Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Profitând de avantajul minimelor pozitive din această perioadă, am turnat toți stâlpii.
Cam așa arată stâlpul central...

romikele

Utilajul de bază...

tinumaftei


romikele


vulpea

stalpul central,ca sa fiu carcotas,arata cam ca turnul di Pisa(sau mi se pare ?)

PricopArthur

Depinde de unde a fotografiat. Cred ca ar fi fost bine sa vibrezi betonul sa se aseze mai bine in cofrag. Se vad in poza goluri de aer.
Miere multă şi inimă curată!

romikele

Stâlpul e pus la nivelă, iar ce se vede nu sunt goluri, ci pietriș mai mare, intenționat folosit, așa va adera mai bine adezivul de la pietrele de râu aplicate.... cam ca în poză...
În loc de vibrator s-a folosit un ciocan cu care s-a bătut bine în cofrag.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Dacă e să fie crama, nici nu contează dacă a fost sau nu pus la nivela!

tassevasi

Foarte  inportant  e sa  faceti 2 aerisiri pe laturi diferite  si nu la  nivelul  solulul , la  30 - 50 cm  mai sus , va spun din experienta , se va  mentine  5-7* constant in beci .
  Nu prea  vad rolul stilpului din centru ,cred  ca nu aveti laturi mai mari de 3,5 -4m si cu placa armata  ca lumea  deasupra nu aveati nici o problema .
  Eu am 3x4,5m fara stilp si deasupra  am bucataria unde stam permanent ,intrarea    printr-o trapa cu 2 usi si scara ce coboara  pe la un colt  al bucatariei , un covoras  deasupra si  nici nu  bagi de seama  ca jos e  beciul .
  Numai  bine  si spor la  treba .

romikele

Stalpul central va prelua vibratiile de la utilajele care vor lucra deasupra, dupa ce incaperea supraterana va fi transformata in atelier.
Vor fi 6 aerisiri cu tub de 110mm, cate 2 pe 3 laturi (cele exterioare).

romikele


cu LINUX LITE 3.2

romikele


oroles

La cat se ridica investitia ts (crama)? Ai calculat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

#1394
Încă nu, dar fără construcția supraterană, incluzând și sculele și utilajele achiziționate cu această ocazie, undeva la 7500 - 8000 RON.
Numai manopera la săpătură, 40mc a 60 RON/mc ajunge la 2400 RON.
Ținând cont că am lucrat și noi, s-a redus la 1400 RON, săpat, confecționat și montat armătura, cofrat și turnat betoane.

La final voi aduna bonurile fiscale și voi vedea cât m-au costat materialele...
În mare, cheltuielile cu materialele au fost:
- 1 basculantă nisip plus bazarcă: 600 lei
- 45 saci ciment: 680 lei
- 10 plase sudate  fi 6mm, 2x5m: 1000 lei
- 2 plase sudate fi 8mm, 2x5m: 290 lei
- scândură plus lanți 5x5cm: circa 700 lei
- suruburi lemn: circa 100 lei
- sârmă, tijă filetată M8 și fier beton: circa 150 lei
Total aprox. 3520 lei.