Ioan Ardelean

Creat de ioanardelean55, Februarie 02, 2010, 05:51:45 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

 :new:

tassevasi

Domnuleee , cemai  va iesit  ceva  frumos , bravo  si sa le  stapiniti  sanatos  multi ani , chiar  sa le si dublati .
  Numai bine  si sanatate .

vulpea

ia55,cred ca au si hotii o 'contributie benefica' la aceste lucrari.PS. afara de pavilioane,mai faceti ce faceati ?

ioanardelean55

#558
 Multumesc la fel ,nu stiu daca le voi dubla dar sigur la unu se lucreaza deja .

Multa sanatate va doresc si eu .

ioanardelean55


Hotii ,virstra si inca citeva motive mai sint , pavilioane fac pentru mine lazi si alte din lemn pentru stupi fac la toata lumea.
O seara buna.

bismark

   Buna treaba d-l Ioan.La-ti construit singur?.Intreb sa stiu cam cit ar costa un asemenea pavilion ca, materiale nu ca manopera,daca v-ati facut un calcul.Ma intereseaza deoarece fac numai stationar si nu prea am loc in gradina si un asemenea locas mi-ar prinde bine.Cindva mi-ati trimis ceva seminte de roinita.Am umplut gradina si lumea pina in R.Moldova.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ioanardelean55


Primu l-am facu singur dar fiind primu nu am tinut cont de materiale am cumparat mai mult ,  chiar ce nu mi-a trebuit , in schimb celalalt la facut un mecanic ,identic cu primu ,tot a cumparat pe factura  ,cu ce am mai pus eu se ridica undeva la 1000 EU. Nu e rentabil pentru stationar , cu banii astia faci 4-5 din lemn .Ex. cu 1000 cumperi  apr. 4 mc de mat . lemnos =160mp de cherestea de 0,25 la un asemenea pavilion intra apr. 20 mp. de ch. mai trebuie si rigle ptr. schelet in total apr. 0500mc . exclus , P.F.L., O.S.B. etc.Concluzia ; cu 2 mc.de mat.  faci 4 buc restul de bani  platforma jos si capacu. Spor la treaba.
Vedeti ca nu eu v-am trimis acele seminte ,ma confundati  , eu trimit in tara doar lazi si rame.

Multa sanatate .




Fifi

Buna ziua;
Pute-ti sa-mi dati si mie o adresa de Internet ca sa pot vedea modelele de stupi si restu de produse pe care le fabricate/produceti deoarece as fi interest sa achizitionez stupi.
Va multumesc.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

ioanardelean55


A mai plecat o serie.

ioanardelean55

    Bune pentru expozitie! :bzz:

tassevasi

Bravo  domnul  Ioan !  Dupa  atita  munca , vine  si satisfactia , va  doresc  multa  sanatate  si  spor  in  activitatea  dvs .

ioanardelean55

 Multumesc .Un an binecuvantat va doresc.

MOTANUL

Ce greutate are cu aproximatie un pavilion de 36 de cutii (fara cutii ma intereseaza).

Ultimele facute stau bine pe picioare? Ma refer la vant: se clatina sau stau cat de cat fixe?.
E un proiect aici pe forum care imi pare un pic suprasuficient - stiu pe cineva care l-a facut prea subtire si se clatina usor din picioare (acolo e prea subtire).

Ce vad eu in imagini imi pare a fi un compromis bun. (nici prea mult - nici prea putin).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

ioanardelean55



   In jur de 900 Kg. fara lazi , de clatinat nici vorba .la cate kg are cu totul nu are cum sa se miste.

MOTANUL

Asta inseamna la un calcul sumar ca trebuie dusa cu un vehicul/remorca care sa tina 2 t (greutatea cutiilor ar fi cam inca 1 tona).

Adica ceva serios nu gluma...

Nu se misca pentru ca picioarele sunt facute cum trebuie (cu baza larga in sus). De asta sta bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0