cu ce echipamente facem tratamentele prin fumigatie?

Creat de crombra, Ianuarie 21, 2008, 07:17:20 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

pentru a merge mai repede eu rup fitilul in 3 si folosesc doar 1/3 (intradevar las si eu cam 5 minute fitilele sa se evapore fiind mici cu 3-4 picaturi se umezesc pe toata suprafata). astfel arde si mai repede si nici fumul nu se pierde fiind absorbit in totalitate.

alex_sa

va multumesc domnilor deci varojetul meu este in complet am sail duc inapoi in magazin va multumesc mult

PricopArthur

Citat din: bee_lovereu personal folosesc iarba,pun aparatul pe fundul stupului si restul gaurii ce mai ramane il acopar cu iarba,nu iese nici un gram de fum pana arde fitilul dupa aceea inchid urdinisul.
Eu infund urdinisul cu bucati de burete taiate la dimensiunile urdinisului.
Miere multă şi inimă curată!

viorel_v2000

Citat din: bee_loverpentru a merge mai repede eu rup fitilul in 3 si folosesc doar 1/3 (intradevar las si eu cam 5 minute fitilele sa se evapore fiind mici cu 3-4 picaturi se umezesc pe toata suprafata). astfel arde si mai repede si nici fumul nu se pierde fiind absorbit in totalitate.
Si nu se pierde din substanta activa prin evaporare?
Amitrazul ramane tot pe fitil?
Cat timp dureaza arderea fitilului?
vv

bee_lover


ovidiu_p

acum, in toamna , am incercat si eu tratamentul cu varachet folosind varojetul....am facut la 3 familii si l-am lasat.......mi s-a parut ca dureaza prea mult pina astept sa arda fitilul, in timpul acela puneam la 8-10 familii fitilul,........cei drept avantajul este ca arde tot si nu poate lua foc stupul...( am cam stat cu frica la pavilion........ fiind primul an cu pavilion).......poate am sa-l mai folosesc , vreau sa mai fac un tratament in octombrie , daca vremea permite.......................

gore

Aparatul este bun, dar dureaza cam mult ardere unei benzi. Eu mi-am facut de anul trecut un aparat dintr-o teava de PVC , un ventilator de calculator. Poze cu acesta....
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

si ultima. Teava care o introduc pe urdinis este adaptata dintr-o folie speciala folosita la boibinaj, este mai dura si se muleaza perfect. Fumul iese ca la teava de esapament si operatiunea dureaza putin.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

eu raman la Varojet, astazi de dimineata am facut un trat cu VF , cred ca a durat cam 10 minute la 17 stupi.

bee_lover


gore

Va multumesc, acest aparat l-am facut cand nu era Varojetul, voi cumpara si eu unul pentru viitor.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

balasbebe

Eu am ceva pe baza de petrol. Intr-o ora si un sfert  tratez 200 de stupi. Pentru ca m-am grabit, am pompat  prea repede,  la un stup, si am crezut ca o sa explodeze . A luat foc ceata.  Acela s-a tratat precis de Varroa.