IANUARIE

Creat de bee_lover, Ianuarie 10, 2010, 05:51:55 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Revenind la lucrarile din stupina, ieri am curatat zapada in fata stupilor. Se anunta o incalzire, si soarele va usca pamantul prima data aici. Daca va fi vreun zbor de curatire, albinele vor avea in fata urdinisurilor un teren uscat, far zapada.
Miere multă şi inimă curată!

Bătrânul

Citat din: PricopArthurRevenind la lucrarile din stupina, ieri am curatat zapada in fata stupilor. Se anunta o incalzire, si soarele va usca pamantul prima data aici. Daca va fi vreun zbor de curatire, albinele vor avea in fata urdinisurilor un teren uscat, far zapada.
Miine seara nu ai sa-ti vezi stupii de zapada ! APUCATIVA DE MACINAT ZAHAR  ( la moara cu ciocanele , alea pentru facut uruiala pentru porci) si pregatiti serbetul in pungi ! Lasati prostiile scumpe 95% zahar macinat 5 % lapte praf , taieturi da 1-2 cm pe punga si pus exact peste albine. Sfatul este valabil numai pentru incepatori ca pe destepti nu am curajul sa-i sfatuiesc :hi:  :hi:  :hi:

ioanardelean55

Frumos dar ...... si destepti uita . asa ca sfatul e bun pentru toti . zic eu .

crombra

Citat din: PricopArthurRevenind la lucrarile din stupina, ieri am curatat zapada in fata stupilor. Se anunta o incalzire, si soarele va usca pamantul prima data aici. Daca va fi vreun zbor de curatire, albinele vor avea in fata urdinisurilor un teren uscat, far zapada.
Ai dreptate Arthur. Si eu am facut acelasi lucru ieri, pentru a doua oara in iarna asta. Se pare ca vor mai urma actiuni de acest gen mai ales ca pentru zilele urmatoare se anunta in sud est zapezi si viscol. Are Dumnezeu grija sa ne consumam caloriile dand la lopata.
Dar asta face parte din frumusetea iernii.  :razz:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

PricopArthur

Citat din: ioanardelean55Frumos dar ...... si destepti uita . asa ca sfatul e bun pentru toti . zic eu .
Sfatul e bun pentru cei ce lacomesc in vara. Zic eu.
Miere multă şi inimă curată!

Kiwi Bee

Pe linga albinute am inceput sa ma pregatesc si pt. iarna.Am inceput luna asta sami tai leaturi pt. rame si la iarna ramine sa le bat in cuie si sa le insirmez(nu am garaj nici atelier si la iarna va ploua mult-acum trebuie sa ma pregatesc).

D006

De ce ai ocolit luna FEBRUARIE ? Numai tu nu te mai supara pe mine pentru "deschiderea ochilor".  :uimit:  :roll:
Degeaba si-a rupt bee-lover unghiile in tastatura si a pus rubrica FEBRUARIE ?
Sau poate voi nu ati intrat inca in luna FEBRUARIE...
:wink:

Alutus

#52
Cine stie ceva despre centrifuga ? De ce nu mai posteaza?
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 28, 2010, 05:27:10 PM
Sint citeva reguli de joc mai diferite aici.
Vad ca ai ME, cum rezolvi imobilizarea la transport? Corpurile nu putrezesc in zonele de contact dintre ele, mai ales ca este o regiune cu ploi multe? Cum rezolvi  problema asta?
Sa nu uiti Darie!

serban-cristi

AMR 6 saptamani;VINE PRIMAVARA :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:  :yes: :yes: :yes:

Adrian Roman

Sadicule !!!!!!!!!  =)) :hi:....... Ce pofta mi s-a facut !!! :bzz: :bzz:

Eugen B

cum stati cu lucrarile in luna ianuarie?

cipik

Eu sunt in grafic. Turte dubla peste rame, Incep sa ansamblez la rame zilele astea.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Citat din: cipik din Ianuarie 19, 2015, 03:46:43 PM
Eu sunt in grafic. Turte dubla peste rame, Incep sa ansamblez la rame zilele astea.
Cum adica turta dubla? Explica-te ca eu nu inteleg. E posibil sa fie si din cauza febrei...  :yahoo_cry:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipik

Simplu, am pus doua turte una peste alta (am luat foliile pe cate o parte a fiecarei turte si le-am lipit). Ajuns in 3 saptamani la stupi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/