Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

D006

Eu am primit in aceasta toamna pentru a experimenta la vara un spray pentru atragerea roilor  din Spania importat de o firma din Prahova .

orbanstefan64

da. acum m am trezit si eu mai bine , itradevar  e o confuzie cu domnul Roman adica  romikele :hi:

filip

Citat din: orbanstefan64da. acum m am trezit si eu mai bine , itradevar  e o confuzie cu domnul Roman adica  romikele :hi:
Bautura-i buna doar cantitatea face diferenta.
Chiar nu-mi pot inchipui cum ar fi armonia intre apicultori.Apicultorii sunt oameni cu personalitati puternice.Pot cola bora respectand-use si fiind corecti in afaceri.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64

na bine nea filip ca ma dai de gol  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

ioanardelean55

bautura e buna daca te ti de ea ,,altfel uite ce se intimpla,,,, :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

romikele

Ca tot se spune ca vorbim prea putin despre albine, sa zic eu doua vorbe.
Azi am fost in vizita de lucru la pavilion.
Am primit vizita unui coleg apicultor din Parscov - Buzau, costy bz, si am profitat de ocazie sa vad ce fac suratele.
La 3 familii am gasit albina sus... semn rau, mi-am zis. Asa ca am pus la fiecare cate o jumatate de turta, de test.
Care o va consuma, va mai primi, care nu, sa astepte pomii infloriti :)
La cateva, dupa vremea calda ghemul s-a repozitionat pe un interval alaturat cu cel initial, cu mai multa hrana... lucru bun.
Operatiunea am facut-o cu maxima viteza, asa ca nu am putut face poze, poate la viitorul control, dupa 15 ianuarie.

romikele

Azi 09.01.2010, la o temperatura de 16 grade Celsius in jurul orei 14.00, am facut o vizita scurta la pavilion.
Turtele puse cu aprox. 1 saptamana in urma, erau consumate mai bine de jumatate. (ele fiind initial jumatate dintr-o turta normala, adica 400...450 grame).

romikele

#52
PAVILION APICOL pentru 60 stupi - planşa nr.1


PAVILION APICOL pentru 60 stupi - planşa nr.2


PAVILION APICOL pentru 60 stupi - planşa nr.3


PAVILION APICOL pentru 60 stupi - planşa nr.4v1


PAVILION APICOL pentru 60 stupi - planşa nr.4v2


sfantul spiridon

frumos....da tare complicat!!!!!!!!!!!neuronu meu..........
aproposito..vazui ca veni americanu pe la dumitale...lasa si el niste seminte de copaci, ca tare zicea ca le are si le aduce
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

lulachy

Pavilionul despre care vorbeam (din carte):

lulachy


lulachy


lulachy

Cartea contine mai multe planse cu detalii

sfantul spiridon

domnule roman, va multumesc pentru toata aceasta munca in folosul apicultorilor
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

romikele

Citat din: sfantul spiridondomnule roman, va multumesc pentru toata aceasta munca in folosul apicultorilor
Multumesc, insa nu e mare lucru...
Inca nu sunt toate ideile realizate si ordonate.
Urmeaza si realizarea practica, cu imagini, nu doar simple desene.
Toate le fac din placere dar si necesitate, iar daca toate acestea sunt si altora de folos, sunt oarecum multumit.
Spun oarecum, fiindca timpul nu-mi prea permite multe lucruri, iar contributia mea e oricum infinitezimala.