mai luna iubirii

Creat de Batrinul, Mai 02, 2010, 03:41:52 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Dupa cele auzite majoritatea apicultorilori sint Foarte FERICITI !! De mult nu am avut pe 1 mai familiile de albine asa dezvoltate !!! :razz:  Comfirmati??? :hi:  :hi:  :hi:

Adrian Roman

Absolut adevarat! Chiar imi fac probleme ca papadia a tinut doar patru zile, marul trece si el in trei-patru zile, si mai este pana la salcam...

Kiwi Bee

Am pus familiile la iernat.Unele martci sau oprit cu ouatul altele inca le oua bine chiar si pe 3-4 rame dar cu 2 rame ouate sint mai multe(toate matcile sint din ian/feb/martie).
Inca am cules de nectar si polen nou, dar slabutz.
Familiile sint destul de grele chiar si nucleele pe 4-5 rame.
Cuibul de viespi lam exterminat dar prea tirziu.Matcile si trintorii au plecat si cuibul era aproape gol.La anu vor fi probleme cu matcile care acum cine stie unde sau hibernat... dar nu prea departe binentzeles.
Ma astept la o iarna friguroasa.Ploile inca nu au inceput precum ar fi de asteptat.
Asta da dovada ca va fi mai frig decit ploios.Asa a fost si iarna precedenta si o locala mia spus ca aproximativ din 30 in 30 de ani in NZ vin ierni grele/friguroase.Banuiesc ca ar fi 1-2 ierni mai reci apoi una foarte rece si apoi iarasi 1-2 reci.

orbanstefan64

Citat din: BatrinulDupa cele auzite majoritatea apicultorilori sint Foarte FERICITI !! De mult nu am avut pe 1 mai familiile de albine asa dezvoltate !!! :razz:  Comfirmati??? :hi:  :hi:  :hi:
PERFECT ADEVARAT  :nod:  :nod:  :nod:
dar din pacate vremea nu tine cu noi deocamdata cel putin

Adrian Roman

Azi la ora 14 erau 14-15 grade, ploua usor si albinele zburau... Pacat de asa vreme !

gore

degeaba am familii puternice dacă vremea e naşpa, nor, ploi, frig, abia de joi se încălzeşte dar nu ăndeajuns ca să meargă salcâmul. Anul acesta nu merge salcâmul, cel puţin la mine.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

cred ca in unele zone razlete o sa mearga salcamul ,cam nasol anu asta ploi,furtuni etc.nusti unde sa te muti  :hi:

dan

Drept ca urmare in privinta vremii intr un an albinele ne fac milionari in altul muritori de foame .

D006

Incurcata vreme si in Muereasca-VL,merge destul de slab la salcam

stefan1

Si la noi o repriza de ploaie a intors albinele din camp, dar pericolul mare e pentru matcile care la acea ora (15,30), puteau sa fie la zbor, care uneori e la kilometrii de stupina.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Si la noi le ploaie puternic.
A scazut temperatura.Seara este sub +10 si ziua nu prea merge peste +17.
La sfirsitul saptaminii ar trebui sa scot fisiile de BAYVAROL si sa pun ceva ziare peste podisoare.Sa vedem de ma lasa ploaia.

stefan1

Totusi cred ca aveti iernile ceva mai scurte decat la noi si nici foarte aspre, probasbil si datorita influentei marine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Florin-braileanul (FlorinI)

in cazul in care nu merg la salcam 2, ce recomandati pana la tei?
sa salcam a fost un fiasco
miere, nu
roire, da
pierdut matci, da
rog experimentatii care fac sau nu pastoral, sa-mi sugereze o cultura de campie, macar de intretinere, daca nu de recolta
in zona braila, coreandru-nu, mustar-nu...
multumesc celor ce vor raspunde
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

crombra

Salut vecine,
Cat e de la tine de la stupina pana la Dunare?
Vezi ca a inceput amorfa. Daca e departe poate poti sa-i duci mai aproape de mal.
Am vorbit cu cineva care ii are la Dunare in JUd. Constanta si a zis ca da bine.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: crombraSalut vecine,
Cat e de la tine de la stupina pana la Dunare?
Vezi ca a inceput amorfa. Daca e departe poate poti sa-i duci mai aproape de mal.
Am vorbit cu cineva care ii are la Dunare in JUd. Constanta si a zis ca da bine.
dunarea e crescuta.... tareeee
am vazut si amorfa
sper sa fie si menta mai pe toamna
aduc polen
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333