Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: romikele din Iulie 19, 2016, 12:11:01 PM
Acel stup a "facut" 150 kg. de miere la ultima extractie.
Acum cere catul nr. 5  :wink2:
Sa nu spui ca e buckfast ca nu te cred  =)) :rotfl: =))
Multa sanatate si numai bine
Sa traiesti nea Mihai

romikele

Citat din: Pustu din Iulie 19, 2016, 08:53:54 PM
Sa nu spui ca e buckfast ca nu te cred
În nici un caz !  :D
E "maidaneză"  :P :hi:

romikele

Cam asa arata "campionul" cu cateva minute inainte de o scurta repriza de ploaie... din pacate nesemnificativa cantitativ, nici praful nu a fost bine udat  :sad:

filip

#1218
Citat din: romikele din Iulie 19, 2016, 12:11:01 PM
Acel stup a "facut" 150 kg. de miere la ultima extractie.
Acum cere catul nr. 5  :wink2:
Voi aveti habar cum arata 150 KG miere in rame,ma refer la volum?
https://www.youtube.com/watch?v=YdQUK2kAkg4
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Neicusorule, ai habar cum arata un stup pe 12 rame plin ochi de albina?
Daca nu, asteapta filmarea viitoare...  :wink2:

Sau un mic exercitiu de aritmetica: 4x35+1x8+2x1 = 150

Traducere: 4 bidoane de 25l, adica 35 kg miere, plus 1 pet de 6l, adica 8 kg miere, plus doua borcane de 800ml, adica inca 2 kg miere.... rezultatul ultimului extras la un singur stup.

Eugen B


ciucur

Citat din: Eugen B din Iulie 26, 2016, 02:07:30 PM
La o singura extractie 150kg?

Sa fim seriosi. Nu cred ca e posibil asa ceva intr-un an, de la o familie. Prea ar trebui sa se alinieze planetele...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

Daca voi credeti ca eu am timp si chef de mistocareala si circ ieftin, va inselati amarnic.
Dormiti pe-o ureche si lasati-i pe altii sa faca miere...  :zzz:
Asta e realitatea si nu am de ce sa o modific pentru a fi credibil.

Aici pun punct la orice alta postare pe aceasta tema si pe acest forum... nu merita efortul ! :sad:

MirceaCalin

Citat din: romikele din Iulie 27, 2016, 12:48:54 AM
Daca voi credeti ca eu am timp si chef de mistocareala si circ ieftin, va inselati amarnic.
Dormiti pe-o ureche si lasati-i pe altii sa faca miere...  :zzz:
Asta e realitatea si nu am de ce sa o modific pentru a fi credibil.

Aici pun punct la orice alta postare pe aceasta tema si pe acest forum... nu merita efortul ! :sad:


Nene, mă rog, nu te supăra şi hai să ne tălmăcim, cu un pic de efort  că eu zic că merită !
Sistemul de a arunca "bombe" şi apoi a comanda retragerea e la fel de păcătos ca şi denigrarea fără argumente.
Cred că, din păcate, ne lipseşte dialogul bazat pe argumente şi nu pe tiribombe ...
:hi:

PS: tiribombă, tiribombe s. f. 1. (înv.) aparat constând într-un ciocan cu care trebuie nimerită o capsă pocnitoare (în bâlciuri)

romikele

Nu e nici o bomba!
Am prezentat un stup care nu a fost pregatit cu nimic special, a fost stimulat la fel ca toti ceilalti, cu sirop de zahar si STARTOVIT.
Acesta a explodat dupa rapita, si i s-au adaugat caturi pe masura ce potentialul sau o cerea.
La rapita a "produs" circa 25 de kg, la floarea soarelui pana acum FIX 150 kg si mai e de scos o tura.
In rest, nimic.

Cine nu poate pricepe ce am zis mai sus, are probleme in ograda sa.
Si ca o nota, asa cum afirma si DM, baza melifera a ajutat din plin la aceste rezultate, cu exceptia salcamului unde productia a fost ZERO si a teiului care s-a suprapus cu floarea soarelui, optandu-se pentru culesul celei din urma.
Nimic special, nimic anormal!

tinumaftei

Dacă media generală în stupină dumneavoastră este de 80 de kg/familie, exemplul prezentat este valid, altminteri nu are nici o relevanta pentru că devine puțin credibil ori cantitatea ori tehnologia.
Si apoi ar trebui să ne reamintim că forumul este vizualizat de personalități, inclusiv din ministerul agriculturii (am citat din memorie). Ori, în condițiile în care 80% din apicultori nu au trecut anul acesta de o medie de 10kg/fam, este discutabilă prezentarea acestor rezultate fantastice in timp ce solicităm ajutor de minimis.
Dacă era rezultatul unui experiment era altceva, dar ați insistat ca ați stimulat la fel toți stupii.
Cu stima

romikele

E vorba de UN stup, nu de media stupinei, care e pe la 20...22 kg/familie.
De ce sa ne ferim a prezenta exceptiile?
Nu acestea aduc deservicii apiculturii ci hotii care amesteca dulcofruct crud cu miere, fara macar a se chimui sa-l treaca prin gusa stupinei, si altii ca ei.
Daca asemenea exemple deranjeaza, atunci forumurile nu-si mai au rostul, doar pentru caterinca si jigniri se gasesc alte cai, asa ca se pot inchide.

Traim in minciuna si se pare ca ne place asta, de aceea adevarul deranjeaza. Deja mi-e sila, aici pun punct la toata povestea.

ciucur

Nea Mihai, ce te superi asa repede?
Eu recunosc ca sunt apicultor fara experienta. Eu daca as avea o familie cu productivitate dubla fata de ceilalti m-as bucura, daca ar fi de 6 ori mai mare decat media stupinei m-as intreba de unde fura acea familie. Dar asta e mai putin important, vorbim de exceptii.

Stiu ca dvs. aveti ramele de 1/2 sau 1/2 redus. O rama are cam 2 kg cand e plina ochi. Am inmultit repede numarul de rame (48 din 4 caturi) cu 2 kg si am obtinut alta valoare. Daca dvs. ati reusit 150 kg la o singura extractie, nu pot decat sa va felicit chiar daca e la un singur stup. Eu nu o sa storc niciodata 40 kg de la o familie fiind in stationar, nu mai conteaza motivele (pricepere, baza melifera,rasa, etc). Trebuie sa intelegeti ca la prima vedere, pentru unii oameni cantitati de 150 kg de miere la o extractie par de domeniul fantasticului. Nu trebuie sa va suparati pentru asta. Va salut!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

N-a fost vorba de nici un furt, iar o rama de cat plina, total capacita avea 3,65 kg... 10 rame/cat.

Eugen B

Eu in poza observ ca ar fi caturi mici, doar intrebam, nu cred ca e vorba de cearta, dar o simpla matematica arata cata miere ar fi.