zone fara electricitate am auzit unii apicultori ca folosesc baterii.
Eu nu am folosit,deci nu pot spune cat e de eficienta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

lipitul fagurilor cu bateria nu difera cu nimic de actionarea brichetei in masina amindoua sint rezistente :nod:  :nod:

D006

Cu diferenta ca bricheta e trecuta printr-o SF... :nod:  :nod:

gudas valentin

Citat din: vivi
Citat din: filipCei doi poli ai bateriei se pun in scurt.Sarma din ram va avea rolul unei rezistente,prin incalzire foita de ceara se va lipi de sarma.
ATENTIE!
Timpul cat punem bateria in scurt trebuie stabilita in functie de cat de repede se incalzeste sarma.Daca se prelungeste timpul sarma va taia foita de ceara
M-am gandit ca asa trebuie dar stiam ca nu e bine sa pui un o baterie in scurt
E sigur sa stai langa ea cand lipesti faguri
Foloseste cineva?
Va multumesc
Da,eu doar cu bateria am lipit pana acum,iar de acum am comandat un redresor de baterie,la un meserias,la care lam rugat sa-mi scoata mai multe iesiri,(9-12-14-16-18-24 curent alternativ(inafara de bornele de redresare 12 v )Trafo e de 400 de wati parca. :roll:
              valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

orbanstefan64

am cumparat sirma de inox pt rame
SURPRIZA :uimit:
transformatorul de 12 V  pe care l am folosit la sirma galvanizata nu face fata asa ca o trebuit sa fac altul este de 30 de V in 2 sec lipesc un fagure

D006

Hmmmm,
Eu merg direct la curentul din retea.
La 110 Volti trebuie sa fiu atent ca ard sarma daca tin o secunda.
Dar tot galvanizata este pana se termina colacul.

orbanstefan64

de la 90 de V DEJA E PERICULOS!!!!!

D006

Stiu.
Simtit pe pielea mea.
E bine ca aici e doar 110.  :hi: