apifonda si apiinvert

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 30, 2010, 04:47:04 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

personal sunt dintre aceea care considera sa albina trebuie sa dea si sa i se dea....(il rog pe domnul valter sau domnul orban sa fie ingaduitori) dar cred ca in conditiile in care nu stimulam puternic cu produse care se pare ca au mare trecere in lumea celor din vest, nu vom obtine productii consistente...poate ne ajuta cu cate un raspuns domnul dragos..peste ceva timp o sa am produsele respective la care fac referire si le voi putea descrie mai bine...pana atunci poate cineva ne spune din practica cate ceva
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

Nu inteleg de ce trebuie sa credem ca tot ce vine din vest are calitate exceptionala si numai cu aceste produse se pot obtine rezultate. Referitor la apiinvert exista destule controverse nestiinduse din ce este facut. Rezultate bune se obtin daca pregatim familiile incepand din toamna de la 1 august. Daca familiile au intrat slabe in iarna putem sa le indopam cu orice, rezultatele vor fi tot mediocre.

D006

Sunt multe zone din tara unde dupa 1 august culesul de nectar este zero , ce fac acei stupari ?

bucovineanu

In aceste cazuri e obligatoriu sa se faca stimulari-completari cu sirop.Daca nu au hrana suficienta la intrarea in iarna si din ianuarie trebuie sa le dam mancare, vom reusi sa le scoatem din iarna, dar nu prea are cine sa culeaga in sezonul urmator. Mai greu este de asigurat necesarul de polen pe timp de seceta. In acesta situatie trebuie plasata stupina intr-o zona unde totusi mai exista polen.

sfantul spiridon

Citat din: bucovineanuIn aceste cazuri e obligatoriu sa se faca stimulari-completari cu sirop.Daca nu au hrana suficienta la intrarea in iarna si din ianuarie trebuie sa le dam mancare, vom reusi sa le scoatem din iarna, dar nu prea are cine sa culeaga in sezonul urmator. Mai greu este de asigurat necesarul de polen pe timp de seceta. In acesta situatie trebuie plasata stupina intr-o zona unde totusi mai exista polen.
sau sa le dam polen...cand spun asta ma gandesc la porumb....depinde ce perioada vizati dumneavoastra prin cele spuse...daca va referiti, cum cred eu, la luna august, polenul de porumb rezolva intr-o oarecare masura situatia..........apoi mai e si ceva dovleac in perioada asta
ce-si propune apiinvertul, dupa cate am citit eu, sa reduca sau chiar sa elimine uzura albinelor datorata zaharului....si eu iubesc albina dar cred ca este timpul sa ne gandim din ce in ce mai mult la profit
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

proapis13

..daca va referiti, cum cred eu, la luna august, polenul de porumb rezolva intr-o oarecare masura situatia..........apoi mai e si ceva dovleac...

Atentie marita la polenul de dovleac e f bun dar
cu ce sacrificii; sa fiu mai explicit.
Acum 2 ani in 2008 un amic apicultor s-a deplasat
cu stupina linga Calafat .Gasindu-si ocupat locul unde
adasta cu stupina de mai multi ani,s- mutat 2 parcele mai incolo
Aici ce sa vezi; in stanga bostanarie cat vezi cu ochii in dreapta 2 sole
plantate cu dovlecei.Am pus-o a zis el A montat colectoarele de polen
si da-i bataie La pranz le-a luat dupa care a plecat sa-si viziteze colegii
stupoare-toti se pregateau de plecare cu toate ca venisera cu o zi in urma.
Cauza - disparitia culegatoarelor .Si da-i investigatii si pareri;c-o fi apa
ba erbicidele ba una alta si plecara .Adoua zi colegul nostru monta
; din nou placa activa si se puse pe asteptat;ce sa astepte -culegatoare
putina spre deloc .Care-i situatiunea???
    PE la pranz unul dintre batranii cu ziua la sapat de dovlecei s-a apropiat de
colegul nostru si i-a zis ;ma tata ma ,tu vazusi cata frumusata de albina esta
in floarea de dovleac de ce venisi cu ea aci s-o omori???si asa era.
   CAUZA; TOT DE LA BATRAN A AFLAT-O
Dovleacul secreta nectar si polen pana la pranz cum zicea mosul dupa care
floarea se inchide prinzand albina inauntru.pe seara floarea se deschide dar e tarziu -albina moare sufocata
   Asa am aflat-o asa o scriu ca invatare de minte  :nod:  :hi:

filip

peoapis13,
Unde am eu stupii,nu a fost  niciodata colectiv.E  zona de deal iar tarani au lanuri intregi de   porumb si dovleci.In cazul   dovlecilor aflati in porumb nu-i cazul    pierderilor de culegatoare.
Nu cred ca     doar  floarea    e vinovata    de prinderea  albinelor.Cred ca  florile  au fost  stropite   iar   sistemul  albinei  a   suferit o paralizie,lipsa de reactie.
Polenul de dovleac e cules doar atunci cand exista    umezeala in palnia florii,cat exista   umezeala palnia nu se     inchide.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Salut .Am folosit apiinvert anul trecut in primavara  albinele il trageau .Apifonda oberv ca o consuma cu placere,m-ai repede fata de stim api .

proapis13

Papa apifonda cu placere ca a fost
toamna lunga iar acum au puiet
:nod:  :hi:

sfantul spiridon

am primit monstrele de la domnul dumitru, reprezentantul firmei ....in romania...ii multumesc si pe aceasta cale
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

proapis13

Sfint posteaza si pt noi un pret
per produs daca se poate
:nod:  :hi:

sfantul spiridon

mostrele le-am primit gratis...am inteles ca apiinvertul ar fi cam 4,5 lei kg....am sa trec pe la valcea sa iau dar sa vad cum se comporta pentru inceput aceste mostre
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Adrian Roman

Apifonda=6 ron/kg. Merita... Si turtele de zahar cu feed-bee(inlocuitor de polen), gata portionate in pungi de 1kg, 7,5-8 roni/kg. :hi:

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Adrian Roman

Nektarking si Apicultura-Bucuresti.