Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: MOTANUL din Decembrie 23, 2016, 01:43:59 PM
Din ce vad eu copacul de lângă va trebui in curând toaletat sa facă loc la căciula lui Guguță.

Creste ca fat frumos.
S-a rezolvat problema copacului :D

romikele

Crăciun fericit tuturor, sărbători cu sănătate, pace și belșug !!!
:mosul:

Porfy66


romikele



Familia MAKITA a primit un membru nou!  :razz:

dan sebastian

Am un skill de 14 v la care nu am incarcator. Daca poti pune o poza cu incarcatorul si sa se vada si specificatiile tehnice. O incarc pe direct din acumulator auto dar as vrea sa o folosesc si pe asta. Am 3 boshuri dar asta e singura care are si percutie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Citat din: dan sebastian din Decembrie 27, 2016, 06:17:18 PM
Am un skill de 14 v la care nu am incarcator. Daca poti pune o poza cu incarcatorul si sa se vada si specificatiile tehnice.
OK, mâine dimineață merg la țară să continui treaba și fac poza...

tassevasi

Citat din: dan sebastian din Decembrie 27, 2016, 06:17:18 PM
Am un skill de 14 v la care nu am incarcator. Daca poti pune o poza cu incarcatorul si sa se vada si specificatiile tehnice.

Poti sa cauti  asa ceva (prin tirguri) si sa adaptezi  cum am facut eu .
Am si un skill  cumparat  dar e la 9.6v  si are incarcator  ca de  telefon cu un suport pt bateriea lui , ma inerveaza  ca nu am 2 baterii, sa am una la incarcat .

romikele

Pozele promise...

Cristel

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

romikele

Momentan e pauza, sunt cam multe formalitati de indeplinit.
Cum va permite vremea, voi relua lucrul.

romikele

La ultimul control de rutina, colegul a gasit intr-un stup, cu multa albina moarta pe fund, matca lipsa si hrana destula, un intrus - cel din poza atasata.

Cine poate da detalii despre acest individ, care a facut ravagii?

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

  Este Omida-urs a unui fluture nocturn numit Arctia caja.
  E un fluture destul de mare, cu niste desene puternic colorate pe aripi. Culoarea rosie e pe partea interna a aripilor este aratata in special in caz de pericol, avertizand pradatorii ca este otravitor. Si larvele (omizile) sunt cel putin la unele specii (sunt vreo 2500 de specii in genul Arctiidae) foarte otravitoare. Fluturele este activ din iulie in august, dar cum e nocturn, se vede rar. Se hraneste cu diferite sucuri si nectar. E atras de lumina.
  Ciclul de viata este urmatorul: Ouale le depune in iulie-august, pe dosul frunzelor la diferite plante, arbusti si arbori (inclusiv pe urzici, macris, lujerul calului, cretusca, smieur, mur, calin, salcie, stejar, meri, peri, pruni etc.). Din acestea ies larvele, care se hranesc cu frunze si trec prin mai multe stadii. Ierneaza in stadiu de larva in pamant sau in locuri adapostite (asa a ajuns, probabil, in stup). Nu cred sa faca daune in stup, desi contin substante neurotoxice. Doar prin luna iunie trec in stadiu de pupa, apoi din iulie incep sa iasa fluturii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

 :thanks:
Cu siguranta a provocat stres.
Familia era destul de puternica si era in regula la pregatirea pentru iernat, acum mai sunt cateva zeci de albine care se plimba prin stup.
Cat timp au profitat de vremea frumoasa din saptamana trecuta, au iesit la zbor de curatire si au trecut pe proviziile de pe celelalte rame.
Pana acum, cu exceptia de mai sus, totul e normal.
Stupii au fost la rapita si floarea soarelui tratate cu neonicotinoide, dar nu se observa depopulari masive, ci o mortalitate normala pentru aceasta perioada.

romikele

O amintire printre multe altele...