Prieteni si prietenie

Creat de dragos2006, Ianuarie 15, 2010, 12:58:17 AM

« precedentul - următorul »

D006

De mai bine de o saptamana ma gandeam la un asemenea subiect deoarece eram dezamagit de comportamentul unui om pe care il consideram prieten  ( respectivul nu are legatura cu apicultura  sau apiardeal ), Este cam greu cand il consideri pe cineva prieten de 10 ani si intr-o buna zi iti da-i seama ca tu pentru el esti o simpla cunostinta.
    Sunt pe acest forum de peste doi ani , in acest rastimp consider ca mi-am facut cativa PRIETENI  care cam greu mii faceam fara ajutorul netului. As dori ca la acest totic sa scrie numai cei care ma considera prietenul lor , restul au destule topicuri unde sa ma injure sau sa faca misto de ine.
   La urma urmei este o mare diferenta intre  prieten si cunostinta .
   Sau o intrebare mai grea : exista prieteni adevarati ?

valter

Ma dragose, tu crezi ca noi nu gresim in fiecare zi, ca daca ar trebui sa abordam spovedania traditionala la Popa Spirache cu corectitudine ar trebui sa alocam cate o saptamana ora de ora.
Dar greselile, omisiunile, neatentiile, neglijentele se trec repede cu vederea intr-o prietenie deadevaratelea.
Cum noi suntem prieteni doar de proape un an, mi-as dori sa ne facem cunostinte doar peste 10 ani. Pana atunci prieteni.
Io ti-am spus ca s-ar putea sa ai surprize. Bine...
...
Uitasem intrebarea...
Cred ca prieteni adevarati i-ti pot fi tata, mama, fratele, sora si mai putin un strain.
Regretabil este faptul ca noi nu abordam prietenia cu cei din familie ca pe o prietenie si o transformam intr-o relatie de subordonare respectuasa.
Cu strainii sunt doar interese comune de moment si intamplator de durata medie. Banul si invidia erodeaza la aceasta sintagma -prietenie.
...
Uite un exemplucare o sa-ti placa la nebunie(desi politica nu-i punctul meu tare):
Base dupa ce sa pus in fruntea tarii, la precedentul mandat, ia ejectat pe Plesu si purtatorul de imagine-Dna...sotia aluia de la SRI.
Ma zici acolo-n sfere... e emancipare, printipii...as totu-i interes si radicalism barbar.
Povesti sa traiesti.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Daaaaaaaaaaaa,poti  conta  cu  mine si  vorbesc  in  modul  cel  mai  serios.
:hi:

ioanardelean55

si totusi anonimul poate sa-ti fie prieten ? daca posteaza ce faci ii raspunzi ?consider ca aici chiar nu au ce cauta asemenea indivizi ,eu unul nu as sta de vorba cu ei ,e mult pina cind intri cu unul in discutie ,apoi nu te mai scapi de ei .

sfantul spiridon

mai dragos, mai
eu nu pot sa-ti spun ca-ti sunt prieten dar pot sa spun ca te apreciez....te apreciez intratat cat sa te prezint sotiei, intratat cat sa vorbesc unor oameni despre tine, incat sa te ofer exemplu, incat sa ma doara ca unii te inteapa, intratat incat sa-ti cer un sfat stiind ca sufletul tau mare te va face sa-mi raspunzi...cand domnul o vrea, si daca o vrea, sa te vad si sa ma vezi, atunci iti voi da un raspuns daca iti doresti acel raspuns...pana atunci, nici nu stiu daca eu sunt in masura sa raspund aici, caci poate intrebarea este pentru cei care i-ai ospatat, pentru aceia care ti-au calcat pragul casei, pentru aceia care ti-au strans mana.....
de la gorj cu sinceritate intru cele spuse
un om
cu bune si cu rele, ca in orice lume reala
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Toata viata mea ma va urmari un citat din  Stephen King   care spune cam asa : " prieteni adevarati  au fost numai aceia din copilarie "  Acesta este trailerul la respectiva ecranizare , este simbolul copilariei mele :
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/FUVnfaA-kpI[/youtube]

D006

Prieteniile pe care le formam cu alte persoane difera foarte mult in functie de personalitatea noastra, deoarece putem fi persoane foarte sociabile (si avem foarte multi prieteni) sau mai timide (si sa avem prieteni mai putini), calitatea relatiei de prietenie este mult mai importanta decat numarul prietenilor.
Asa ca, cauta-l cu gandul, citeste-l cu ochii si simte-l cu inima .

D006

La un momennt dar o vorba buna face cat o mie de fapte din obligatie !

orbanstefan64

sa spunem ca sintem prietenul  cuiva e usor, mai greu e sa  demonstram aceasta
:nod:

CRISTI M

Dragosi , crezi ca este bine sa dam cu banu ?
Eu cred ca un prieten se face usor dar se intretine greu .Cat am fi dispusi sa pierdem doar pentru a ajuta un PRIETEN ?
Eu te consider PRIETEN , dar daca ma si ajuti cand am nevoie , esti prieten pe viata .
:hi:

D006

Pentru mine primul exemplu de prietenie l-am primit de la bunicul meu care in fiecare an cand la el in sat era hram ( Sf. Maria )  venea la el un om iar de Sf. Paraschiva  bunicul se ducea  la acel om acasa . Atunci ca un copil l-am intrebat de ce va vizitati ? Raspunsul lui mi-a ramas intiparit in minte pentru totdeauna  : " tataie el este PRIETENUL  meu cu care am facut razboiul si de cand ne-am liberat in fiecare an el vine la mine la hram iar eu ma duc la el cand este hram " Acesti doi oameni chiar daca erau din sate deferite ca un legamant nescris in fiecare an se intalneau si depanau amintiri , asta consider eu prietenie . La mijloc era vorba de o prietenie de 40 de ani...

centrifuga

Citat din: sfantul spiridonmai dragos, mai
eu nu pot sa-ti spun ca-ti sunt prieten dar pot sa spun ca te apreciez....te apreciez intratat cat sa te prezint sotiei, intratat cat sa vorbesc unor oameni despre tine, incat sa te ofer exemplu, incat sa ma doara ca unii te inteapa, intratat incat sa-ti cer un sfat stiind ca sufletul tau mare te va face sa-mi raspunzi...cand domnul o vrea, si daca o vrea, sa te vad si sa ma vezi, atunci iti voi da un raspuns daca iti doresti acel raspuns...pana atunci, nici nu stiu daca eu sunt in masura sa raspund aici, caci poate intrebarea este pentru cei care i-ai ospatat, pentru aceia care ti-au calcat pragul casei, pentru aceia care ti-au strans mana.....
de la gorj cu sinceritate intru cele spuse
un om
cu bune si cu rele, ca in orice lume reala
subscriu la ce a spus profesorul!

Donbazil

Sal'tare!
Neamurile, ti le da Dumnezeu, prietenii, tii faci singur... :hi:
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

sfantul spiridon

daca azi e ziua ta....numai bine!
daca n-ai intinerit, tot e bine!
daca vinul spumega, este bine!



tot ce vrei pe asta lume, de la mine!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

viorel_v2000