FEBRUARIE

Creat de bee_lover, Februarie 01, 2010, 02:38:28 AM

« precedentul - următorul »

D006

ale mele au avut pe 7 ianuarie(norocul incepatorului) a fost destul de cald si le am ajutat si eu un pic,am deschis stupii circa 5 minute fiecare si cand au simtit caldura ieseau pe urdinis gramada.

Kiwi Bee

Citat din: PricopArthur
Citat din: ioanardelean55Ce nu inteleg eu ! Am vazut la multi stupari ca pun fel de fel de obiecte pe capacele lazilor . dece??? !!! capacele sint bune ,nu cred ca sint vinturi chiar asa de putrnice incit sa le ia , consider ca e o munca in plus facuta de doua ori , iar ca aspect strica totul , dar de ce ma bag !!! fiecare cum stie ,s-au cum cerde ca e mai bine ,ce frumosi ar arata stupii din imagini fara acele acareturi puse deasupra !!!
Probabil ca si la ei bate vantul. Si cand esti patit odata, sufli si in iaurt . :smile:
Am uitat sa mentionez ca la est de mine la 10km am Oceanul Pacific, iar la cca. 30km la vest am Marea Tasmana.
Nu stii cind vine un vint mai "nedorit".
Ei, si imi place sa suflu in iaurt de cind stiu cu ce vecin am dea face(sta peste sosea la cca. 200m)

ioanardelean55

Citat din: Kiwi Bee
Citat din: PricopArthur
Citat din: ioanardelean55Ce nu inteleg eu ! Am vazut la multi stupari ca pun fel de fel de obiecte pe capacele lazilor . dece??? !!! capacele sint bune ,nu cred ca sint vinturi chiar asa de putrnice incit sa le ia , consider ca e o munca in plus facuta de doua ori , iar ca aspect strica totul , dar de ce ma bag !!! fiecare cum stie ,s-au cum cerde ca e mai bine ,ce frumosi ar arata stupii din imagini fara acele acareturi puse deasupra !!!
Probabil ca si la ei bate vantul. Si cand esti patit odata, sufli si in iaurt . :smile:
Am uitat sa mentionez ca la est de mine la 10km am Oceanul Pacific, iar la cca. 30km la vest am Marea Tasmana.
Nu stii cind vine un vint mai "nedorit".
Ei, si imi place sa suflu in iaurt de cind stiu cu ce vecin am dea face(sta peste sosea la cca. 200m)
Stupii nu au inchizatori?? s-au un fir de sarma de la maner la naner , !! ar arta totusi mai bine .a fost o parere ,fiecare face cum vrea . :hi:  :hi:

PricopArthur

Citat din: ioanardelean55
Citat din: Kiwi Bee
Citat din: PricopArthur
Probabil ca si la ei bate vantul. Si cand esti patit odata, sufli si in iaurt . :smile:
Am uitat sa mentionez ca la est de mine la 10km am Oceanul Pacific, iar la cca. 30km la vest am Marea Tasmana.
Nu stii cind vine un vint mai "nedorit".
Ei, si imi place sa suflu in iaurt de cind stiu cu ce vecin am dea face(sta peste sosea la cca. 200m)
Stupii nu au inchizatori?? s-au un fir de sarma de la maner la naner , !! ar arta totusi mai bine .a fost o parere ,fiecare face cum vrea . :hi:  :hi:
Probabil acolo nu e Romania. :smile:
Miere multă şi inimă curată!

trantorash

05.02.2010
Le-am dat prima portie de miere semicristalizata in pungi pentru stimulare.
In jur de 300 de grame de familie.
Observatii : La toate familiile in special la cele mai puternice ghemul este foarte afanat. Cred ca s-au apucat de puiet. Hrana suficienta. Au trecut cu bine peste gerul puternic.
La  unele familii am gasit cateva picaturi de apa sub podisor.

bucovineanu

E bine, nu e nimic anormal.

filip

In prima zi de zbor,faceti o revizie scurta de cateva minute.
Ramele cu miere putina dar fara puiet se pot trece dupa diafragma .in stanga si dreapta puietului sa ramana miere.Un cuib strans bine va avea o dezvoltare exploziva mai tarziu.La sfarsitul lunii ori la inceputul luni Martie eu pun hranitorul cu 300g miere de salcam{recomand roilor mai slabuti}
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

mai avem o repriza grea in sud...daca trec cu bine si peste aceasta....va fi bine...in martie alun si viorele....eheeee.....si iar visez vazand romanul asta de departe...roiuri si palincuta inainte de recoltare...si ramele pline...zumzet voios...matci frumoase...e femartie
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

Cred ca apicultorii asteapta cu cea mai multa nerabdare sosirea primaverii. Totusi de la o anumita varsta ai impresia ca parca timpul trece prea repede si ai dori sa treaca mai incet. Nu stiu daca si pentru altii ultimii 20 de ani au trecut asa repede cum am eu impresia.

milu56

Asa este,indata ne trezim ca nu mai putem invinge si e important cui dam mai departe stafeta.

D006

Asa este si acum nici nu stiu cum a trecut aceasta saptamana cu toate ca astept cu nerabdare primavara.

milu56

Deaceea nu trebuie sa ne grabim niciodata,incet si ordonat anul asta pentru anul ce vine pt.ca repede trec anii.Asa putem avea bucurii an de an si satisfactii indelednicindune cu stuparitul.

ioanardelean55

Administrarea turtelor din pasta de zahar si polen, pastura s-au inlocuitori de polen se executa in zilele calduroase , la inceputul primaverii,asezindu-le deasupra ramelor ocupate de albine . :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

balanescuadrian

daca primavara este rece (cazul 2010 - ninge), iar familiile au puiet cnsumul de miere creste!  ptr cine are familii slabe "(cazul este si al meu) se poate completa cu turte! ideal din miere cristalizata (cine are) sau din zahar cu miere, la care se poate adauga si protofil (34 ml / kg de turta)!
turtele se pot cumpara gata fabricate! :hi:

cetin

Abia astept caldura... si probabil nu numai eu!